Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Gök Gürültülü

Zarrap İşadamı Mı?

20.04.2014
A+
A-

Yavuz Semerci

“Bu 87 milyar euro rakamına gelince… Bunun araştırması o kadar basit ki. Bakın, İran’ın Türkiye ile yıllık ticaret rakamı 3.5 milyar eurodur. 87 milyar euronun birikmesi için 24 yıl İran’ın Türkiye’deki fonuna dokunmamış olması lazım. Bu iddiaları ortaya atan insanlar, ya matematik bilmiyor, ya da algı yönetimi yapıyor.
***
Benim yaptığım tüm ticaret, bankalar üzerinden yapılmıştır. Devletin tüm kurumlarının denetimine açık yapılmıştır. 200 ton altın ihraç edip Türkiye’ye 25 milyar TL gelir sağladım. Cari açığın yüzde 15’ini ben kapattım.
***
Yukarıdaki iki cümle de (Sabah Gazetesi’nde yayınlanan) Reza Zarrap tarafından söylendi. Kendisi hakkında yasal bir soruşturma sürüyor. Tüm bilgi ve deliller iddianameye konuldu. Bir montaj, ekleme çıkarma yoksa ortada mide bulandırıcı, utandırıcı, tiksindirici, üzücü, ahlaksız bir rüşvet mekanizması kurulmuş. Eninde sonunda çıplak gerçeği yargı kanalıyla öğreneceğiz. Ancak TBMM’de bakanlar ile ilgili fezlekenin reddedilmesi, soruşturmanın (bakanlar için) bitmesi anlamına geliyor. Umalım ve dileyelim, iktidar üyeleri konuyu yargı sürecine havale edecek sağduyuyu gösterir ve biz de o yargısal aşamaları takip ederiz…

***
Zarrap’ın kendisini suçlayanların matematik bilmediğine ilişkin cümlesi ilgimi çekti. İran ile ticaretin miktarı hesaplanırken, Türkiye’nin İran’a yönelik dolaylı ticareti de hesaba katılmalı. Birleşik Arap Emirliği’ne veya Çin kanallı bazı işlemlerin İran ile ilgili olduğu biliniyor. Ancak konumuz milyon dolarlık rüşvetler. Bunun için 87 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ihtiyaç yok zaten… Halk Bankası ile daha düşük komisyon oranından iş yapabilirseniz, birilerine dağıtılacak sermaye oluşur nitekim!
***
200 ton altın ihraç edip, Türkiye’ye 25 milyar TL para kazandırma iddiası ise deli saçması…
200 ton altın son 3 yıllık fiyatlar baz alındığında 8 ile 8.5 milyar dolar arasında değişir. Başka bir deyişle bu ticaretin (döviz kuru ortalaması 2 TL alındığında) 16 milyar TL’yi buluyor. (Altının onsu bin 300 dolar. 1 kilo altın 31.15 ons eder. 1 kilo altın 41 bin dolar, bir ton altın 41 milyon dolar eder. 200 ton altında yaklaşık 8 ila 8.5 milyar dolara denk gelir…)

Bugünün fiyatlarıyla 16 milyar TL değerinde altın ihraç edip, bunu İran’a satarak 25 milyar TL Türkiye’ye para kazandırmak ve cari açığı kapattığını ileri sürmek aklımızla alay etmektir. Belki de muhabir arkadaş yanlış anlamıştır. Zarrap ‘’Türkiye’nin değil bazı yetkili ve etkili insanların açıklarını kapatıyorum’’ demiştir… Kim bilir!
***
İddianameyi okuduğunuzda anlıyorsunuz ki İran, Türkiye’ye sattığı doğal gaz ve petrolün gelirini ülkesine transfer etmek için karmaşık yollar deniyor. İran’ın reel bir altın talebi yok. Ambargo olduğundan ve İran’a doğrudan döviz transferi yapılamadığından, İran’ın alacağı Halk Bankası’nda kendi adına açılan hesapta birikiyor. Zarrap gibiler, bu paranın ticaret, altın ithalatı gibi yöntemler ile İran’a transferini gerçekleştiriyor. (O yüzden altın ithal ediyorlar. Bunun parası Halk Bankası’ndaki İran’ın parasıyla yapıyorlar. Sonra bu altını İran’a fiziki olarak gönderiyorlar. Bu yol tıkanınca bu kez de transit ticaret başlıyor ve iddiaya göre çeşitli ülkelerinden İran’a hayali mal gönderimleri yapılıyor…)
Türkiye’nin göz yumduğu ve desteklediği basit bir ticaret yapılıyor. Bu basitlikten, dünyanın dev firmalarının kazandığı paralar kazanılmaz. Bir devlet, kendi parasını, kendi ülkesine transfer ettirirken, sadece komisyon öder, kimseyi ortak etmez. Zarrap işadamı sanabilirsiniz ama o sadece bir trafik memuru. Galiba hadlerini aşanlar yüzünden İran’ın da artık deşifre ettiği bir sistemin genç bir oyuncusu sadece.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.