Yılmaz Özdil’e Okurlarından Büyük İlgi!

25.04.2016
A+
A-

Özdil’in imza standı önünde adeta izdiham yaşandı. Her yaş grubundan ve her kesimden yüzlerce vatandaş uzun kuyruklar oluşturdu. Özdil ile fotoğraf çekilmek ve kitaplarını imzalatmak isteyenler sadece İzmirli hemşehrileri değildi. Ege’nin birçok şehrinden vatandaşlar otobüsler ile İzmir’e geldi, Özdil ile buluştu. Hollanda’dan Yılmaz Özdil’in imza günü için gelen gurbetçilerin de olması dikkat çekti. Bazı vatandaşların duygulanarak Yılmaz Özdil’e sarıldığı ve gözyaşlarını tutamadığı görüldü.
Vatandaşların büyük ilgisi hakkında Türkiye adına memnuniyet duyduğunu belirten Özdil,” Bizim gençlik yıllarımızda İzmir’de kitap fuarının yokluğunu çok hissederdik, bunun için İstanbul’a öykünürdük, oraya giderdik. İzmir’de kitap fuarı her geçen yıl büyüyor, daha fazla katılımcı ve imza günleri düzenleniyor. Daha da önemlisi Ege’nin her yerinden, Denizli’den, Manisa’dan, Afyon’dan, Uşak’tan, Balıkesir’den, Muğla’dan İzmir Kitap Fuarı’na gelenleri görüyoruz. Gençler kitap okumuyor denilen bir ülkede aslında gençlerin ne kadar çok okumaya meraklı olduğunu ve kitap okuduğunu görüyoruz. Bu tablo hepimiz ve ülkemizin geleceği adına çok değerli. Buna katkı sağlayan ailelere ve özellikle öğretmenlere yurttaş olarak çok teşekkür ederim. Ortaokul, lise, üniversite çağındaki gençlerin ne kadar çağdaş ve ne kadar Atatürkçü olduklarını gördükçe insan gerçekten moral buluyor” dedi.
Özdil, basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskıya ilişkin, “Tek kanallı TRT yıllarında, bize televizyondan ibrik gösterdikleri dönemde belki sansür mümkündü. Ama şimdi ilkokul çağındaki çocuklar elindeki cep telefonundan dünyayı takip ediyor. Bugün hala fikir özgürlüğüne ve basına sansür uygulanmaya çalışılması kimseyi kastederek söylemiyorum ama birinci sınıf geri zekalılıktır. Komik oluyorlar. Bizim için de eğlence vesilesi” diye konuştu.

Özdil, “Basın özgürlüğünü aslında zannedildiği gibi gazeteciler ve yayıncılar değil, gençlerin ve çocukların bizatihi kendisi getirecek. Günümüz teknolojisinde gençleri baskı altına alabilmek, fikirlerini kısıtlayabilmek, sansürleyebilmek asla mümkün değil. Tüm samimiyetimle söylüyorum; basın özgürlüğünün üzerindeki baskıya rağmen, bu kabuğun altından sağlıklı cilt geliyor. Onun için kendi adıma çok mutluyum” dedi.

Gazeteciler Ümit Zileli ve Mine Kırıkkanat da Özdil’i ziyaret edenler arasındaydı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.