Yol ayrımında ne yöne sapılacak?

16.02.2018
A+
A-

ABD’nin PKK uzantısı PYD terör örgütü ile kendi istihbarat raporlarına rağmen iş tutması, iki ülke ilişkilerini kopma noktasına getirdi. “Tamam mı, devam mı?” noktasında olduğumuzu en yetkili ağızlar söylüyor. Bu duruma gelinmesinin sebebi kesinlikle Türkiye değildir.

Biz müttefiklik, stratejik ortaklık ve bunların gereği olan her türlü işbirliğini yapmakta hiçbir zaman üzerimize düşeni yapmaktan geri durmadık. Ancak aynı şeyi ABD’den bekledik, ama olmadı. Yüzümüze karşı başka şey söyledi, arkamızdan başka iş çevirdi. Müttefik olduğumuzu söyledi, sonra varlığımıza yönelik ağır bir tehdit oluşturan terör örgütleri ile işbirliği yapıp, onlara silah verdi, hatta ordu kurdurtacak kadar ileri gitti. Bırakın dostluğu, ortaklığı, düşmanın bile yapmaktan imtina edeceği şeyleri hayata geçirmekte bir sakınca görmedi. Bir de hiç utanmadan ve sıkılmadan Türkiye’nin bu durumu kabul etmesini, anlayış göstermesini ve hatta destek olmasını bekledi. İtirazlarımızı, ikazlarımızı, karşı tekliflerimizi hiçbir zaman dikkate almadı. Bu kadar rezilliğe tahammül etmemiz mümkün değildir. Türkiye kendi menfaatlerini koruyacaktır ve bunu ABD’ye rağmen yapacaktır.

ABD VE TERÖR ÖRGÜTLERİ

Varlığımıza yönelik tehditler sadece PKK ve PYD terörü ve bu kanlı örgütlerin ABD tarafından desteklenmesi, silahlandırılması ve yönlendirilmesiyle de sınırlı değildir. DEAŞ denilen vahşi örgütü de bölgenin ve Türkiye’nin başına musallat eden ABD’dir. Önce piyasaya sürdüler, alan açtılar, azdırdılar, sonra da bu bahane ile Irak ve Suriye’yi kontrole alıp, Türkiye’yi angaje tutmaya çabaladılar. Bu kadarla da kalmadı, FETÖ denilen alçakları da koruyan, kollayan, kullanan ve harekete geçiren hiç şüphesiz ABD’dir. Bugün bile bu örgütün liderini ülkelerinde barındırıyor, besliyor ve kullanmaya devam ediyorlar.

SAMİMİYET YOK

Bütün bunlar açık ve kesin bir düşmanlıktır. Ve haliyle iki ülke arasındaki ilişkiler bir yol ayrımına geldi. ABD’de bunun farkında. Türkiye gibi bölgesinde etkili, güçlü ve iddialı bir ülkeyi kaybetmeyi ve özellikle de karşısına almayı istemiyor. Güya ikna etmeye çalışıyor. Ancak, bu şartlarda Türkiye’nin bırakın ikna olmayı, ABD tekliflerini değerlendirmeye alması dahi mümkün değildir. Çünkü hiçbir samimiyet, hiçbir ciddiyet yoktur. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin ABD Savunma Bakanı James Mattis ile yaptığı görüşme hakkında yaptığı açıklama bunun ispatıdır. Canikli, Mattis’in, “YPG’yi PKK’ya karşı savaştırabileceklerini” söylediğini açıkladı. Mattis, PYD’ye verilen silahların geriye alınması konusunda da bir plan üzerinde çalıştıklarını,  Afrin’de Türkiye’ye karşı faaliyet içerisinde olan terör unsurlarına karşı silah mühimmat desteği sağlamadıklarını söylemiş.

