Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu

YÜREĞİM YANGIN YERİ

06.03.2016
A+
A-

Ercan Günay, Murat Dündar, Emrah Şahin, Abdulkadir Çelik, Mehmet Karadal ve Fatih Elifoğlu..
Artık onların rütbesi sadece şehitlik…
Ve artık onlar ne Adanalı, ne Ordulu, ne Manisalı..

Onlar da.. “Yüreğim yangın yeri..Memleket sevdalısı, vatan delisi, Türk birliği hasretlisi her yürek gibi..Bileğim, dosta kahve uzatan; münafık, müfteri, şeytan ve düşmana ise çelikten, tunçtan her el, her bilek gibi” dediler ve şimdi cennetli oldular.
Kim bilir yarın bir gün, başka hangi Mehmetlerle cennetin müstesna bir bahçesinde buluşacaklar…
Hatırlarsınız MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin 1 Kasım seçimlerinden önce, PKK’nın “Öz yönetim” ilan ettiğini söylediği bölgede “Sıkıyönetim uygulansın” teklifini…

Hükümet yetkilileri Sayın Bahçeli’nin bu teklifine de bıyık altı cevap vermişlerdi.
O bölgeyi “Olağanüstü Hal” den kendilerinin kurtardığını pişkince ve böbürlene böbürlene söylemişlerdi.
Doğrudur.. “Emasya” yı da AKP iktidarı ortadan kaldırdı.
Açılım, Çözüm, Habur, Oslo, Dolmabahçe de AKP projeleriydi..

Peki, ne oldu?
Diyarbakır Sur, Cizre ve bazı merkezlerde sürdürülen “Sokağa çıkma yasağı” bir olağanüstü hal, bir sıkıyönetim uygulamasıdır, “Güvenli bölge oluşturmak” mantığı bile, devletin, sınırları dâhilinde güvensiz bölge haline gelmiş olan yerler olduğu gerçeğini kabul etmesidir.
Elbette bu bölgelerin yeniden güvenli bölge haline gelmesi, bölge halkının can, mal ve ırz güvenliğinin sağlanması devletin en öncelikli görevidir.
Ama sıkıyönetim teklifi Sayın Bahçeli’den geldi diye, teklifi ciddiye almamak, devlet adabı açısından sorgulanmalıdır.

Çünkü, bu tür komplekslerin, böylesine milli konularda bile dâhili siyasi hesaplar yapmanın bedelini maalesef gençlerimiz hayatlarıyla ödemektedir.
PKK ile müzakere dönemini başlatanlar, “Analar Ağlamasın, Akan Kanlar Dursun” masalıyla vakit geçirenler, bu zaman zarfında bölücü PKK teröristlerine mevzi, mekân, moral, motivasyon ve siyasal güç devşirenler elbette tarih önünde milletimize hesap vereceklerdir.
Güvenlik güçlerimizin, gereken her yerde, şehitler verme pahasına PKK terör örgütüyle mücadelesi takdire şayandır.

Ama PKK terörünün, ekonomik, diplomatik ve siyasal alanlardaki güç kaynaklarının yolunu kesmek tamamen iktidarın işidir. Bu kaynaklar kesilmeden, bu yollar tıkanmadan bölücü PKK ve arkasındaki teşvikçi şer güçleri ile mücadele nasıl neticelenebilir ki?
Bu nedenle, MHP Lideri Sayın Bahçeli’nin “HDP ve Dokunulmazlıklar” konusundaki teklifi bir an önce iktidar tarafından dikkate alınmalı, gereği yapılmalıdır.

Eğer AKP iktidarı bu teklife de “Bıyık altı” yaklaşırsa, kamuoyu, PKK ile mücadelenin sadece ölmek ve öldürmek safhasına kilitlenildiğini görecektir ki! Bu durum iktidarın, böylesi önemli bir konuda, güvenirsizliğinin bir kez daha sorgulanmasına yol açacaktır.
Üstelik, Sayın Cumhurbaşkanı da “Dokunulmazlık dosyaları raflardan inmeli” demekteyse..

Bu defa Sayın Bahçeli’nin açıklamasını hükümet mutlaka ıskalamamalı, gereği için acilen harekete geçmelidir.
Öyle ya.. Siyasi Partiler Kanunu ortadadır. Anayasamızın ilgili hükümleri açıktır.. HDP’nin faaliyetleri, PKK ile ilişkileri, bölücü eylem ve söylemleri, dış irtibat merkezleri, Kandil’in iradesini reddetmemesi, eş başkanın halkı ayaklanmaya ve kalkışmaya teşvik edici açıklamalar yapması Siyasi Partiler Kanununa aykırı değilse, Anayasa’nın ilgili hükümlerine uygunsa, mesele yoktur!
Yok aykırı ise ve HDP denen parti eğer hem Yasa hem Anayasa suçlarını bilerek, planlayarak ve defalarca işliyorsa.. O zaman ilgililer neden seyretmektedir? Cumhuriyet Savcıları neyi beklemektedir?

Hukuk Devleti olmak ne demektir?
PKK’nın, dolayısıyla Kandil’in ve yabancı istihbarat örgütlerinin TBMM deki siyasal organının hukuka hesap vermesi için daha kaç Mehmetçiğimizin şehit olması gerekmektedir?
Daha kaç ana düşman sevindirmemek için dökmediği gözyaşını yıllarca içine akıtmaya mahkum olmalıdır?
Daha kaç Elif, Ayşe, Fatma, Zeynep genç yaşta dul kalmalıdır?

Daha kaç Efe, Ahmet, Mehmet, Hüseyin, Ali, Gökhan, Bahadır, Züleyha, Ayça, Esra, Güler çocuk yaşta babasız büyümeye mahkum olmalıdır?
Daha kaç baba evladının tabutu başında asker selamına durmalıdır?
Açıkça söyleyin; Daha kaç kurban gerekmektedir..?

Hükümetin millete kaşıkla verip, kepçeyle aldığı;
AKP içinde Saray merkezli başlatılan iç hesaplaşma dönemi;
CHP de taşların bir türlü yerine oturmaması;
Ve MHP de bir “Olağanüstü Kurultay” ince hesabıyla başlatılan muhalif dalgalanma..
Bu konular bile milletin ilgisi ve alakasından öylesine uzak ki.!
Anlayın beyler artık sınırlarımızdaki savaşın sebebini..
Ve duyun milletin avazını.. Millet “Yüreğim Yangın Yeri” diyor, bazıları hala ateşe benzin dökmekle meşgul.
Maalesef…

Mazhar Gündoğ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.