Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü

Yılmaz Çakıroğlu; “Lidere Hakaret Edene, Acımasız Olurum”

21.10.2016
A+
A-

 

 

Bir davaya adanmış ömür,

Vatan için çileyi şerbet diye içen,

80 döneminde gözünü budaktan sakınmayan genç bir ülkücü,

İstikbal değil istiklal derdine düşmüş bir eğitimci.

Ülkücü olduğu için tayin edilmeyen, ihtilal de vatan haini ilan edilen,

En yakın arkadaşını 80 döneminde kaybeden ve vücudunda hala o dönemlerden kalan mermi parçası taşıyan bir isim; Yılmaz Çakıroğlu

MHP Kocaeli siyasetinin gündem ismi olan MHP Kocaeli İl Disiplin Kurulu Başkanı Yılmaz Çakıroğlu’na merak edilenleri sorduk. Çakıroğlu bizi kırmadı. Her röportaj yaptığım kişiyi derinlemesine gözlemlerim. Çakıroğlu, çetin bir siyasi yolda cesur bir dava adamı olmayı başarmış bir isim. Aklından geçeni direk söylüyor. MHP ve ülkücülük konusunda kolay kolay eleştiri kabul etmiyor Çakıroğlu, sanırım geçmiş yılları, verdiği mücadele, dava yolunda kayıpları bunun en büyük sebebi. Kocaeli’nde son dönem de en çok tartışılan disiplinle ilgili MHP camiasının merak ettiklerini sormaya çalıştım Çakıroğlu’na gördüğüm mü? Yılmaz Çakıroğlu, disiplin kurulunda olduğu sürece Kocaeli’nde Devlet Bahçeli hakkında hakaret edenler bence yandı, kırk yıllık dostu dahi olsa bu konuda “Genel merkeze, liderimize karşı olanlar, Kocaeli’de karşılarında bizi bulacaktır. Acımasız olurum.” cümlesiyle son noktayı koyuyor.
İşte o röportajımız;

Size partililerin merak ettiği soruyu sorarak röportaja başlamak istiyorum. Disiplin kuruluna gelen isimler için nasıl bir yöntem izliyorsunuz? Yol haritanız nedir ve tarafsızlığınızı koruyabiliyor musunuz?

Önemle vurgulamam gereken bir konu var. Bizim şahsi olarak hareket etme şansımız yok. Yani duygularımızla hareket edemeyiz. Partimizin bir tüzüğü var. Bizim yetkilerimiz bellidir. Disiplin cezaları ve ihraçlarla ilgili tüzüğümüzün 78. madde ve 11. Madde şartlarına aykırı davranan, isimler için gerekli çalışma yapılır. Basın yoluyla veya sanal ortamda yazılanlar değerlendirilir. Tüzüğümüz nettir. MHP kurumsal bir partidir. 7 kişilik asil olmak üzere yönetim kurulumuz vardır. Kapalı oylama vardır. Oylamada 5 oy almak suretiyle ihraç veya cezalandırma yapılır.

MHP’LİYİM DEMENİN SORUMLULUĞU TAŞIMAK GEREKİR

Şimdi bazı arkadaşlarımız, son zamanlarda biraz duygusal davranıp, sanal alemi ben hastalık olarak görüyorum sosyal medya da ego tahmin etmek adına bazı şeyleri yazıyorlar. Bu anlayış, kime faydası olduğunu düşünmeden sadece yazdım oldu mantığıyla hareket ediyorlar. Fakat yazılanlar, parti üyeliğinin taşıması gereken sorumluluğun dışına çıkıyor. Haliyle MHP kurumsal bir parti ve tüzüğü var.

Peki şuanda 4 isim Kocaeli’nin gündeminde bunlarla ilgili son durum nedir?

