Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Yugoslavyalılaştırama Paketi

26.09.2013
A+
A-

AKP sözcüleri adına “demokratikleşme” dedikleri, PKK’yı memnun etme paketinin içeriğini güya sır gibi saklıyorlar. Sayın başbakan açıklayacakmış ve herkesin memnun olacağı bir düzenleme ortaya çıkacakmış.

Paket ihtiyacı nereden çıktı?

Sanki biz bu ülkede yaşamıyoruz ve ne olup bitiğini görmüyor, anlamıyor ve bilmiyoruz. Paketin ortalığa saçılan ayrıntılarını dikkate almasak bile, paket ihtiyacının nereden çıktığına, içini neyin doldurduğuna, Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları olarak, hep birlikte şahit olmadık mı? AKP’nin paket hazırlamak gibi ne bir niyeti, ne de hazırlığı vardı. Ne zaman ki PKK’nın dağdaki uzantıları, Kandil’deki katilleri, İmralı’daki canisi ve siyasetteki sözcüleri kendilerine verilen sözlerin tutulması için tehditler savurdu ve meydan okudular, paket de o zaman gündeme geldi. Verilen sözlerin yerine getirilmemesi durumunda sözde çekilmeyi durduracakları tehdidiyle kalmadılar, yeniden kan akıtacaklarına da ilan ettiler. AKP’nin seçimleri aradan çıkarmak için kendilerini oyaladığını ve buna izin vermeyeceklerini defalarca duyurdular. Seçim öncesinde PKK ile yaptığı bölme anlaşmasını bu millete “çözüm” diye yutturmaya hazırlanan AKP, bu resti görmek zorunda kaldı ve paket hazırladığını açıklayarak, PKK’ya güvence verdi.

PKK istedi, AKP yaptı

İşin aslı bu olunca, pakette nelerin yer alabileceğini tahmin etmek de zor olmuyor. Paket, Türk milletinin her hangi bir derdine deva değildir. Zaten kimsenin böyle bir beklentisi veya talebi de yoktur. Tamamen PKK istediği için ve onları ikna etmek amacıyla hazırlanıyor ve haliyle istekleri ve dayatmaları dikkate alınacaktır. PKK sözcüleri kendilerine verilen sözlerin ne olduğunu büyük bir meydan okumayla anlatıyor ve bunun yerine getirilmesini beklediklerini her fırsatta söylüyorlar. Anadilde eğitimden seçim barajının düşürülmesine, KCK ve PKK tutuklularının serbest bırakılmasından Terörle Mücadele Kanununun kuşa çevrilmesi veya kaldırılmasına, dar bölgeli seçim sisteminden İmralı’daki bebek katilinin bir genel başkan pozisyonuna getirilmesine kadar her şeyi sıralıyor ve bunlardan birinin eksik olması durumunda, terörü yeniden başlatacakları tehdidinde bulunuyorlar. Haliyle içinde de bunlar yer alacaktır. Kaldı ki, bu muhteşem paketin İmralı’ya gönderildiği ve bebek katilinin onayına sunulduğu da iddia edilmiştir. Bunun yanında AKP’ni kendi özel menfaatleri ve hedefleri doğrultusunda bir şeyler eklemesi de sürpriz olmayacağı gibi, iktidar ve yönetme anlayışlarına da son derece uygundur.

PKK zaten tünel kazıp çıkıyor

Bütün bu gerçekler paketin herkesi memnun edeceği söyleminin altını da dolduruyor. Burada “herkes” denilerek kastedilenlerin kimler olduğunu doğru anlamak gerekiyor. Kastedilen bu ülkeyle, bu milletle hesabı olup da, AKP’den bu yönde adım atmasını bekleyenlerdir. Nitekim, siyasette de bunun karşılığı vardır. CHP seçim barajının düşürülmesini zaten istemektedir. Anadilde eğitim konusunda zaten zihni bulanıktır ve parti içinde böyle bir düzenlemeye onay verecek çok kimse olduğu bilinmektedir. Hükümetin PKK ve KCK tutuklularının serbest bırakılması konusunda her hangi bir şey yapmasına gerek yok. Ortada devlet, güvenlik, ciddiyet kalmadığı için onlar zaten istedikleri gibi hareket ediyor ve gerekirse tünel kazıp kaçıyorlar. Pakette yer alması muhtemel diğer düzenlemelerle ilgili olarak da CHP sözcülerinin partiyi bağlayan açıklamaları olduğu dikkate alınırsa, AKP’nin “herkes” sözünün altında ne yattığı kendiliğinden ortaya çıkar. Buna her şartta, “elde var bir” olan BDP’yi de ekleyince “AKP’nin herkesi” daha da belirgin hale gelir.

Hiç boşluk bırakmıyorlar

Paketi isteyen PKK, şartlarını belirleyen Kandil katilleri, içinde ne olacağına karar veren İmralı canisi, destekleyen ve arkasında duran BDP ve CHP, hazırlayıp ortaya çıkaran da AKP. Böyle bir paketten bu ülkeye, bu millete fayda gelecek bir şey çıkacağını bekleyen varsa, şaşarım. Bu paketle birlikte Türkiye, federasyona daha çok dönüşecek ve Yugoslavya’lılaşacaktır. Yugoslavya benzeri bir yapı oluşturup, ülkeyi ayrıştırdınız mı, sonrası zaten kendiliğinden gelir. Nitekim, orada da bir boşluk bırakmamış ve şimdiden tedbirlerini almışlardır. Beşiktaş-Galatasaray maçında yaşananlar hiçbir yerde boşluk bırakmadıklarını ve birbirlerini tamamlayarak yürüdüklerini bir defa belgelemiştir.

Paketlerken paketlenecekler

Bütün bunlar olurken diğer taraftan da ağzını açan her AKP’linin MHP’yi hedef alması ve akıl, mantık, ahlak ve insanlık sınırlarını zorlayarak hakaretler yağdırması, bizim için çok anlaşılabilir bir durumdur. Önlerindeki tek ve aşılmaz engel MHP kalmıştır. Yaptıkları bütün planlar, hazırladıkları bütün oyunlar gelip MHP’ye çarpıyor. Sayın Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin Beşiktaş-Galatasaray maçı sonrasında yaşananlarla ilgili yaptığı açıklama ve tarihi Yugoslavya hatırlatması AKP’nin bütün planlarını alt-üst etmiş ve kimyasını bozmuştur. Bir taraftan ülkeyi Yugoslavya’ya dönüştüreceksiniz, diğer taraftan Yugoslavya’nın sonunu getiren stadyum tezgahları kuracaksınız. Her şey tam yolunda giderken, MHP lideri çıkacak ve oyunu ifşa edip, AKP’nin gerçek yüzünü Türk milletinin önüne koyacak. Bu ülkenin varlığını ve birliğini dinamitleyecek paket hazırlanırken, milletin kendilerini paketlemesi gerçeğiyle karşı karşıya kaldılar. Saldırmasınlar da ne yapsınlar?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.