Yosef Hoba Giderken İnsanlık Da Öldü

15.04.2016
A+
A-

 

 

Bugün sizlere insanlığın öldüğü anı anlatacağım. İzmir’den Ankara’ya uzanan telofon trafiğini sonucun İzmir’de telefonda bittiğini, gerisinin sadece bir oyalama olduğunu, o üst makamların dahi karar veremediği anları yaşadık, asla duymak istemediğimiz sözleri duyarak insanlık ölmüş diyoruz. Aynı bizim Yusuf Amcanın öldüğü gibi. Konumuz da kendisi yani Yusuf Hoba!

Yosef Hoba, 78 yaşındaydı. En az 50 yıllık esnaf. Doğru, dürüst bir insan… Devlete düzenli şekilde vergisini ödeyen, bu ülke için 36 ay askerlik yapmış bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Ayrılığı sadece dini, Musevi olması… Bizi ilgilendiren kısmı dini değil, yaşarken onun yaptığı insanlık ve bizim o öldüğünde onun için yapamadığımız insani bir davranış. Bu kadar mı insanlıktan çıktık? Bu taassup bizi mahveder.

Yusuf Amca, İzmir’in Konak İlçesinde bulunan Hisar Camiinin yakınında bir esnaf… Dini değişik olmasına rağmen her Cuma günü namazı caminin dışında, sokaklarda kılan insanlara 100’lerce kartondan seccade dağıtan, namazdan sonra yine onun dükkanın önüne bırakılan kartondan seccadeleri bağlayıp, bir sonraki Cuma günü kullanmak üzere dükkanın 3. Katına üşenmeden çıkarıp koyan bir adamdı. Allah razı olsun kendince bir hizmette bulunuyordu. Sayesinde insanlar Cumalarını zora girmeden, neyin üstünde namaz kılacağım diye düşünmeden gelip namazlarını kılıyorlardı. Çünkü biliyorlardı ki Yusuf Amcaları kapı gibi orada ve onlar için kartondan seccadeleri hazırlıyordu.

Burada Yusuf Amcayı methetmek için kalem oynatmıyorum. Dün Basmacı Yusuf Amca vefat etmiş. Yaklaşık 1 yıl önce dükkanını devretmişti. Çarşının en eskilerinden olduğu için Basmacı Yusuf’u eskilerin hepsi tanırdı. O da dükkanını devretmesine rağmen hemen hemen ayda 3-4 kez çarşıya ziyarete gelirdi. Dün yakından tanıyanlara beraber çay içtiği, gevrek yediği, selamın aleyküm diye Allah’ın selamını verenlere aleyküm selam diye karşılık veren Yusuf Amcanın ölüm haberi geldi.

Ee kolay değil 50 yıldan fazla hak geçmiştir, hukları vardır diye istedik ki Yusuf Amcanın öldüğünden herkesin haberi olsun. Bu amaçla camiden bir anons yapmasın “Çarşımızın esnaflarından Yosef Hoba vefat etmiştir. Cenazesi saat 16.00’da Altındağ Musevi mezarlığında defnedilecektir.” Diye bir anons yapılmasını istedik. Ve işte Ankara’ya uzanan ve sonuçsuz kalan, bize göre insanlığın ölümü olduğu süreç, telefon trafiği başladı.

Bu kritik bir karadı, bunun için top müftülüğe atıldı. Konak Müftülüğü arandı, telefonu açan kişinin bana anlatabilirsiniz demesiyle olay anlatıldı. İnsanlık namına böyle bir anons istedik dendi. Olay fetva makımına aynı şekilde aktarıldı, olay yine sonuçsuz kaldı. Müftü Sekreteri ve İlçe Müftü Yardımcısından sonra ‘Bu iş bizi aşar’ cevabı alınarak, İzmir İl Müftülüğü arandı. Aynı olaylar yine yaşandı, yine aynı anlatımlar, telefonu açan zata yapıldı, fetva makamına, İl Müftü Sekreterine anlatıldı. Sonuç sıfır.