Hiçbir ülkücünün partiden ayrılması ve kopmasına cani gönülden razı olmayız. Ama ülkücüde, ülkücü gibi davranmalı. Partiye zarar verecek hamlelerden çekinmelidir. Yazıp sadece egosunu tatmin edip ben yazdım oldu demek ülkücü duruşa da uygun düşmez. Kural ve kaide bellidir. Bizim içinde kurallar vardır. İhraç için gelen isimlerden savunmaları isteniyor, davet yazımızda hangi ithamla karşılaşacaklarını yazıyoruz. Değerlendireceğiz.

-Sayın Çakıroğlu, son dönemde MHP’de sosyal medyada parti içi ağır ithamlar var. Disiplinin buna karşılık tutumu ne olacak? Ve bu tutumun tarafsız olduğunu söyleyebilir misiniz?

HERKES KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERECEK

Bizim, partimiz kendi şahsi malımız değil. Hissimize göre asla davranmayız. İçimiz acısa da tüzüğün verdiği yetki sınırında acımasız davranırız. Parti zarar görüyorsa acımasız davranırız. Herkes kendisine bir çeki düzen vermek zorunda.

-MHP’lilerin aklında soru kalmaması adına daha iyi açıklanması adına soruyorum. MHP’de Genel Başkan, il başkanları ve ilçe başkanlarına hakaret yeterli bir sebep mi ihraç için?

Bu konu kesindir. Parti içinde veya dışında huzuru birlik ve beraberliği bozacak açıklamanın karşılığı cezadır. Bu tarz açıklama yapıyorsanız, cezai hak ediyorsunuzdur.

-MHP Kocaeli’nde il yönetimi ve üst kurul delegeleri yapılan operasyonlarla dizayn edilmeye çalışılıyor mu? Böyle bir durum varsa disiplin nasıl bir karşı rol üstlenecek?

YAZAR DEĞİL, YAZAR KASALAR SAHNEYE ÇIKMAYA BAŞLADI

Basında bazı arkadaşlar var. Yazıyorlar. Eli kalem tutan yazar-çizer değil bunlar yazar kasa olmuşlar. Bir algı operasyonu yapılmaya çalışılıyor. Parti dışından birilerinin müdahale ettiğini düşünüyorum. Ama kimdir deseniz net fikrim yok, fakat ülkücü bunlara dikkat etmesi lazım. Disipline yapılan hamlelerin kongrelerle alakası olduğunu düşünmüyorum. Disiplin şahısları korumaz, partinin tüzel kişiliğini korur. Partiyi ve şahısları eleştirebilirsiniz ama bunu basınla değil parti içi ifade edebilirisiniz. Partiye zarar verecek noktaya taşırsanız disiplini hak ediyorsunuz.

-MHP Kocaeli’nde önce üst kurul delegelerine, ardından ilçe başkanları ve il başkanına yönelik siyasi dilde ayak kaydırma senaryoları kulislerde konuşuluyor. MHP üzerinde bir operasyondan bahsediliyor, siz nasıl yorumluyorsunuz?

MHP’YE SALDIRILARIN HEDEFİ DEVLET BAHÇELİ’Yİ YIPRATMAK

MHP’ye yapılan saldırıların sadece hedefinin Kocaeli teşkilatları olduğunu düşünmüyorum, hedefin Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli olduğunu düşünüyorum. Çünkü birileri MHP üzerinde Genel Başkanımızda açıkladı, MHP üzerinde operasyon yapmaya kalkışıyor ve buna canı gönülden katılıyorum. Bu tespit önemli doğrudur ve yerindedir. Sadece ülke içinden değil, ülke dışından da MHP üzerine operasyon yapılıyor. Çünkü MHP bu ülkenin sigortasıdır. Dolayısıyla tabandan tavana bir hareket başlatılmak istenmiştir. Bazı arkadaşlar olayın farkında varamamış olabilir ama asıl hedefin genel merkez ve genel başkan olduğu acıktır. Hissi davranmam ama tüzüğün verdiği yetki ile bu oyunu uyanlara acımasız oluruz. Biz her şeyden önce ülkücüyüz. Ülküdaşlık hukukunu göz ardı etmeyiz ama bu hukukun dışına çıkanlarda sıcak bakamayız.

