Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Sisli

”Yıldızların Parladığı Anda” Bozkurt Başbuğ Atatürk Var

29.10.2018
A+
A-

Bizim Hamasetimizde, Bozkurt Başbuğ Atatürk Var.
”Yıldızların Parladığı Anda”

Yıldızların parladığı an :Milletlerin ve insanlığın tarihinde asırlara etki edecek bir kararın,bir tek takvime, bir tek saate, çoğu kez de yalnızca bir tek dakikaya sıkıştırıldığı trajik ve yazgıyı belirleyici anlara, bireylerin yaşamında ve tarihin akışı içinde çok ender rastlanır.
Ben böyle anları ‘’Yıldızın Parladığı Anlar’’ diye adlandırdım; çünkü o anlar, tıpkı yıldızlar gibi, hiç değişmeden geçmişin karanlığına ışık tutmaktadır.
Gökteki yıldızların bir kısmı ya bir an parlar sonra kayar gider bir daha görünmemek üzere ,Halkımız bir kayan yıldızı gördü mü birinin öldüğüne yorumlar. veya kutup yıldızı gibi yolunu şaşırmışlara ışığa hasret kalanlara bir daha sönmemek üzere ‘’kutup yıldızı ‘’olur
Türk tarihinde bu anlar ve yıldızlar nadirdir.Onları da bu yazı seri içerisinde yazacağım

Atatürk Türk Milletinin yazgısında kutup yıldızı olmuş Türk Milletine ebed müddet yön verecek parladığı andaki gibi Türk milletinin gönül yıldız olmayı başarmış müstesna bir liderdir.

Atatürk ışığı önüne almış yürümüş;gölgenin arkadan gelip gelmediğine bakmaksızın.bir karalılık örneğidir.
Atatürk’ün gençlere söylediği “Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi kâfi değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi lâzımdır” sözü, onun ileri görüşlü bir lider olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
Bizim hamasetimizi hep bu öngörü ve ufkun ötesini görme bezemiştir.
Günümüz Devlet adamları içinde de bu öngörüye sahip liderler vardır..Onlar da olaylara Türkçe bakarlar Türkçe yorumlarlar Türkçe ifade ederler.Cümleleri hep kırmızı beyazdır.

Atatürk, kararlı ve mücadeleci bir liderdi. Güçlükler karşısında yılmayan, ümitsizliğe düşmeyen kişiliği onun Millî Mücadele’nin lideri olmasını sağlamıştır. Atatürk’ün bu üstün meziyetleri, sıkıntı ve bunalım içinde bulunan insanların, ona sevgi ve saygıyla bağlanmasını sağladı. Atatürk, tarihte büyük devletler kuran ve yüksek bir medeniyet meydana getirmiş olan Türk Milleti’nin büyüklüğüne inanan ve bununla gurur duyan bir insandı. Karanlıktan çıkışın ışığıydı…
Atatürk; kahramanlık, vatan sevgisi, çalışkanlık, bilim ve sanata önem verme gibi değerlerin, Türklüğün yüksek vasıflarından olduğunu ifade etmiştir. O, milletinin bu özelliklerini her fırsatta dile getirip insanlık ailesi içinde lâyık olduğu yeri almasına çalıştı.

Kurtuluş savaşımızın gazisi Cumhuriyetimizin kurucusu Başbuğ Atatürk; ‘’bu ülkeyi, tarihte Türk,bugün de Türk ve sonsuza dek Türk ülkesi ve milleti ‘’görür.