 

AKLIMIZLA ALAY EDİYORLAR

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) Daniel Coats tarafından ABD Kongresi’ne sunulan “ABD İstihbarat Topluluğunun Dünya Genelinde Tehditler Değerlendirmesi” raporunda, YPG’nin PKK’nın Suriye’deki milis gücü olduğu ve Suriye’de bir otonom yapı arayışında bulunduğu, daha dün kamuoyuna yansımadı. Neredeyse bütün gazetelerimizde manşetlerden duyuruldu. Bir taraftan PYD-YPG’nin PKK’ya milis güç oluşturduğunu kabul edeceksiniz, sonra da dönüp bunları birbiriyle savaştıracağımızı söyleyeceksiniz. Bu açıkça aklımızla alay etmek değil de nedir?

DÜRÜST OLUN!

Belli ki Tillerson’un Ankara görüşmelerinde de benzer şeyler söylenecek ve Türkiye’nin bu komikliklere inanması beklenecek. Türkiye’nin bunun karşısında ne diyeceği, ne isteyeceği gayet açık ve netir. Muhtemelen şunlar söylenecektir: Kıvırmayı, küstahlığı, kalleşliği, aklımızla alay etmeyi bir kenara bırakın. Dürüst olun. Karşınızda bir kabile devleti yok. Bugün Suriye sizin beslediğiniz terör örgütleri yüzünden kan gölüne dönmüş durumdadır. Türkiye sizin gönderdiğiniz silahlarla ağır ve yakın bir tehdit altındadır. 5 bin TIR silahı kime ve niye verdiniz? Bunları geriye alacağınızı söylemeniz açık bir yalandır. Daha önce de aynı şeyleri söylediniz, ama tam tersini yaptınız. Bütün bu iddialarımız görüntülerle, belgelerle, yaşananlarla ispatlı ve şahitlidir. DEAŞ’la mücadele ettiğinizi söylüyorsunuz, ama PKK ve DEAŞ’ın iç içe geçmiş olduğunu görmezden geliyorsunuz. PYD-YPG’li teröristlerin DEAŞ’lı teröristleri serbest bıraktığını ve sonra da kendi saflarına kattıklarını nereye koyacaksınız?  Eğer zerre kadar samimiyetiniz varsa, Türkiye’nin sizi ciddiye almasını istiyorsanız, PKK’nın Suriye kolu olan YPG-PYD terör örgütlerine verdiğiniz her türlü desteği bir an önce sonlandırın.  SDG dediğiniz yapının içinden bu terör örgütlerini çıkarın ve Türkiye’nin bu hainlere karşı verdiği mücadelenin yanında yer alın.

ÖNCE MENBİÇ’TEN ÇEKİLİN                            

Şu ana kadar olan gelişmeler büyük anlamlar yüklenen Tillerson ziyaretinden fazla bir şey çıkmayacağını gösteriyor. İlişkilerin düzelmesini sağlayacak her hangi bir söz veya davranış bulunmamaktadır. Hiçbir şeyin değişmeyeceği, ABD’nin yine aklımızla alay etmeye, yüzümüze başka şeyler söyleyip arkadan bildiğini okumaya devam edeceği anlaşılıyor. Mattis’in söyledikleri, Tillerson’un bir dizi yeni vaatlerde bulunabileceğinin işaretlerini veriyor. Bir güvenli bölge oluşturulması teklifinin gündeme gelebileceği belirtiliyor. ABD Türkiye’yi oyalama peşindedir.  Ellerinde kabul edilebilir hiçbir şeyin olmadığı yapılan açıklamalara yansıyor. Aksi olsaydı en azından  Menbiç’ten çekilmeyi taahhüt edip bunun gereğini yerine getirebilirlerdi. Bu, çok iyi bir başlangıç olabilirdi. Ancak tam tersine, tehditler savuruyor ve bizi caydırmaya uğraşıyorlar.

Bizim duruşumuz, kararımız, hedefimiz nettir ve kesindir. Ne istedeğimiz, ne beklediğimiz bellidir. Her ne pahasına olursa varlığımıza yönelik tehdidi yok etmek hakkımızdır ve önümüze çıkan engel ne olursa olsun aşacak güç ve kudrete sahibiz. Gelinen yol ayrımında ne yöne sapılacağına ABD karar verecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.