-Disiplin kurulu olarak tüzük yetkisi çerçevesinde partilileri uyardınız. Aynı hataları il başkanı milletvekili meclis üyeleri yapsa da yine aynı yaptırımlar geçerli olacak mı?

Bakın kim olduğu unvanı asla önemli değil. Sayın Genel Başkanım özellikle altını çiziyor. Bizim derdimiz önce ülkem. Parti içerisinde şahısların hiçbir önemi yoktur. Eğer ülkeye ve devlete zarar veriyorsa veya attığı adımlarla böyle bir yola gidişatı gözüküyorsa acımasız olunur.

-MHP içerisinde birileri değişim diyen ihraç ediliyor algısı yaratıyor. Gerçektende öyle mi?

ÜLKÜCÜLER BU ALGIYA ASLA İNANMAMALIDIR

MHP’de 7 Haziran öncesi de ihraç var. Türkiye’de bir algı oluşturuluyor. Kalemi satılık olanlar güç kimde ise kalemi oraya ait olunduğu bilinmelidir. Kalemleri olması gerektiğini değil de nasıl olması gerekiyorsa öyle yazıyorlar. Arkadaşlarımızda bundan etkileniyor, doğal karşılamıyorum ama etkilenebiliyor. Bu hatadır. Affedebilir tarafı vardır. Bunu iki üç defa yapıyorsunuz hatadan çıkar kasta gider. Bununda bir karşılığı vardır. Bakın bize ihraç olarak gelenlerin hiç birisi kongre delegesi değil.

-MHP Kocaeli’nde az önce sorduğum operasyonların son halkası olarak disipline saldırıya geçildiği ve bu sefer de disiplin kurulu üzerine oyunlar olduğu iddia ediliyor. Siz bu konuda açıklama yapmak ister misiniz?

KOCAELİ DİSİPLİN GENEL MERKEZİN EMRİNDE

Bu soru önemli. Ayıya sormuşlar bu sene armut nasıl olacak. Oda demiş ki iyi olacak. Sormuşlar nerden biliyorsun? Oda demiş ki benim canım öyle istiyor. Disiplin kurulu tabi ki genel merkezin tasarrufundadır. Disiplini de ili de ilçeyi de kapatabilir. Bazı arkadaşların kafalarda soru işareti oluşturmak adına veya kargaşadan faydalanmak adına birilerinin yaptığı oyun olarak görüyorum. Bizim duruşumuz bellidir. Biz genel merkezin emrindeyiz. Bizim tasarrufumuz genel merkezimizin verdiği yetkidir.

-MHP Kocaeli disiplin kurulu Başkanı Yılmaz Çakıroğlu’nun kırmızı çizgisi nedir?

Kırmızı çizgimiz; Şahsiyetçilik doğrultusunda ölene kadar lider teşkilat doktrin ilkesidir. Yani Genel merkeze ,liderimize karşı olanlar, Kocaeli’nde karşılarında bizi bulacaktır.

-Son olarak kamuoyunda farklı iddialar ortaya atan, algı oluşturulmalara çalışanlara ve teşkilatlara mesajınız ne olacak?

HERKES KENDİSİNE DİKKAT ETSİN

Düşünce adamı diye bir tabir vardır. Artık düşünce adamından çok “düşünce bir de ben vurayım” adamları var. Kamuoyunda yaygın. Bunlara dikkat etmek lazım daha doğrusu bu tür arkadaşların kendisine dikkat etmesi lazım. Bir de gazetecilik olarak bir haber yazıldığı zaman kaynağının ne derece doğru olduğu araştırılmalı, araştırılmasa birilerini hukuku olarak göz ardı edilmemelidir. Benim asla siyasi bir makam beklenti yok ben ülkücüyüm. Birilerin eleştirmesine tahammül edemiyorum. Ülkücü ülkücünün yüzüne konuşur, kardeşidir.

 

röportajımız;Ahmet Akçalan (haberhodrimeydan)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.