Çünkü o,Büyük bir Türk Milliyetçisidir
Kendi ifadesiyle ‘’Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk’ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek.’
Atatürk, Türk milliyetçiliğini ve Türklüğü son derece önemsemiş ve Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan “bozkurt” motifini de hayatında hep öne çıkarmaya çalışmıştır
Bu yüzden biz kendimizi hamasetimizi Atatürkte ve Türk Milliyetçiliğinde buluruz.Atatürk isteseydi kendi milliyetçiliğini öne çıkarırdı.Ama o türklük aşığıydı.’’Atatürk Milliyetçiliğ ‘’kavramanın nasıl uydurma olduğunu da bu vesile ile belirtmek isterim.
Sahte Atatürkçülerin gerçeğinde her ne kadar:
***Atatürk Bozkurt değildi. Irkçı-Turancı değildi!”
Bozkurt kavramı, milliyetçiliği ırkçı anlamda alan kesimin kavramıdır. Atatürk, şiddetle Türkiye sınırları içinde bir milliyetçilik taraftarıdır.”
Atatürk Şovenist aklın değil, özgür aklın önderidir. Bu bakımdan Atatürkçü düşünce sistemini Atatürkçe yorumlamak Atatürkçülüktür.” ***Deseler de
Hem bazı filim adamlarının, hem de Atatürk’ten hiçbir ışık almamış, Atatürk’ü okumamış, anlayamamış bazı sahte Atatürkçülerin çapını göstermesi bakımından çok önemlidir yukardaki görüşler
Çünkü bu açıklamaların hiçbiri doğru değil! Ya gerçeklerden çok korkan veya Atatürkçülüğü boş lâf söylemekten ibaret sanan fikirsiz, ufuksuz, çilesiz kimselerin keyfilikle söyledikleri zırvalardır..
Çünkü:Atatürk, hiçbir şüpheye yer vermeyecek kadar bir Bozkurttur. Ve bütün Türk tarihi boyunca, Türk ırkını çok coşkun duygularla öven, yücelten tek devlet adamımız O’dur. bilinmelidir ki 7000 yıllık Türk tarihinde, Türk soyunu hiç kimse, hiçbir devlet ve hükümet başkanı Atatürk kadar övmemiştir.
Başbuğ Türkeş’e gelinceye kadar. Onun bu vasfını bilmemek bilgisizlikten değilse ihanettendir. Hala anlamadıysanız çıkarın artık o Atatürk maskelerinizi ..Bakın Atatürk dönemindeki bozkutu öne çıkaran icraatlarına sahtekarlar…
Çünkü Türkeş’te Atatürk gibi Başbuğdu Turancıydı. Bu yüzden de Türk dendi mi korkanlar titreyenler Atatürk’ü de Türkeş’i de sevmezler.
Atatürk ülkeyi düşmandan kurtarmış ‘’bağımsızlık benim karakterimdir demiş Türkeş’de düşmanın yeniden işgaline karşı Türkiye’yi korumuştur.
İkiside Bozkurt,ikiside Başbuğ ikiside Yıldızların Parladığı anın lideri…!
İkisininde düşmanı çok…!
Başbuğ Alparslan Türkeş’in ,Atatürk sevgisi öğrencilik yıllarına kadar uzanır.Ondan feyiz almıştır.
Türkeş’in ortaokul yıllarındaki sınıf arkadaşı Ahmet Munis Bey’in dilinden Türkeş’in Atatürk sevgisini dinleyelim Türkeşli yılları yeniden yaşıyormuş gibi anlatmaya başlar:
“- Ortaokuldayız. Müdürümüzün tayini çıktı, bilmiyoruz nereye gitti. Yerine yeni bir İngiliz müdür geldi. Çam yarması gibi derler ya, işte öyle bir İngiliz. Sınıfa girdiği gün bizi şöyle bir iyice süzdü, süzdü, sonra gözü dolabın üzerindeki ipe asılı Atatürk’ün resmine takıldı… Yüzü buruştu, rengi değişti..”
“- Çam yarması İngiliz Müdür dişlerini sıkarak bize döndü, eli ile Atatürk’ün resmini işaret ederek, ‘Çabuk şu resmi indirin’ diye bağırdı.”
“- Hepimiz uyuşmuş gibiydik. Kimse yerinden kımıldayamıyordu. İngiliz Müdür aynı cümleyi üç defa tekrarladı fakat Atatürk’ün resmini indirmek için yerinden kıpırdayan bir Türk evladı olmadı. ‘İndirin şu resmi’ cümlesini son defa tekrarlayınca ,
Türkeş kalktı ve İngiliz’e bağırdı:
‘- Bize o resmi kimse indirtemez. Cesaretin varsa sen indir de görelim!’
İngiliz müdür öfkeden kıpkırmızı olmuştu. O çam yarması vücuduyla yay gibi fırlayarak bir sandalyeye çıktı ve ipi kopardı ki, daha inmesine fırsat kalmadan Türkeş yerinden fırladı sandalyeyi hızla iterek İngiliz’i yere düşürdü.
Sonra bize döndü, ‘Çabuk olun, tutun ayaklarından’ diye bağırdı. Biz de söyleneni yaptık, müdürü karga tulumba Türkeş’le tutarak pencereden aşağı savuruverdik..”
Burada güzel bir hamaset örneği olan ‘’Çırpınırdı Karadeniz Bakıp Türk’ün Bayrağına ‘’marşımızın Kırgızistanda Devlet protokolünde okunan nakarat bölümünü almak istiyorum ..Atatürk’ü de katarak

Atatürküme Atatürküme …
Türkeşine, Türkeşine…
“Bütün dünya kurban olsun Türk’ün Başbuğ Atatürk’üne ,Türkün Başbuğ Türkeş’ine….

