DOLAR 5,9735
EURO 6,6657
ALTIN 298,0
BIST 113.684
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 9°C
Parçalı Bulutlu

Yeni istismar: Helikopter kahramanlığı

19.09.2013
72
A+
A-

ORHAN KARATAŞ

Suriye’de büyük ve derin bir bataklığa saplanan, Mısır’da çaresizlik girdabında çırpınan, bölücü ihanetin tuzağına düşen, ekonomik çöküşe ağıt yakan ve bütün bunların sonunda değerli yalnızlıkla baş başa kalan AKP, nihayet övünme, istismar ve kandırmada kullanacağı bir malzeme buldu. Suriye helikopterinin düşürülmesinin siyasi ve insani boyutları henüz ortaya çıkmamış olmasına rağmen, AKP için bir kahramanlık hikayesine dönüştürüldü ve anında siyaset malzemesi yapıldı. Göreceksiniz bundan sonra başta sayın başbakan olmak üzere, eline mikrofon alan her AKP’li söze bu kahramanlıkla başlayacak ve arkasına akla gelebilecek her türlü övünmeyi ekleyecektir.

Hangi birini örtecek?

Suriye helikopterinin düşürülmesinin anlaşılır ve kabul edilir olduğunu dün yazmıştık. Ancak, bu durum AKP’nin yetersizliklerini, yanlışlarını, teslimiyetini ve BOP yolunda bu ülkenin başına açtığı belaları unutturmaya da, affettirmeye de asla yetmez. Kayıp ve sorun o kadar büyük ki, bu masalı anlatarak hangi biri örtecek, hangi birini gizleyeceksiniz? Kendi derdine düşmüş Suriye’nin bir helikopterini vurmuş olmak, BOP yolunda yaşanan ağır kayıpların hangi birini telafi edebilir? Bütün komşularımızla ilişkilerin gerilmesi ve bazılarıyla savaşın eşiğine geldiğimiz gerçeğini nasıl değiştirir? Daha çok Müslüman kanı akması için AKP’nin olağanüstü çabasını İslam âlemine nasıl kabul ettirir? Üstelik, gelişmelerin nasıl seyredeceği, bir misilleme olup olmayacağı ve AKP’nin bunun arkasında ne kadar durabileceği henüz belli değildir.

Kaçırılan pilotlar ABD’li olsaydı

Detaylara girersek, yazılacak ve söylenecek o kadar çok şey var ki, ne köşemiz yeter, ne gazete sayfaları. İçi boş övünmeler, bugün söylediğini yarın inkar etmek ve tam terisin yapmak AKP’nin değişmez sicili haline gelmiştir.Düşürülen savaş uçağımızı, kevgire dönen sınırımızda patlayan bombaları, Reyhan’lı da canından olan 54 vatandaşımızı, Mavi Marmara da hayatını kaybeden 9 insanımızı ve bunların sonrasında AKP’nin söylediklerini tekrar hatırlatmayacağım. Akdeniz’de seyrüsefer güvenliği efelenmelerini de, Suriye sınırından gelebilecek yeni belaları da bir kenara bırakıyorum.

Her ne hikmetse kimsenin aklına gelmeyen, ama AKP’nin itibarı açısından çok çarpıcı bir olaya dikkat çekmek istiyorum: Türk Hava Yollarında görev yapan 2 Türk pilotu Lübnan’da kaçırıldı. Aradan 40 gün kadar zaman geçti. Kimlerin ve ne için kaçırdıkları belli. Sesli mesajları servis edildi. Kurtarılmaları için bir takım temasların olduğu açıklandı.

Ancak, bugüne kadar bir sonuç alınamadı. Ne olduğunu, ne olacağını kimse bilmiyor. Şimdi, akıl ve vicdan sahibi herkese çok basit, ancak AKP’nin saygınlığını, itibarını, ciddiyetini, ağırlığını ortaya koyan bir soru soruyorum: Bu pilotlar Türk değil de, ABD’li, İngiliz ve özellikle de İsrailli olsaydı, acaba ne olurdu? Kaçıranlar da, yardım edenler de, sessiz kalanlar da şimdiye kadar analarından doğduklarına bin defa pişman edilmiş olurlar mıydı, olmazlar mıydı? Aynı ölçüyü alın Mısır’da tutuklanan gazeteciler için de uygulayın.

Sıraya girdiler

Siz ne söylerseniz söyleyin, gerçekler orta yerde duruyor. Övünmek ve ucuz kahramanlıklar belki Türkiye’de birilerini uyutmak için işe yarayabilir, ama gerçek hayatta bir sonuç vermediği gibi, bu ülke ve milletle meselesi olanları daha da azdırıyor. AKP’nin kuru laftan başka bir şey üretmediğini, söylediklerinin arkasında duramadığını, sonuca yönelik ciddi hiçbir şey yapmadığını veya yapamadığını gören herkes, harekete geçiyor.

Ne yazık ki, Türkiye’nin bugün karşı karşıya kaldığı bütün ihanetlerin, bütün kayıpların, bütün yetersizliklerin altında bu tutarsızlık vardır. AKP, bütün vatan-millet düşmanları için bulunmaz bir fırsata dönüşmüştür ve herkes payına düşeni alabilmek için sıraya girmiştir.Ne yazık ki, bu içerideki ihanet için de böyledir, dışarıdaki düşmanlıklar için de aynı sonucu vermektedir.

Yeni bir başlangıç

Bugüne kadar yapılanların yanlışlığı ve doğurduğu sonuçlar, Türkiye’yi derin ve uzun bir yalnızlıkla baş başa bırakmıştır. “Değerli yalnızlık” avunması, aslında yetersizliğin ve yanlışın kabulünden ve itirafından başka bir anlam ifade etmiyor. Beklenen AKP’nin bugüne kadar yaptıklarından ders çıkarması ve hiç olmazsa bundan sonrası için tutarlı ve geçerli bir siyaset geliştirmesidir.

Suriye helikopterinin vurulmuş olması bir dönüm noktası olabilir. Türkiye’nin artık söylediği her sözün arkasında duracağını göstermek açısından bir başlangıca dönüştürülebilir. Ancak, henüz aradan çok az bir zaman geçmiş olmasına rağmen AKP’nin bunu iç siyasette yeni bir istismar malzemesi olarak kullanmanın ötesine geçmeyeceği anlaşılmaktadır. Bunun anlamı, her şeyin kaldığı yerden devam edeceğidir ki, bu durumda yeni kayıplar, yeni belalar, yeni tuzaklar sürpriz sayılmayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.