Yalova’yı El Altından Yönetemezsiniz!

03.02.2018
A+
A-

MHP İl Başkanı Hasan Topçular, meteoroloji alanına okul yapımı ile ilgili olarak AK Parti İl Başkanı’na yüklendi:

‘BU SEVDADAN VAZGEÇİN!’

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Hasan Topçular, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak’ı meteoroloji alanı ile ilgili topa tuttu. Başkan Topçular, yaptığı açıklamada, herhangi bir anket çalışmasının yapılmadığını ifade ederek, gelişmiş ülkelerde okulların şehir dışlarında inşa edildiğini söyledi.

MHP İl Başkanı Hasan Topçular, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak’ı soru yağmuruna tuttu. Öztabak’ın Belediye Başkanı Vefa Salman’ın veto kararının kendi kararlarını etkilemeyeceğini söylemesi üzerine bazı açıklamalarda bulunan Topçular, “Yalova’yı el altından yönetmek isteğinden vazgeçin” dedi. “Son zamanlarda ortaya çıkan ve tepeden inme bir şekilde ‘projesi hazır, ödeneği hazır’ denilip Belediye Meclisi’nden geçirilen Meteoroloji arsasına okul yapma projesi Yalovalıların tepkisine rağmen yapılmak isteniyor” diyen Topçular, “AK Parti İl Başkanı Öztabak, yaptığı açıklamada, ‘Vefa Salman veto ediyor diye okuldan vazgeçmeyiz’ diyor. Sayın İl Başkanı, bir kere bu karar mülki amirlere ve yöneticilere aittir. Yalova’yı el altından yönetme isteğinden vazgeçin. Demokraside bunun yeri yok. Hangi Yalovalıya sordunuz ya da hangi şirkete anket yaptırdınız da bu kararı aldınız? Okula ödenek çıkması ile karar verilmesi aynı anda oldu. Bir hizmet yapalım derken birçok sorunu beraberinde getirmeyin” dedi.

‘Gelişmiş ülkelerde okullar şehir dışlarına yapılıyor’..

Meteoroloji alanına okul yapılma fikrinin aklıselim bir karar olmadığını söyleyen Başkan Topçular, “Oraya yapılacak olan okulun başta trafik olmak üzere birçok olaya gebe olacağının bilinmesini isterim. Ayrıca şehrin en yoğun en kalabalık ve gürültülü alanına okul yapmak çok da aklıselim bir fikir değil. Gelişmiş ülkelerde okullar şehir ortamından uzağa yapılırken siz gelip şehrin merkezine okul yapıyorsunuz. Hiçbir ağaca dokunulmayacak diyorsunuz, oradaki ağaçlar beş metre arayla dikili. Hangi alana, hangi binayı konduracaksınız? Kavşak inşaatında ağaç kesildi diye ülkede infial yarattınız sonra da kavşağı kendinize mal ettiniz. Sakın kendinizi Yalovalıların yerine koymayın; çünkü Yalovalılar gayet çevreci ve mantıklıdır. Oraya yapılacak bir okulun kazançtan çok zarar getireceği aşikardır. Kaldı ki; yapılacak olan işler ‘ben yaparım, olur’ mantığı ile olmamalıdır. Yalova’da hazırı tüketmek yerine yeni fikirler üretmenizi öneriyoruz” diye konuştu.

‘Yalovalıya sordunuz mu?’..

Bölgede yapılacak bir okulun öğrencilerin gelişimine de zarar vereceğini söyleyen Başkan Topçular, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Blokların arasında kalacak bir okul öğrencilerin gelişimine zarar verecektir. Kaldı ki; daha önce hukuk fakültesi olarak kullanılan binada üniversite öğrencilerinin dahi problemler yaşadığını hep beraber gördük. O alana yapılacak okulun servis güzergâhı neresi olacak, onlarca servis nerede bekleyecek, nereden trafiğe katılacaklar? İşin açıkçası bu alandaki diretmenizi de anlayabilmiş değiliz. Sayın İl Başkanı basın açıklamasında, ‘Hemşerilerimiz aksi bir şey söylemediği taktirde bu işten vazgeçmeyeceğiz’ diyor. Okulu yapmadan önce fizibiliteyi Yalova kamuoyu ile paylaştınız mı? Anket çalışması mı yaptınız? Yalovalı hemşerilerimize sordunuz mu? Biliyorum ki; o bölgede böyle bir çalışma yaptığınızda zaten siz de gerçekleri göreceksiniz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.