İşte size bir hamaset örneği daha yüzünüz kızardı mı bilmiyorum ama İngilizin Atatürk’e düşman olduğu gibi bizi hayalperestlikle suçlayan,Atatürk düşmanı olanları biliyorum.
Halen Hatay Dörtyol’da oturan Memduh Akkoyunlu büyüğümüze bu hatırasını anlatan Kıbrıslı Ahmet Munis sözü şöyle bağlar:

“- Ertesi gün babası Ahmet Hamdi Efendi Türkeş’i okuldan aldı, Türkiye’ye götürdü. Biz de orada okuyup Albay olduğunu duyduk..”

Ne diyelim..
Anlatanların ömrü uzun, Atatürk’e el ve dil uzatan çam yarması o İngiliz’i tekmeleyip sandalyeden düşürdükten sonra arkadaşlarıyla birlikte et çuvalı gibi pencereden atan Türkeş’in de mekanı cennet olsun..
Biz hamasetimizi iki başbuğdan aldık,Siz yalan dolan kara propoganda fikirlerinizi kimden aldınız.

İhanet içinde olanlara biz hamaset yapmaya devam edelim ve yolumuzu ayıralım, bunlardan;
Başka sanat bilmeyiz karşımızda dururken
Yazılmamış bir destan gibi Turanımız
Arkadaş, biz bu yolda türküler tuttururken
Sana uğurlar olsun… ayrılıyor yolumuz…
Bizi;yiğitliği kahramanlığı bizim hamasetimizi Atatürk’ün cümlelerinde buluyoruz.
Bakınız Başbuğ Bozkurt Atatürk nasıl tanımlıyor.
Bu memleket, dünyanın beklemediği, asla ümit etmediği bir müstesna mevcudiyetin yüksek tecellisine, yüksek sahne oldu. Bu sahne yedi bin senelik, en aşağı bir Türk beşiğidir. Beşik tabiatın rüzgarlarıyla sallandı. Beşiğin içindeki çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı. O çocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvela, korkar gibi oldu; sonra onlara alıştı; onları tabiatın babası tanıdı onların oğlu oldu. Bir gün o tabiat çocuğu tabiat oldu; şimşek, yıldırım, güneş oldu; Türk oldu. Türk budur. Yıldırımdır. Kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.
Bir gün, ressamlar Türk’ün simasını kaybederlerse, yıldırımı alsınlar, yapıversinler.
.
En büyük acı, acıtmaz oÎmuş zincirÎerin acısıdır; köÎeÎiği kabuÎ etmenin, başkaÎdırmaktan vazgeçmenin acısıdır yüksek karakteri, çalışkanlığı, zekâsı ve ilme bağlılığı ile millî birlik ve beraberlik duygusunu geliştirmeyi başlıca ilke kabul etti. Ona göre: “… Türklüğün unutulmuş büyük medenî vasfı ve büyük medenî kabiliyeti, bundan sonraki gelişmesi ile geleceğin yüksek medeniyet ufkundan yeni bir güneş gibi doğacaktır”. Atatürk, yalnız yakın geçmişte büyük hizmetler yapmış bir lider değildir. Eserleriyle ve düşünceleriyle, gerek Türk Milleti’nin gerekse başka milletlerin geleceğine ışık tutmaya devam eden bir liderdir.
Yüksek Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.Yükselmemiz içinde muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.
Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.
Ben de bu hamaset yazımda atamızı tanımaya ve tanıtmaya çalıştım.
Tekrar ediyorum Ne yapayım..!
Türk’ün tarihi kısa değil ki Atatürk’ün yaptıklar birkaç cümle ile anlatılamaz ki bende” Bizim Hamasetimizde
”Yıldızların Parladığı Anda” Bozkurt Başbuğ Atatürk Var.yazımı kısa yazayım yine uzadı
Onun ” Ne mutlu Türküm Diyene”sözü başlı başına bir hedef ve hamasettir.Diyerek son veriyorum
Bu vesile ile Başbuğlarıma şükran minnet duyuyorum .Mekanları cennet olsun.

İHSAN AKAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.