Yerel cümbüş sahnede

30.11.2018
A+
A-

Cumhur İttifakı’nın yerel seçimleri de kapsayacak olmasıyla büyük bir paniğe kapılan CHP, İP, HDP ittifakı, aday ve şehir paylaşımında krize girdi. İP, Ankara veya Antalya’dan birinde CHP’nin aday çıkarmayıp kendilerini desteklemesini istiyor. İP’in oylarının sıfıra indiğini gören CHP, bu teklifi askıya alıp HDP’ye yöneldi.

HP, İP, HDP ittifakı, Cumhur İttifakı’nın yerel seçimleri de kapsayacak olmasıyla büyük bir paniğe kapıldı, aday ve şehir paylaşımında krize girdi. İP, Ankara veya Antalya’dan birinde CHP’nin aday çıkarmayıp kendilerini desteklemesini istiyor. İP’in oylarının sıfıra indiğini gören CHP, bu teklifi askıya alıp HDP’ye yöneldi. İP’in Ankara için düşündüğü aday, yapılan teklifi ciddiye dahi almadan CHP’ye koştu. CHP içinden daha önce de Ankara’dan aday gösterilen bu isme büyük tepki var. Adı “millet” kendi “zillet” olan bu ittifak, tam bir curcunaya dönerken, İP ile kopma noktasına gelen CHP, HDP ile pazarlıklarını yoğunlaştırdı. CHP ve HDP Diyarbakır, Hakkari, Şırnak ve Tunceli’de de ittifak yapmak için görüşmelere başladı. CHP bu illerdeki desteğin karşılığında HDP’nin de İzmir, İstanbul, Ankara ve Mersin’de aday çıkarmayıp kendilerini desteklemesini istiyor. İP’e de sus payı olarak bazı küçük ilçelerin bırakılması gündemde. 16 Nisan referandumunda ‘Hayır’ cephesinde buluşan CHP-HDPİP- SP yerel seçimler için ittifak formülü aramaya başladılar, ancak şu ana kadar bir sonuca ulaşamadılar.

HDP İLE “AL GÜLÜM VER GÜLÜM”

CHP, İP ile 9 büyükşehirde ittifak pazarlığını yürütürken diğer taraftan da HDP ile ittifakın yollarını arıyor. CHP, HDP ile ittifakını inkar etse de gizli kapaklı görüşmeler basına sızdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ahmet Türk ile görüşmesinin basına yansımasının ardından CHPHDP ittifakı gündeme gelmiş ve parti yönetimlerinin de ittifaka yeşil ışık yaktığı ortaya çıkmıştı. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Ankara, İstanbul ve İzmir’de aday çıkarmayıp AKP’nin adaylarını destekleyeceğini açıklamasının ardından CHP ve İP’in 3 büyükşehirde ittifak arayışının krize girmesi CHP’nin HDP ile 3 büyükşehirde ittifak yapmasını gündeme getirdi. CHP bütün hesaplarını, İP’in oylarının eridiği ve HDP’nin 3 büyükşehirde daha fazla potansiyele sahip olduğu noktasından hareket ederek alarak yapıyor. CHP ve HDP Diyarbakır, Hakkari, Şırnak ve Tunceli’de de ittifak yapmak için görüşmelere başladı. CHP bu illerde HDP’nin adaylarına destek verme karşılığında İzmir, İstanbul, Ankara ve Mersin’de destek istiyor. Adana’da İP, Mersin’de HDP ile İP formülü, Genel Başkanı Meral Akşener’in Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde ısrarcı olması üzerine kabul görmedi. Meral Akşener’in Ankara dayatmasını kırmak için ise Ankara’nın bazı küçük ilçelerinde İP’in adayının desteklenmesi şeklinde çözüm arayışları düşünülüyor.
CHP-İP ittifakında kriz!CHP-İP ittifakında kriz!

PARLAMENTER SİSTEM İTTİFAKI

CHP’nin HDP’yi hem yasal ve meşru görmesi, hem de ittifak halinde olduklarını inkar etmesi CHP’nin gerçek yüzünü daha net ortaya koydu. Kandil’in yörüngesinden çıkamayan HDP ile İzmir, İstanbul ve Ankara’da etkili sonuç alınamayacağı CHP kulislerinde konuşuluyor. AİHM’in terörist Demirtaş’ın serbest bırakılması kararına destek vererek HDP seçmenine yeşil ışık yakan CHP, İstanbul’da Muharrem İnce üzerinden HDP oylarını almayı planlıyor. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak yarışan Muharrem İnce’nin AİHM kararına destek vermesinin arkasında ise bu strateji yatıyor. CHP’nin HDP ile seçim stratejisi ise “parlamenter sisteme dönmek için ittifak halindeyiz” vurgusuyla ön plana çıkarmayı amaçlıyor. CHP yerel seçim sürecini genel seçim havasında sürdürmek ve sistem değişikliği üzerinden yürütmek için propaganda hazırlığını tamamlamış durumda.

Görüşmelerde kopma noktası

YEREL seçimlerin ittifaklar üzerinden şekilleneceği 31 Mart mahalli idareler seçimleri yerel projelerden çok genel seçim havasında geçmesi bekleniyor. CHP 24 Haziran seçimlerinin rövanşını almak için Ege ve Akdeniz’de İP ile, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da ise HDP ile kısmi ittifak planlayarak yola çıkmıştı. Ancak İP’le bir anlaşma sağlanamadı ve görüşmeler kopma noktasına geldi. CHP, her şeye rağmen, 16 Nisan referandumunda olduğu gibi aynı amaç ve hedef etrafında CHP-HDP-İP-SP tabanını Cumhur İttifakına karşı kenetlemeyi hedefliyor. Burada SP’nin görevi ise oy oranından daha çok oluşturulacak ittifakı muhafazakâr seçmen nezdinde aklamak.
Bunu paylaş:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.