Birinin aklına Ankara’yı Diyanet İşlerini aramak geldi. Yine telefona çıkan zata anlatarak başlandı olaya. Ne bu ona anlat buna anlat diyeceksiniz. Olsun anlatalım da yeter ki olaya çözüm bulunsun. Cumaları insanlara karton seccadeliğini dağıtarak dini hizmette bulunan Yusuf Amcaya insani bir davranışta bulunalım istedik. Çok mu bir şey istedik? Neyse arkadan Cami İşleri Başkanlığı, ardından Din Hizmetleri Başkanlığına olay tane tane, ölenin nasıl biri olduğu en ince ayrıntısına kadar anlatıldı. Odam başkanın odasını karşısında, telefonu kapatır kapatmaz kendisiyle bu konuyu konuşacağım ve size döneceğim denmesine rağmen bugün bu saat itibarıyla hala dönülmedi. Bir tek sonra İzmir Müftülüğünden dönüldü. Yanıt olumsuzdu.

Evet, insani bir istek dini taassuplar yüzünden reddedildi. Neymiş efendim hatırlarsak bir süre önce ‘Bir Alevi için sela verilmiş’te Türkiye’de kıyamet kopmuş. (Sanki Alevi Müslüman değil) Kimin nasıl tepki vereceği düşünülemezmiş. Böyle bir olay skandal olurmuş. Doğrudur bu olay büyük bir skandal. İnsanlık skandalı.

Bizi dinleyenler de bizi Yahudilere karşı hareket eden bir devlet olduğumuza inanacak. Yok be kardeşim, Yahudi cesaret madalyasını alıp taşımaya gelince en üst düzeyde bu işte varız. Siyonizm’in kurucusu Thedor Herzl’in mezarın ziyaret edip orada yapılan ayine katılmakta en üst düzeyde varız. Mısırla aramıza barış elçisi olarak Yahudileri yapıyoruz… Daha son gidişimizde Amerika’da ilk kapılarını çaldığımız, toplantı yaptığımız Museviler… O zaman siz kiminle dalga geçiyorsunuz, kimi kandırıyorsunuz? Türk Milletinin aklıyla dalgamı geçiyorsunuz?

Dinlerarası diyalog yapıp Belek’te ve daha başka yerlerde aminlerle amenlerin karışacağı, çan sesinin fon olacağı üçlemeler yapıyorsunuz. En üst düzeyde hahamlarla, papazlarla birlikte yemek yeniyor. Papazlar din adamlarını kutsuyor hiçbir mahsuru yok, iş bizim garip Yusuf Amcaya dayandı mı, bir anons ya bir anons o zaman Musevi olduğu herkesin aklına geliyor, insanlık öldürülüyor.

Alaçatı’da bir camiyi kilise olarak ziyarete açanlar. Namaz vakitlerinde duvarları otomatik perdeyle kapatanlar, insanlık adına istenen bir arzuhal karşısında sessiz kalıyorlar.

Olsun be Yusuf Amca, belki sana yapacağımız son görevimizi yapamadık; ancak Hisar’ın önünde her sokakta secdeye vardığımızda ister istemez sen geleceksin aklımıza. Bakara Suresinin 62. Ayeti hep usumuza gelecek: “Şüphesiz şu, iman etmiş kişiler, Yahûdileşmiş kişiler, Nasrâniler ve Sabiîler/doğal dindarlar; her kim Allah’a ve âhiret gününe iman eder ve sâlihi işlerse, artık Rableri katında bunlar için ecirleri vardır. Bunlara bir korku yoktur. Bunlar mahzun da olmayacaklar. Şüphe yok ki, iman eden kişiler, Yahudi, Nasranî ve Sabiî kişiler; bunlardan her kim
Allah’a ve ahiret gününe iman eder ve salih amel işlerse onlar için Rabbleri katında bunların ecirleri vardır, bunlara bir korku yoktur, bunlar mahzun da olmazlar.”
ve belki bize oradan gülecek, hayırlı Cumalar diyeceksin. Biz yapamadığımız insani hareketten eziklik duyarak yaşayacağız, onlar hahamlarla kol kola gezerken, diyalog budalası olduklarını gördükçe, kahrolacağız.
Sağlıcakla kalın!

Fikri Atılbaz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.