Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

YSK, Anket şirketleri ve Erdoğan Hakkında Yasal İşlem Başlattı Mı?

18.08.2014
A+
A-

Neval KAVCAR

Konda’nın sahibi özür dilemiş. Seçimden 3 gün önce Erdoğan’ı %57, İhsanoğlu’nu %34 göstermişti. Hemen hepsi bu seçimde Erdoğan’ı %53’ün üzerinde rakibini en fazla %34’lerde olduğunu, bilmem kaç deneğe, bilmem kaç şehirde sorarak elde ettiğini söyledikleri palavralarını, günlerce ballandırarak anlattılar.

Seçim 10 Ağustosta yapılacağına göre, 10 gün öncesinde anket yasağının başladığı tarihtir. Yani 1 Ağustos. Peki yasağa rağmen nasıl olup da bu şirketler, seçim haftası anket yayınlayabildi? YSK bu şirketler hakkında yasal işlem başlattı mı?

Demiş ki Yüksek Seçim Kurumu “Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette dağıtımı yapılamayacak.” (9 Ağustos 2014 – YSK 2913 ve 2922 sayılı kararları)

Ee, yapıldı. Hem yazılı, hem görsel medyada anket şirketlerinin sonuçları, AKP’nin adayını önde gösterir ve vatandaşın oyunu etkiler şekilde yapıldı. Erdoğan’ın lehinde, İhsanoğlu’nun aleyhinde bir seçim süreciydi. Aslında bu seçim mahkemelik olmalı. Önbce yurt içi, sonra AİHM’ne götürülmeli bu haksız rekabetli seçimi.

Mademki birileri yasaları tanımıyor o halde Türkiye’nin de taraf olduğu AİHM’ne taşınmalım iş.

Bakın basında nasıl yer aldı o haber. “Şirket(Konda) yayınladığı ankette Tayyip Erdoğan’ı yüzde 57, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu yüzde 34 ve Selahattin Demirtaş’ı yüzde 9 olarak göstermişti. Ancak 10 Ağustos’ta yapılan seçimlerde Erdoğan yüzde 51,79 alırken, İhsanoğlu ise yüzde 38,44 oranını yakalamıştı…Erdoğan’ın oyunun aynı oranda yüksek gösterilmesi seçim yasakları başlamadan önce seçmen temayülünü değiştirmeye yönelik bir manipülasyon yapıldığı iddialarını gündeme getirmişti.” (Zaman – 15 Ağustos 2014)

Yetmedi seçime 4 gün kala bizzat Başbakan Erdoğan anket sonucu açıkladı. “Biri çok yeni biri geçen hafta yapılan anketlerde oyumuz yüzde 55-56 civarında.” (NTV-Star ortak yayını -6.8.2014- tgrt haber)

Yine Gezici anket şirketinin seçimin son hafta anketini Halk.TV2de değerlendirmiş, seçime 2 gün kala da Star gazetesi basmıştır. YSK’nun yasağını hangi uygulama ile delebiliyor bunlar?

***

YÜKSEK SEÇİM KURULUNA SORDUM

16 Ağustos 2014 tarihinde Yüksek Seçim Kurumuna bilgi edinmek üzere şu soruyu sordum.”10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminden 10 gün önce başlayan anket veri açıklama yasağına rağmen bunu delen şirket ve basın kuruluşları hakkında gerekli yasal işlemi başlattınız mı?” “18206” takip numarası gönderildi otomatik olarak, verilecek cevabı da sizlere ileteceğim.

Anket şirketlerinin vardığı netice ile Erdoğan’ın kıl payı seçimi kazanması arasında %3-6 arasında büyük fark var. Milyonlarca seçmene bedel. Şimdi kuru bir özürle geçiştirilecek bir şey mi bu?

Yargı yargı olsa, yasalarımızda karşılığı olsa ‘dolandırıcılıktan’ yargılamaları gerekir. Çünkü seçmeni yönlendirme, belki de talep üzerine yapılan bilmediğimiz bir sürü dolambaçlı işler mevcut içinde. Seçim yasağını delerek, vatandaşı Erdoğan lehine yönlendirmeye YSK’dan çıt çıkmadı.

Vatandaş bu seçimde, iktidarın gücü, dağıttığı yardımlar, anket şirketleri, yalan dolan, yandaş basın ve görsel medyadaki kandırmaca dahil yapılan yanlı propagandanın tesiri altında seçime gitti.

O kadar ki hemen her kesimin arzu ettiği uzlaşma olan ‘çatı aday projesine’ on dört parti, sayısız STK onay verdi.

Hesap edilemeyen, CHP içindeki hizbin harekete geçirilip seçmenin duyarsız hale getirileceği, yurt dışında atılan oyun yerinde sayılmak yerine, AKP iktidarı kontrolünde THY ile yurda getirilip sözde beş anahtarla koruma altına alınması oyununun yutulması idi.

Neyse efendim bu yazımın konusu, YSK yasaklarını başta adaylardan biri olan Erdoğan’ın takmaması, haliyle anket şirketlerinin son hafta yazılı-görsel medyada yer almasına YSK’nun hangi yaptırımı uygulayacağı sorusunun cevabı?

Ayrıca haksız rekabet, YSK’nın seçim yasağının hiçe sayılması, hatta oy pusulasının yasalara uygun olmadığına kadar sürü ile yanlışlık var. Bunun yargıya taşınması, daha sonra AİHM’ne gidilmesinde fayda yok mu sizce?

***

İHSANOĞLU ERDOĞAN’I YSK’YA ŞİKAYET ETMİŞTİ

“CUMHURBAŞKANI adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, rakibi Köşk adayı Başbakan Tayyip Erdoğan’ı, canlı yayında anket açıklayarak, seçim yasaklarını deldiği gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) şikayet etti.” (6 Ağustos 2014 – Hürriyet)

Neticesi ne oldu? YSK, nasıl bir karar verdi, bilen var mı?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.