Zillet telaşa düştü

27.11.2018
A+
A-

Yeni bir sistem tartışması başlatmak için ümitlenen zillet grubu, şokta. Bahçeli’nin “Ankara, İstanbul ve İzmir’de aday çıkarmayacağız. Zillet ittifakının olduğu her yerde birlikteliğin gereğini yapacağız” sözleri, planlarını bozdu. El sıkışan CHP ve İP, Cumhur İttifakı’nın yerelde devam edecek olmasıyla birlikte, ellerindeki 9 belediyeyi kaybetme korkusuyla karşı karşıya kaldı.

CUMHUR İttifakı’nın yerelde devam etmesi, CHP-İPHDP zillet ittifakının tüm hesaplarını alt üst etti. Birçok ilde yerel yönetimi ele geçirmek ve yeni bir sistem tartışması başlatmak için ümitlenen zillet grubu, Cumhur İttifakı’nın hamlesi ile şoka uğradı. Bahçeli’nin “Ankara, İstanbul ve İzmir’de aday çıkarmayacağız. Zillet ittifakının olduğu her yerde Cumhur İttifakı’nın gereğini yapacağız” sözleri, bütün planlarını bozdu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 23 Ekim tarihinde “Yerelde ittifak arayışımız kalmamıştır” sözlerini bir fırsat olarak gören CHP-HDP-İP ittifak görüşmelerine başlamış ve ittifakın yapılabileceği illeri masaya yatırmıştı. 9 büyükşehirde ittifak yapmak için anlaşmaya varan CHP ve İP, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan illerde de HDP ile ittifak yapmanın formüllerini arıyor. İP’den Koray Aydın ve CHP’den Bülent Tezcan bir araya gelerek 9 büyükşehirde yapılacak ittifak ve HDP’nin bu ortaklığa dahil edilmesinin formülleri üzerinde durdu.

LİDERLER ANLAŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine MHP lideri Bahçeli ile 21 Kasım’da Beştepe gerçekleşen liderler zirvesinin ardından zillet ittifakının tüm hesapları alt üst oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin belediye ve il başkalarını 23- 25 Kasım tarihleri arasında Antalya’da kampa aldı. Burada önemli açıklamalarda bulunan MHP lideri Devlet Bahçeli Cumhur İttifakının yerelde de devam edeceğini Ankara, İstanbul ve İzmir de aday çıkarmayacaklarını, bu illerde kim olduğuna bakılmaksızın şartsız bir şekilde AKP’nin adaylarını destekleyeceklerini ifade etti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni tartışmaya açmak için zillet ittifakının pusuda beklediğini ifade eden MHP lideri Bahçeli, hükümet sistemi tartışmalarına müsaade etmeyeceklerini, büyükşehir belediyelerinde dağdan inen teröristlerin yuvalanmasına göz yummayacaklarını söyledi. 24 Kasım’da partisinin 40 belediye başkan adayını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Bahçeli’ye Cumhur İttifakına bağlılıklarını bir kez daha ifade etmesinden ve 3 büyükşehirde aday çıkarmayıp partilerinin adayını destekleyeceklerinden dolayı teşekkür etti.

ZİLLET UMDUĞUNU BULAMADI

CHP-HDP-İP yerel seçim stratejisini AKP ve MHP’nin ittifak yapmama ihtimali üzerine kurmuştu. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Ankara, İstanbul ve İzmir’de aday çıkarmayıp AKP’nin adayına destek vereceklerini beyan etmesi CHP-İP-HDP cephesinde bütün planları altüst etti. CHP ve İP’i asıl telaşlandıran durum ise MHP lideri Bahçeli’nin “Zillet İttifakı’nın oluştuğu her yerde Cumhur ittifakının gereğini yapacağız” sözleri oldu. CHP ve İP, ittifak üzerinden görüştüğü 9 büyükşehri tekrar gözden geçirme kararı aldı. Meral Akşener, “Seçimlere ittifak halinde girmeden kazanamayız” dedi. Ankara’dan aday yapılmak istenen Mansur Yavaş’ın İP’in adaylığına sıcak bakmaması Meral Akşener’in pazarlık sürecinde elini zayıflattı. İstanbul ve İzmir’e karşılık Ankara’yı isteyen Meral Akşener CHP’den umduğunu bulamadı. Meral Akşener’in CHP ile yapılan ittifakta masadan eli boş kalkması büyük ihtimal olarak değerlendiriliyor.

AK PARTİ HENÜZ ADAY ÇIKARMADI

AKP, MHP’li belediyelerin bulunduğu Adana, Mersin, Manisa, Isparta ve Osmaniye’de henüz aday çıkarmadı. MHP Lideri Bahçeli, “Zilletin karşısında Cumhur ittifakının ruhuna uygun hareket ederiz” şeklindeki sözleri ittifakın hareket tarzını ortaya koyuyor. AKP ve MHP’nin ayrı aday çıkardığı büyükşehir ve illerde zillet ittifakının seçimlere ortak girmesi durumunda, AKP ve MHP Cumhur İttifakının ruhuna uygun hareket edecek.

Sekiz belediye ittifaka geçiyor

AKP ve MHP’nin yerel seçimlerde ittifak yapması halinde 8 şehrin belediyesi Cumhur İttifakı’na geçiyor. CHP’nin elinde olan Burdur, Eskişehir, Giresun, Hatay, Sinop, Yalova, Zonguldak ve Tekirdağ belediyelerini Cumhur İttifakı’nın adayı kazanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan 24 Kasım’da 40 ilin belediye başkan adayını kamuoyuna duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün partisinin grup toplantısında aralarında Ankara ve İzmir’in de bulunduğu Balıkesir, Trabzon, Eskişehir, Hatay, Konya, Mardin, Muğla, Sakarya büyükşehir belediye başkan adaylarının yanı sıra Afyonkarahisar, Bingöl, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Karaman, Muş, Uşak, Yozgat ve Sivas’ın belediye başkan adaylarını açıklaması bekleniyor. AKP ve MHP şimdiye kadar, Ardahan, Bartın, Denizli, Elazığ, Erzurum, Karabük, Kırıkkale, Niğde, Karaman ve Sivas gibi 10 aynı ilde ayrı aday açıkladı.

KADİR YILDIZ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.