Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Parçalı Bulutlu

Yusuf Akçura’yı Rahmetle Anıyoruz.

11.03.2016
A+
A-

 

 

 

Yusuf Akçura 2 Aralık 1876 yılında Moskova’nın yukarı kesimlerinde dünyaya gelmiştir. Kazan’a yerleşen Kırım Türkleri’nden olan varlıklı bir aileye sahiptir. Babası fabrikatör Hasan Bey, annesi ise Kamer Banu Hanımdır. Henüz 2 yaşlarında iken babasını kaybetmiştir. O coğrafyada dönemin ağır koşullarına dayanamayan annesi, Yusuf ile beraber İstanbul’a yerleşmiş ve burada Dağıstanlı Osman Bey ile ikinci evliliğini gerçekleştirmiştir.

 

Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdikten sonra Harbiye Mektebine girmiştir. Harbiye yıllarında Necib Asım Yazıksız’ın, Veled Çelebi’nin ve Gaspıralı İsmail’in Türkçülüğe dair yazılarından etkilenmiş ve bu görüşü hayatına şiar edinişiyle birlikte, zor ve engellerle dolu olan bir yaşam sürecine girmiştir. Türkçülük davasını benimsediğinden ötürü, askeri öğrenimine son verilmiş ve sürgün edilmiştir. Kendisi ile birlikte sürgün edilen Ahmet Ferit Bey ile Fransa’ya kaçmış ve Paris’te 3 yıl Siyasal Bilgiler okulunda öğrenim görmüştür. Türkçülüğe dair fikirleri yaşamının bu döneminde olgunlaşmıştır.”Osmanlı Devleti Kurumları Tarihi Üzerine Bir Deneme” adlı tezini vererek, okulundan üçüncülükle mezun olmuştur.1903 yılında İstanbul’a dönüşü yasak olması hasebiyle Kazan’a amcasının yanına dönmüş, burada “Türkçülüğün Manifestosu” olarak nitelendirilen “Üç Tarzı Siyaset” isimli makale dizisini yazarak ünlenmiştir.

 

1908′de İstanbul’a döndükten sonra, Ahmet Mithat, Fuat Raif, Rıza Tevfik ve Ahmet Ferit Bey’ler ile Türkçülüğü ilk kez esas olarak alan Türk Derneği’nin kurucularından olmuştur. Bu derneğin ömrü kısa olmasına karşın Mehmet Emin Yurdakul, Hüseyinzade Ali Bey ve Ahmet Hikmet gibi isimler ile Türk Yurdu Derneğini kurmuş, Türk Ocakları’ın kurucuları arasında da yer almıştır.

 

Yusuf Akçura, 1923 yılında İstanbul Mebusu seçilerek meclise girmiştir. Yüksek tarih bilgisi sebebiyle Mustafa Kemal’in kültür ve politika danışmanı olarak çalışmaktayken yine onun emriyle Türk Tarih Kurumu’nun kuruluşunda görev almıştır. 1.Türk Tarihi Kongresine önderlik etmiş ve İstanbul Üniversitesi’nde Siyasi Tarih profesörü olmuştur.

 

Yusuf Akçura Kars Milletvekilliği görevini sürdürürken, geçirmiş olduğu bir kalp krizi sonucunda 11 Mart 1935′te İstanbul’da hayata gözlerini yummuş ve Edirnekapı Şehitliği’ne defnedilmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.