Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Yemin ve Sicil

29.08.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Yeni bir Cumhurbaşkanı göreve başladı, yeni bir hükümet kuruluyor. Heyecanlanmayı, ümitli olmayı, iyi şeyler ummayı çok isterdim. Ancak, çok şükür akıl sağlığımız yerinde ve bu ülkede yaşıyoruz. Gördüklerimiz, yaşadıklarımız bize hiçbir ümit vermediği gibi, endişelerimizi daha da arttırmıştır.

Başbakanlık sicili

Sayın Erdoğan’ın Başbakanlık sicili, 10 Ağustos’ta seçilmiş olmasına rağmen Cumhurbaşkanı yemini ettiği saate kadar geçen süredeki tavrı, üslubu ve beyanları, bizi çok zor ve sıkıntılı bir dönemin beklediğini ortaya koyuyor. Anayasa Cumhurbaşkanının nitelikleri, tarafsızlığı, seçimi, andiçmesi, görev ve yetkileri, sorumluluk ve sorumsuzluk hali konusunda çok açık hükümler içeriyor. Yapılan yeminde devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, Anayasayı, hukukun üstünlüğünü, demokrasiyi, Atatürk İlke ve inkılaplarını, laik Cumhuriyeti, milletin huzur ve refahını, milli dayanışma ve adalet anlayışını korumak ve görevi tarafsızlıkla yerine getirmek var. Oysa biz 12 yıllık başbakanlık sicilinden çok iyi biliyoruz ki, sayın Erdoğan için devletin varlığı ve bağımsızlığı kendisi ve partisinin varlığıyla; milletin bölünmez bütünlüğü AKP seçmeniyle; Anayasa, hukukun üstünlüğü, demokrasi kendi kurduğu düzene hizmet etmekle sınırlıdır. Atatürk İlke ve inkılapları ve laik Cumhuriyet mutlaka savaş edilmesi ve ortadan kaldırılması gereken unsurlardır. Milletin huzur ve refahı AKP ve yanaşmalarının huzur ve refahında, milli dayanışma İmralı canisinde aranmaktadır. Adalet anlayışında ise hukuku ve yargıyı kendisine bağlamak, bunun dışına çıkanların mutlaka cezalandırılması vardır.

Aynı tavır, aynı üslup

Bu kadarla da kalmıyor. Anayasa ve kanunlarımızda olmamasına rağmen, fiili bir başkanlık sistemi kurmak, yürütmeyi kontrolünde tutmak gibi hesapları olduğu, kendi beyanlarıyla sabittir. Bu şartlarda görevin tarafsızlıkla yerine getirileceğini beklemek ne kadar mümkün olabilir? Kaldı ki, yemin etmeden 24 saat önce AKP’nin başına yaptığı atamanın formalitelerinin tamamlanması sırasındaki konuşmasında ayın üslubu, aynı tavrı sürdüreceğini net biçimde göstermiştir. Özellikle MHP hakkında söyledikleri açık ve aleni şekilde bir karalamadır ve Cumhurbaşkanı sıfatına rağmen, her türlü polemik ve tartışmanın içinde olmayı göze almaktır. Nitekim, MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli, bu duruma sessiz kalmamış ve “Erdoğan, Cumhurbaşkanı makamıyla bağdaşmayan, bu yüksek görevle uyuşmayan söz, tavır, tasavvur ve tutumu sürdürdüğü müddetçe meşruiyeti her zaman sorgulanacaktır. AKP’nin 1.Olağanüstü Kongresi’ndeki konuşmasında partimize sataşan, partimizi kötüleyen, Milliyetçi-Ülkücü Hareket’i suçlayan üslup ve tercihi hakikaten de çok çirkin, çok yakışıksız ve çok hasmanedir” diye başladığı açıklamasına, işin aslını ortaya koyan şu sözlerle devam etmiştir:

“Bu zihniyetin, MHP’nin şehit cenazelerini istismar ettiğini ve terörün varlığına kendisini endekslediğini iddia etmesi, milli ve ilkeli muhalefet tarzımızı aşağılamaya kalkışması müfteriliğinin tezahürüdür. Milliyetçi Hareket Partisi’ni terörden geçinen, şehit cenazelerinden medet uman çarpık bir anlayışta göstermek kuyruklu yalan olmasının ötesinde ahlaksızlıktır. Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olması nedeniyle siyasi tartışma ve polemiklerin içinde yer alamayacaktır. Eğer aksi davranışını sürdürürse partimiz kendisine misliyle cevap verecek, hiçbir kötü sözünü karşılıksız bırakmayacaktır. Bunun yanısıra, PKK’yla kimin pazarlık yaptığı, İmralı canisine kimin teslim olduğu, Mehmetçiklerimizi, polislerimizi arka arkaya şehit eden kanlı elleri kimin tuttuğu esasen ortadadır. Erdoğan’ın PKK’yı diriltme ve ayağa kaldırma süreci Türk milletini yasa ve acıya boğmaktadır. Şu sıralar her gün gelen şehit haberleri Erdoğan’ın teröristleri cesaretlendirmesinin ve umut aşılamasının eseridir. Recep Tayyip Erdoğan’ın sözde çözüm ve barış süreci Türkiye’nin kanlı ve ağrılı bölünmesi için kurulmuş ve iktidarı rehin almış alçak bir tuzaktır. Bu itibarla kandan geçinenler, terörden rant devşirenler, ölümden, kayıptan, kopmadan, parçalanmadan, bölünmeden gelecek umanlar bellidir ve bu da Erdoğan’la birlikte AKP’dir.”

İyi niyetli olmaya izin vermiyor

Sayın Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’ne çıktığı ilk gün bunları yazmak yerine; yanlışların, siyasi polemiklerin bir kenara bırakılacağına, Anayasada çizilen çerçeve içinde bir Cumhurbaşkanı görevi sürdürüleceğine dair ümitli olmayı ve bu beklentiyi ortaya koyan bir değerlendirme yapmayı çok isterdim. Ancak, biz ne kadar iyi niyetli olsak, ne kadar tamda sayın Erdoğan’ın söylediği gibi kendisini anlamaya çabalasak da, buna bizzat kendisi izin vermiyor. Bizden ülkenin bölünmüş halini kabullenmemizi, ortalığa saçılan bu kadar talanı görmemizi, yapılan hakaretleri, aşağılamaları duymamızı bekliyor. MHP’nin kendini yenilemesini, muhalefetini gözden geçirmesini istemesinden kast ettiği bu olmalı. Ancak Allah şahittir ki, MHP ve ülkücüler ne ülkelerini böldürürler, ne talana göz yumarlar. Ne hakaretlere dayanırlar, ne de kendilerine yapılan haksızlığa sessiz kalırlar.

Vicdan ve iman ne diyor?

Kendisini değiştirmesi, siyasetini gözden geçirmesi gerekenler asla bizler değiliz. Yalanın, talanın, ihanetin prim yapması ve siyasi karşılık bulması bu durumu değiştirmez. Çok iyi biliyoruz ki, yalan, talan ve ihanet üzerine kurulu bir düzen mutlaka yıkılmaya mahkumdur. Vicdanımız da, imanımız da bunu söylüyor. Her zaman söylüyoruz, bizim asıl endişemiz bu ülkenin geri dönülmeyecek kayıplar yaşamasından dolayıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.