DOLAR 5,6459
EURO 6,3404
ALTIN 260,4
BIST 102.392
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Parçalı Bulutlu

Yeni Darbeyi Ekonomi Üzerinden Yapıyorlar

24.05.2018
3.214
A+
A-

Türkiye etrafını saran ateş çemberiyle kavrulurken, bütün bunlara bir de ekonominin imdat sinyalleri eklendi. Doların çok hızlı bir yükselişle 5 lira sınırına dayanması, açık ve net bir devalüasyondur ve bunun olumsuz yansımaları mutlaka olacaktır.

EKONOMİ ETKİYE AÇIK

Dövizin aniden neden hareketlendiğinin ve bu kadar hızlı biçimde yükseldiğinin ekonominin gerçekleri içinde makul ve mantıklı bir izahını yapabilmek mümkün değildir. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “ülkemiz kur ve faiz oranlarında hak etmediği dalgalanmalar ve döviz piyasasında sağlıksız fiyat oluşumları yaşamaktadır. İlgili kurumlarımız, reel sektörün başarısının, emeğinin ve alın terinin bu doğrultuda heba edilmemesi; döviz piyasasındaki dengesizliğin kaldırılması için gerekli araç ve yetkiye sahiptir.” Diyor. Bu sözler aynı zamanda Türk ekonomisinin her türlü etkiye nasıl açık olduğunun, nasıl kolay savrulduğunun da göstergesidir. En küçük bir rüzgarın ekonomimizi temellerinden sarstığını daha önce de görmüştük. Borç ve ranta dayalı, üretimi ve yatırımı sınırlı, tarımı ve sanayisi Allah’a emanet giden, yabancı sermayenin istila ettiği bir ekonominin, bu tür sallanmalar yaşanması çok da şaşılacak bir durum değildir. Sayın bakanını sözünü ettiği araçların bu defa işe yaraması ve bu yüksek ateşi söndürmesi en samimi dileğimizdir. Umarız bu defa çok daha kalıcı ve gerçekçi tedbirler alınır ve bu endişe verici gidişatın önüne geçilir.

SEÇİM ÖNCESİNDE HAREKETE GEÇTİLER

Türkiye ne yazık ki, yılların yanlışlarının, yetersizliklerinin, teslimiyetlerinin ve savrulmalarının bedelini her alanda ağır biçimde ödemiştir. MHP’nin teşviki ve yönlendirmesi ile yanlışlardan dönülmüştür, ama her şeyin yerli yerine oturması zaman alacaktır. Ve bu zaman içerisinde Türk devleti ve Türk milleti ile meselesi olanların boş durmayacağı aşikardır. Özellikle bu seçimler öncesinde bir defa daha harekete geçmişlerdir. Önlerinde en büyük engel olarak gördükleri Cumhur ittifakını başarısızlığı uğratmak için şeytani planlar yapıldığı, her yolun ve her imkanın deneneceği artık bir net biçimde belli olmuştur. Ekonominin yeni bir kriz ortamına sürüklenmek istendiği görüyoruz. Bir yerlerde kurgulanmış bir ekonomik terör saldırı ile karşı karşıya kaldığımız akıl ve izan sahibi herkesin gördüğü bir gerçektir.

CUMHURBAŞKANI SÖZ VERDİ

Döviz daha önce de büyük dalgalanmalar yaşadı ve bunun nedenini hiç kimse akıl ve mantık ölçüleri içerisinde açıklayamadı. Şimdi yeni ve çok daha derin bir dalgalanma var. Dileğimiz ve ümidimiz, Ekonomi Bakanımızın yaptığı açıklamanın doğru çıkması ve kısa zamanda bu ateşin sönmesidir. Ancak mutlaka kalıcı ve gerçekçi tedbirler almak gerektiği de ortadadır. Şimdiye kadar yapılanlar doğru olsaydı, dövizin kontrolden çıkması bu kadar kolay olmazdı. Bir yerlerde yanlışlık veya eksiklik olduğu anlaşılıyor. Kaldı ki, ekonominin göstergeleri de çok iç açıcı değildir. Kalkınma hızında ve üretim artışında her ne kadar belli bir başarı yakalanmış olsa da, enflasyon bir türlü dizginlenememiştir ve yüzde 10’un üzerinde seyretmektedir. Ne yazık ki Türk ekonomisi bir borç ve rant ekonomisidir. Küçük sarsıntılar daha çok borçlanarak, rant üzerinden sıcak para akışını hızlandırılarak aşılıyor. Bunlar günü kurtarmaya yetiyor, ama sorunu çözmediği gibi daha da ağırlaştırıyor. Yatırım ve üretime dayanmayan hiçbir ekonominin kalkınma ve refah getirmesi ve kalıcı olması mümkün değildir. Sayın Cumhurbaşkanı da bunun farkındadır ve seçim manifestosuna bu konuyu özellikle ve ağırlıklı olarak koymuş ve meseleyle bizzat ilgileneceğini, açıklamış ve bu konuda millete söz vermiştir.

BİRÇOK DENEME YAPTILAR

Türkiye’nin düşmanları sonuç almak için birçok yol denediler, ama Türk milletinin direnci ile karşılaştılar. Gezi olayları hala hafızalardadır. Sonrasında yolsuzluklar üzerinden bir saldırı başlattılar. 17-25 Aralık gibi dünyada eşi emsali olmamış bir süreç yaşandı. Ciddi biçimde sarsıldık, ama yıkılmadık. Hemen yeni bir deneme yaptılar. Çözülme süreciyle hayal edemeyecekleri imkanlar bulan terör örgütleri fırsatı ganimet sayarak devreye girdiler. Hendek kazıp isyan denemeleri yaptılar. Çok şükür, bundan da sonuç alamadılar. Arkasından dünya tarihinde eşi-emsali olmayan 15 Temmuz gibi bir kalleşlikle karşılaştık. Kendi uçağıyla kendi meclisini bombalayan teröristler, darbe girişimiyle şanslarını denediler. Bunların hiçbiri sonuç vermedi, ama derin izler bıraktı.

MİLLİ EKONOMİ ŞART

Türkiye ile ilgili hesaplarından vazgeçmeyeceklerini ve bu defa da ekonomi üzerinden saldıracaklarını yaklaşık bir yıl önce yazdık ve zaman zaman da bu tehlikeyi hatırlatıp tedbir alınması gerektiğini değerlendirdik. Ekonominin bozulması ve bir kriz ortamına girilmesi üzerinden hesaplar yapılıyor. Gelişmeler çok endişe vericidir. Çok ama çok dikkatli olmak gerekiyor. İçi boş laflarla kaybedecek zaman kalmamıştır. Neredeyse her 4 dükkandan birisi ya kapalı, ya kiralık veya satılık. Başka hiçbir göstergeye gerek kalmadan, sadece bu kadarı, işlerin iyi gitmediğini anlamaya da anlatmaya da fazlasıyla yeterlidir. Borçla, rahtla gidebileceğimiz bir yer kalmamıştır. Topyekün bir seferberlik başlatmak ve milli bir ekonomiye geçmek zorundayız.

Bu kadar ağır ve ciddi sorunun merkezinde PKK uzantısı HDP’nin yer aldığı 5 benzemez ittifakı ile çözülmesi mümkün değildir. Böyle bir oluşuma yol vermek ülkenin ve devletin felaketi olacaktır. Türk milleti bütün gelişmeleri dikkatle ve ibretle izliyor ve karar gününü sabırsızlıkla bekliyor. Cumhur ittifakı bu ülkenin de, milletin de, devletin de son umududur.

ORHAN KARATAŞ

alt
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.