DOLAR 5,7834
EURO 6,3978
ALTIN 271,5
BIST 108.869
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Az Bulutlu

YGS Şifresi: Kişiye özel kitapçık kişiye özel kopya

15.04.2011
186
A+
A-

ÖSYM, adaylara yolladığı mektupta, şifreleme yapıldığını itiraf etti.

ÖSYM’nin, YGS imtihanında yaptığı hata(!) ilk fark edildiği andan itibaren, devletin zirvesi “Tatmin olmak” yarışına girmiş, en başta da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hiçbir ilmi veriye dayanmadan sırf ÖSYM başkanının beyanına göre “Tatmin olduğunu” açıklamıştı. Ardından AKP önde gidenlerinin hemen hepsi aceleyle durumu kurtarmak adına tatmin olduklarını açıklamıştı.

Bu açıklamaların hepsi durumu kurtarmak adınaydı. Ne var ki, konunun asıl muhatapları, mağdurları olan öğrenciler, açıklamalardan tatmin olmamıştı. Olamazlardı çünkü şifreli cevap anahtarı konusu artık bir iddia olmaktan çıkmış, az buçuk okuması yazması olan herkes tarafından durum ispatlanmıştı.

Ben, meselenin şifre var mı, yok mu, kim nasıl tatmin oldu, nasıl olmadı noktasında değilim. Yargının da “YGS’nin iptal edilmesine gerek yok” kararını da hiç önemsemiyorum. Matematik ve Türkçe soruları için ösym’nin sitesinden 5-6 kitapçığa baktım, hemen hespsinde “ortak şifre, en büyük sayının sağındaki seçenek doğru seçenektir” sonucuna vardım. Türkçe sorularında da cevaplar, alfabetik sıralandığında çakışmaktadır. Haydi, bunlar ÖSYM başkanının öğrencilere yolladığı itiraf mektubunda belirttiği gibi “kasıtlı değil, doğru seçenekleri sıralayan bilgisayar programının bir eksikliği” olduğunu varsayım. (Ben Matematikçiyim, aynı zamanda 20 yıllık bilgisayar programlama uzmanıyım, böyle bir programlama eksikliği ancak kasıtla mümkündür.) Buna rağmen yine de kasıt aramayalım, kontrol eksikliği diyelim. Ben meselenin asıl gözden kaçırılan kısmını izah edeyim size.

Bir kere “adaya özel kitapçık” başlı başına bir şifre, kopya amacı taşır. Üstelik bu tür bir sahtekârlık amaçlanırsa, asla tespit edilemez. Maalesef Danıştay bu tür bir inceleme yapmamıştır. Yani soru kitapçıklarının kâğıt üzerindekini değil, ösym’nin internet sitesinden yayınladığı elektronik kopyalar üzerinden inceleme yapmıştır. İnternet sitesinden yayınlanan nüshalar, orijinal değil kitap haline getirilmeden önceki halidir.

Asıl yapılması gereken, bütün soru kitapçıklarının baskılı halinin tek tek incelenmesidir. Bu da öyle uzun zaman alacak bir iş değildir. Kitapçık üzerinde çok karalama var mı yok mu, incelenmesi her kitapçık için 2-3 dakika sürer.

Bu kitapçıklardan çok karalama olmayan ama doğru cevap sayısı çok olan birkaç örnek seçilip, mesele çok hızlı bir şekilde ortaya çıkarılabilirdi.

Maalesef, Cumhurbaşkanı, Başbakan, eski-yeni Milli eğitim bakanları ve pek çok AKP önde gideni, zevahiri kurtarmak adına yaptıkları açıklamalarla “tatmin olduklarını” belirtmişler ve yargıyı etkilemişlerdir.
ÖSS imtihanı ikinci aşama için “kişiye özel kitapçık” yerine yine aday sayısınca farklı kitapçık oluşturup, adaylara rastgele dağıtılması gereklidir. Aksi halde “kişiye özel kitapçık, kişiye özel kopya” şüphesini doğuracaktır.

Bir milyon yedi yüz bin gencimizi ilgilendiren bu imtihandaki, en hafif ifadeyle bu şaibeli durum, yaklaşan genel seçimler için herkesin alması gereken tavrı da belirlemelidir.

Her bir öğrencinin 4 kişilik aile olduğu, akrabalarıyla beraber büyük bir kitleyi oluşturduğu, bu kitlenin de, çocuklarının geleceği ile oynayan bu AKP’yi sandıkta gömmesi gerektiğini düşününce, asıl baraj sıkıntısı olan partinin AKP olduğu gün gibi aşikârdır.

Birinci aşama imtihanda(YGS), hiçbir şaibe olmasa dahi, öğrencilerimizin psikolojisi üzerinde yaptığı olumsuz etkinin telafisi mümkün değildir. AKP, bu özensizliğinin ve şaibeli ortamı oluşturmasının bedelini mutlaka ödemelidir. Çalışan’ın değil GÜLEN’in kazandığı bir sınavda mağdur edilmiş Türk gençlerinin AKP’yi sandığa gömmesinden başka çıkar yol yoktur.

“Kişiye özel kitapçık, Kişiye Özel Kopya” olmaktan başka hiçbir amaca hizmet edemez. Soru kitapçıkları, eskisi gibi rastgele dağıtılmadığı sürece, imtihanlarda üçkâğıt yapılması çok kolaydır ve maalesef bu tür üçkâğıtçılık da asla tespit edilemez.

İnceleme, soru kitapçıklarının kâğıt ortamındaki nüshaları üzerinden yapılmalıdır. Cevap şıkları özellikle büyüteçle incelenmelidir. Doğru cevap şıkkının diğer şıklara göre biraz daha açık veya koyu yazılıp yazılmadığını herhalde ösym’nin internette yayınladığı elektronik kopyalar üzerinden anlayamazsınız. 6 ay önceki KPSS skandalı hala çözülmedi. Buna rağmen “YGS sınav iptal başvurusu reddedildi” kararına varan Danıştay, lütfen nasıl bir inceleme yaptığını da açıklasın. Biz de bu kararı alan Danıştay üyelerinin bundan sonraki atanma ve terfilerini izleyeceğimizi onlara hatırlatalım.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.