Zeytin Dalı Harekâtı’nda 33. gününde, 1780 PYD/YPG’li terörist öldürüldü

Zeytin Dalı Harekâtı’nda 33. gününde, 1780 PYD/YPG’li terörist öldürüldü
21.02.2018
A+
A-

Zeytin Dalı Harekâtı’nda 33. gününde, 1780 PYD/YPG’li terörist öldürüldü. Sınırdaki stratejik Dayr Savvan köyü alındı ve Kilis’e roket saldırıları düzenleyen terör örgütünün kentle sınır teması kalmadı.

TSK ve ÖSO, Afrin’de teröristlerin Kilis’le sınır temasını kesti

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı’nın 32. gününde TSK ve ÖSO unsurları 9 nokta ve köyü terör örgütü PYD/YPG’den kurtardı. Operasyonda son olarak Afrin’in kuzeydoğusundaki Dayr Savvan köyünün kurtarılmasıyla Kilis’in karşısına düşen Suriye sınır hattı teröristlerden temizledi.

Afrin’in kuzeyindeki Bülbül beldesi ile muhaliflerin kontrolündeki Azez ilçesi birleştirildi. Böylece terör örgütünün yaklaşık 80 kilometrelik Kilis sınır hattı ile teması kesilmiş oldu.

09.55: Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından bu yana 1780 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

08.50: Afrin kırsalındaki PKK/PYD hedefleri, Kilis’te sınırda konuşlu bulunan fırtına obüs, tank ve çok namlulu roketatarlar (ÇNRA) tarafından vuruluyor.

90 NOKTA TEMİZLENDİ

Yapılan operasyonda Bülbül beldesi-Azez hattında, Hayyam, Surain, Çarkanlı, Zeytinak, Arpaviran köyleri, Cemiliyye köy altı yerleşimi ve son olarak Dayr Savvan köyü terörden arındırıldı. Hilal şeklinde devam eden operasoyonlarda TSK ve ÖSO, Afrin’in güneybatısındaki Cinderes beldesine bağlı Mervane ve Heygece köyleri ile Kalki köy altı yerleşimini de YPG/PKK-DAEŞ’ten kurtardı.

BÖylece TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana YPG/PKK-DAEŞ’in işgalindeki Afrin’in 5 beldesinde biri belde merkezi, 60’ı köy, 6’sı köy altı yerleşim ve 20’si stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK’ya ait üs olmak üzere toplam 90 noktayı örgütten kurtarmış oldu.

BÜLBÜL İLE AZEZ BİRLEŞTİ

Operasyon sonucu Afrin’in kuzeyindeki Bülbül beldesi ile muhaliflerin kontrolündeki Azez ilçesi birleştirildi. Afrin’deki teröristlerin Kilis sınır hattı ile teması kesilmiş oldu. Racu bölgesine giden ÖSO güçlerinin artık Türkiye’den değil bu yolu kullanarak bölgeye sevk edileceği bildirildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.