Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Yeni Türkiye

22.07.2014
A+
A-

Orhan Karataş

-Türkiye’nin AKP ile geçen 12 yılından sonra geldiği nokta, talanın, yolsuzluğun, rüşvetin, çetelerin, faiz lobilerinin, karanlık güçlerin, dış mihrakların ve ihanetin her yanı sardığı, uluslar arası itibarın yerlerde süründüğü bir çıkmazdır. Bu bizim iddiamız değildir. Yargıya havale edilenler, bizzat aday Erdoğan’ın söyledikleri ve bütün dünyanın şahit olduğu gelişmeler bunu söylüyor. Bir ezberin tekrarı da olsa Erdoğan’ın her konuşması yetersizliğin, teslimiyetin, çaresizliğin ve telaşın bir itirafı oluyor.

12 Yıldır başka parti mi iktidardaydı?

Asıl hayret edilecek durum, ülkeyi perişan bir hale getirdiklerini meydan meydan dolaşarak itiraf edenlerin, çare olarak hala kendilerini gösterme cesaretleridir. Sayın Erdoğan’ı dinlerken zannedersiniz ki, 12 yıllık bir iktidar sona ermiş, bir başka parti yönetimi devralmış. Yeni başbakan kendinden önceki dönemin yetersizlerini, yanlışlarını sıralayıp bundan sonra yapacaklarını anlatıyor. Bu siyaset tarihinde eşine az rastlanır bir durumdur ve bütün dünya ibretle izlemektedir. Sayın başbakan, “yeni Türkiye” diyerek bunun adını da koymuştur. 12 yıl tek başına iktidar olacaksınız, en küçük tayinden, en büyük ihalelere kadar her kararı tek başınıza vereceksiniz, sonra geriye baktığınızda gördüğünüz karanlık ve perişan tabloyu birilerine ihale edip, yeni Türkiye’den bahsedeceksiniz. Bunun bir siyaset ustalığı olduğunu kabul ediyoruz da, insanların aklıyla alay etmenin de bir sınırı olmalıdır. Daha önce de yazmıştım: Birgün birisi çıkar ve Erdoğan tarafından geri zekalı yerine konulduğunu söyleyerek, yargı yoluna başvurursa hiç şaşırmam.

Devlet işlemez halde

Doğru olan tek şey, ülkenin içerden ve dışarıdan amansız bir kuşatmaya alındığı ve yönetilemez duruma getirildiğidir. Her yerden ve en küçüğü milyar dolarlardan başlayan yolsuzluk ve rüşvet iddiaları orta yerde durmaktadır. Başta herkese lazım olabilecek yargı olmak üzere, devleti oluşturan kurumlar işlemez hale gelmiş ve sistem çökmüştür. Çok daha acı olanı ülke ve millet düşmanlarının bu durumu fırsat bilerek harekete geçmeleri ve vatanın varlığını ve birliğini dinamitlemeleridir. Ülkenin bir bölümü, İmralı’da yapılan şeref müzakereleri ile ihanet güruhuna teslim edilmiştir ve bölücü ihanetin pençesinde kıvranmaktadır. Korkarım ki, Cumhurbaşkanı hesaplarının tutması durumunda bu ihanete bir uluslararası boyut da kazandırılacaktır. Türkiye’yi idare eden siyasi iradenin karar verecek imkan ve kabiliyete sahip olmadığı, kurumların işlerliğini kaybettiği, yargı kararlarının bizzat başbakanın açıklamaları ile tartışmalı ve güvenilmez bir hal aldığı ileri sürülerek bir oldu-bitti oluşturulmak istenirse, nasıl bir ihanet dönemi yaşadığımızın ayrıntıları işte o zaman ortaya çıkacaktır.

Alay konusu oluyoruz

AKP bu ülkeye ve bu millete çok pahalıya mal olmuştur. Başka hiçbir ölçü olmasa dahi, yetim hakkı yemenin bu kadar sıradanlaştığı bir yönetimden hayırlı ve faydalı bir sonuç beklemek eşyanın tabiatına aykırı olduğu gibi, imana, vicdana ve ahlaka da uygun düşmez. Zaten düşmemiştir ve Türkiye tarihinin en kapsamlı belalarıyla, en büyük soygunlarıyla, en ağır ihanetleriyle ve en acı yıkımıyla karşı karşıyadır. Son gelişmelerle ilgili dış basında yer alan haber ve yorumlar, yabancı siyaset adamlarının değerlendirmeleri çok yaralayıcı ve onur kırıcıdır. Üçüncü sınıf dünya ülkelerinde bile alay konusu edilecek bir duruma düştük. Bütün bunlara sebep olanların bir de Cumhurbaşkanı makamını ele geçirmeleri durumunda, bu belaların daha da büyümesi, bu soygunun daha da ileri gitmesi, bu ihanetin artık ete kemiğe bürünüp sonuç alması ve bu yıkımın enkaza dönüşmesinden başka bir sonuç doğmayacaktır.

Temel şart AKP’den kurtulmak

Türkiye’nin bir yenilenmeye ihtiyacı olduğu kesindir. 12 yıllık AKP iktidarının eski ve eksik olduğunu, ağır bedeller ödettiğini bizzat sayın Erdoğan söylemektedir. Bu durumda yenilenmenin temel şartı AKP’den ve AKP zihniyetinden kurtulmaktır. Tarihi bile kendisiyle başlatan, kendi varlığını her şeyin üzerinde gören, itiraz edeni, gerçekleri söyleyeni, yalanı, talanı ve ihaneti ortaya çıkaranı düşman ilan edip, elindeki bütün imkanlarla saldıran bir zihniyetle nereye varılabilir? AKP’nin millet iradesiyle siyaset dışında bırakıldığı, gelenlerin de bizzat sayın Erdoğan’ın itiraf ettiği yetersizliklerin ve yargının şimdilik ortaya çıkardıklarının hesabını soracağı bir Türkiye, ancak yeni Türkiye olabilir. Aksi halde eski Türkiye ile devam edilir ki, bunun maliyetini kestirmek bile artık imkansızdır.

Karanlık zifiri, sabah yakındır

Her karanlığın bir sonu vardır. Türkiye’nin içeride ve dışarıdaki amansız kuşatma ile beraber, zifiri bir karanlığın içine girmiş olması, sabahın yakın olduğunun göstergesidir. AKP yönetimi ve Cumhurbaşkanı adayı da bunun farkındadır ve çok usta oldukları, ancak artık eskimiş bir taktikle, cepheleştirerek, ötekileştirerek, gererek, hayali düşmanlar oluşturup oralara saldırarak, inanç istismarı yaparak, mağduriyet tiyatroları oynayarak bir çıkış yolu aramaktadır. Ancak varlıklarının temeli olan dehşet dengesi artık bozulmuştur ve dikiş tutmayacağı gibi, yeni rezilliklerin, yeni talanların, yeni yalanların ortalığa saçılması kaçınılmaz görünüyor. Çırpındıkça batıyor, battıkça çırpınıyorlar. Her ne olursa olsun, ümitsiz ve çaresiz değiliz. Bu milletin en zor ve sıkıntılı dönemlerde nasıl silkindiğini ve ayağa kalktığını çok iyi biliyoruz. Yine öyle olacağından zerre kadar şüpheniz yoktur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.