DOLAR 5,7476
EURO 6,3862
ALTIN 272,6
BIST 108.659
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

Yine Ayaklarına Dolandı

08.11.2013
89
A+
A-

Orhan Karataş

Milletin inançlarını, yaşam tarzlarını, maneviyatını istismar ederek yapılan siyaset belki bir dönem için sonuç verir, ama bunun zaman içindeki sonuçları çok ağır olur. En büyük zararı da istismar edilen insanlar görür. Öğrenci evleri üzerinden başlatılan inanç hortumculuğu ve istismarın gelip dayandığı noktada bu olmuştur. Bütün üniversite öğrencileriyle birlikte, çocuğu başka bir ilde üniversite okuyan bütün aileler töhmet altında bırakılmış ve huzursuz edilmiştir.

Çırpındıkça batıyorlar

Öğrenci evlerinde uygunsuz işler oluyormuş. Bazı bakanlar bunu biraz daha ileri götürdüler bu tür evelerin illegal örgütler tarafından kullanıldığını söyleyip, kendilerine haklılık kazandırmaya uğraştılar. Çırpındıkça batıyor, battıkça çırpınıyorlar. Adı üzerinde illegal örgüt. Öğrenci evini de kullanır, otel odasını da kullanır. Emniyet teşkilatı, güvenlik birimleri, istihbarat kurumları bunları takip etmek, bulmak ve ortaya çıkarmak için var. Bu durumu bahane ederek masum insanları huzursuz etmek, bütün gençliği töhmet altında bırakmak ve buradan bir siyasi rant devşirmeye uğraşmak hangi ahlaka, hangi inanca, hangi vicdana sığar?

Eğer samimiyet olsaydı

Bir kerede daha ve altını çizerek belirtelim. Öğrenci evi görünümlü yanlış işlerin yapıldığı, maksadı dışında kullanılan mekanlar olabilir. Hatta bazı öğrenci evlerinde ahlaka aykırı yaşamlar da sürdürülebilir. Ancak AKP’nin zerre kadar samimiyeti ve iyi niyeti olsaydı, bunu bir genel mesele haline getirip, istismar etmek yerine, sessiz sedasız tedbir alır ve gereğini yapardı. Bu şekil, çok daha etkili, çok daha kalıcı ve çok daha gerçekçi olurdu. Mesele şimdi öyle bir hal aldı ki, sadece Türkiye değil, bütün dünya bu işin sonunun nereye gideceğini merak ediyor ve izliyor. Bu şartlarda alınması gereken bazı tedbirleri almak, düzenleri yapmak da zorlaşacaktır. Çünkü, bir karşı cephe oluşmuştur ve mesele insan hakları boyutu kazanmıştır. Haklı ve doğru noktalarda bile adım atmanız zorlaşmıştır.

İstisnalar genelleşti

Dünyayı kendi güdük zihniyetinizle ve hayat tarzınızla sınırlı mı zannediyorsunuz? Biz de yaşadığımız şehrin dışında üniversite okuduk. Bizim de arkadaşlarımız, şahit olduklarımız var. O gençlerin çok büyük çoğunluğunun ahlak anlayışı da, yaşayış biçimi de, gelecek hesapları da, ülke ve millet sevgisi de sizin hayal sınırlarınızın çok üzerindedir. İstisnaları genelleştirerek üniversite gençliğinin genelini, özellikle de yaşadığı şehrin dışında okumak zorunda kalanları hedef haline getirmek ne kimsenin hadidir, ne de hakkıdır. O gençlerin onuruyla oynamakla yetinmediniz, ailelerini de çok huzursuz ettiniz.

AKP sözcülerinin durumu

11 yıldır iktidarsınız. Eğer bir yanlışlık varsa, önce dönüp kendinize bakacaksınız. Bu işteki eksiğinizi, yetersizliğinizi görecek, bir an önce telafi etme yoluna gideceksiniz. Yetersiz yurtları bir an önce geliştirecek, eksikleri tamamlayacak ve bu gençleri orada burada yaşamak zorunda kalmaktan kurtaracaksınız. Haksız, hukuksuz, yanlış işlere izin vermemek ve yapanları bulup yargı önüne çıkarmak devletin asli görevidir. Samimiyet de, iyi niyet de, iktidar sorumluluğu da bunu gerektirir. Bunun dışında şov yapmaya gerek olmadığı gibi, bu konunun istismarı yetersizliğinizin, yanlışlarınızın daha açık ve net görülmesinden, anlamayanında anlayıp fark etmesinden başka bir sonuç doğurmaz. Nitekim gelinen nokta budur. AKP bir defa daha ava giderken avlanmış, inanç hortumculuğunun altında kalmış ve ifşa olmuştur. AKP sözcülerinin durumu kurtarmak için yaptıkları açıklamalar, düştükleri durumlar ibret vericidir. Kırk dereden su getirerek, saatlerce konuşup hiçbir şey söylemeyerek, birbirlerini düzelterek durumu kurtarmaya çalışıyorlar.

Yeni istismar bulacaklardır

Bir istismar daha ayaklarına dolanmıştır. Ancak, vazgeçmeyeceklerdir. Yarın sabah yeni bir istismarla, yeni bir mağduriyet tiyatrosuyla, yeni bir inanç hortumuyla uyanırsak hiç şaşırmayacağız. Zira, seçimler yaklaşmaktadır ve AKP’nin gerçek gündemle sonuç almasının mümkün olmadığı kesinleşmiştir. Türkiye’nin gerçek gündemi yalan, talan ve ihanetten ibarettir. Bunları gizlemek, gündemden düşürmek ve milletin zihnini bulandıracak, gerçekleri görmesini engelleyecek yeni tiyatrolar bulmak gerekiyor. Yanaşma ve beslemelerin de katkısıyla mutlaka bunu bulacaklardır. Çok büyük ihtimalle zaten şu anda bir yerlerde senaryolar yazılıyor, hazırlıklar yapılıyordur. Yeri geldiğinde, fırsat ortaya çıktığında oyun sahneye konulacak ve millete yine “cambaza bak” denilecektir. Diğer taraftan Türk milletine karşı açılan savaş daha da ileri götürülecek, Türk varlığının silinmesi ve yok edilmesi için her gün yeni bir adım atılacak ve PKK ile kurulan ortaklık biraz daha pekiştirilecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.