Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Çok Bulutlu

Yalova Belediyesi’nde 972 bin TL’lik Pilav Üstü

14.04.2014
A+
A-

Yalova’da başkanlık koltuğuna oturan CHP’li Vefa Salman, 3 Ocak-3 Nisan arasında belediyeye kesilen 972 bin TL’lik 74 bin 700 porsiyon pilav üstü kavurma, kahvaltı ve kokteyl faturasıyla şoke oldu. “Bunları ödemem” diyen Salman, İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş istedi.

Yalova Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman, AK Parti’nin Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı itirazı değerlendirerek, “Bu seçimi kazandığımı AK Partililer de biliyor. Seçim yenilense ne olur. Seçimi ben yeniden alacağım. Hayırlısı olsun. Ben bu işi Allah’ın adaletine bıraktım” dedi.
Yalova Belediyesi Encümen Salonu’nda beraberinde Başkan Yardımcısı Halit Güleç ile basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Vefa Salman, belediyede bir süredir uygulamaya konulan, kısa adı (ZAMBAK) olan, ‘Zamandan ve Mekândan Bağımsız Kamu Yönetimi Sistemi’ni kaldırdığını söyledi.

EVDEN ÇALIŞAN PERSONEL ÇAĞRILDI

Personelin işe gelmeden evinden bilgisayar aracılığı çalıştığı bu projeyi kabul etmediğini söyleyen Vefa Salman, birim amirlerine evlerinde görev yapan personelin işyerine gelmesi için talimat verdiğini açıkladı.

BELEDİYE KAYNAKLARINDAN SEÇİM HARCAMASI

Kendisinden önce görev yapan Ak Partili Yakup Koçal’ın, belediye kaynaklarının kullanılarak seçim çalışması yapıldığını da belirten Salman, “Seçim dönemine ait 964 bin TL’lik fatura elimize ulaştı. 2 firmaya ait faturalar elimizde. Bunların birisi Yalova’da, birisi de Bursa’da kurulu firma. Bunun 400 bin liralık bölümü çok önemli. Kahvaltı, kokteyl ve yemek bedeli. Hatta pilav üstü kavurma dağıtmışlar. Bunlar seçim yatırımı için kullanılmış” diye konuştu.

AK Parti’nin adayı Yakup Koçal’ın Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yaptığı itirazlarla ilgili de konuşan Salman, seçimin iptal edilmesi halinde şehirin çok gerileyeceğini, ödemelerin yavaşlayacağını belirtip, şunları söyledi:

“Israrla 1162 numaralı sandık deniliyor. Bu 700. Yıl Osmangazi İlk Okulu’ndaki sandık. O sandıkta görev yapanlar, aslı olan seçmen listesinin fotoğrafını çekiyorlar. 22 tane kişi hepsi aynı listede. ‘Oy kullandı mı?’ dedim, ‘Kullanmadı’ dediler. Hiçbiri oy kullanmamış. 22 kişi Milli Piyango Rehabilitasyon Merkezi’ndeki kişiler. Okul dışına öğrenciler kesinlikle çıkmamış. İtiraz gerekçesinde 2 tane askere itiraz etmişler. Bir tanesi rahmetli evladımın en yakın arkadaşı Mert Tecimer. Bir başka arkadaşını aradım Maltepe’de asker, çarşı iznine bile çıkmamış. Babasıyla da konuştum. Diğer iddia edilen kişi Soner Karadağ zabıta memuruydu. Gemlik’te jandarma. Askerlik görevi devam ediyor. O gün görevli olduğunu öğrendik. İkisinin de oy kullandığı doğru değil. Biri Gemlik’ten biri de Maltepe’den çıkmıyor. Mutlu azınlığın elinden çiftlikleri gidiyor. Bunların derdi o. Başka bir şey değil. Bu seçimi kazandığımı AK Partililer de biliyor. Seçim yenilense ne olur. Seçimi ben yeniden alacağım. Hayırlısı olsun. Ben bu işi Allah’ın adaletine bıraktım.

AK PARTİLİ ESKİ BAŞKANDAN AÇIKLAMA GELDİ

Yalova eski Belediye Başkanı AK Parti’li Yakup Koçal, yeni Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman’ın seçim kampanyası süresince 964 bin TL’lik yemeğin belediyeye fatura edildiği iddiasının doğru olmadığını söyledi.

Koçal, yıllardır her gün 3 öğün 250 aileye, Yalova Üniversitesi’nde okuyan 250 öğrenciye sıcak yemek verdiklerini belirterek, “Ayrıca Yalova Belediyesi’nin çalışmalarını paylaştığı sivil toplum örgütlerine verilen yemekler var. Belediye meclisinden de oy birliğiyle geçer bunlar. Belediye meclisinde CHP’li üyeler de bunu bilmektedir” yanıtını verdi.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Koçal’ın seçim kampanyası süresinde verdiği yemeklerle ilgili iki firmadan 964 bin liralık fatura geldiğini söyledi. Salman, mazbataları aldıktan sonra faturaların gelmeye başladığını söyledi. İki farklı firmadan 964 bin liralık fatura geldiğini kaydeden Salman şöyle devam etti:

”Faturanın içeriğine baktığımızda yemek yazıyor. Bursa firmasından gelen faturaların 400 bin liralık kısmında ise Yalova’daki TİGEM 2’nci Kapı’da verilen yemeklerin fatura dökümü var. Döküm içerisinde de açıklama kısmında ‘Protokol yemeği’, ‘Sabah kahvaltısı’, ‘Kokteyl yemeği’ ve ‘Pilav üstü kavurma’ yazıyor. Bunlar son derece yanlış şeyler.”

Yakın zamanda belediyenin borçlarını açıklayacağını da kaydeden Yalova’nın yeni Belediye Başkanı Vefa Salman, “Şu ana kadar ulaşabildiğimiz borç stoku 109 milyon lira. Yalova Belediyesi’nin yıllık bütçesi 90 milyon lira. Bu, burada kalmayacak zaten. Her gün üstüne çıkıyor. Hiçbir şey Yalova Belediyesi’nde gizli kalmayacak. Her şey şeffaf olacak. Yalova’daki her vatandaşa bu bilgiler paylaşılacak ve her Yalovalı birey belediyeden adil, hakkaniyetli ve eşit mesafede muamele görecek. Asla zengin-fakir, yaşlı-genç, kadın-erkek ayrımı olmadan. Bunu önemle bilmenizi istiyorum” dedi.

Salman, değişik tarihlerde 3 kez belediye kaynaklarının seçimde kullanıldığını, yemeklerin yanı sıra belediye ışıklarının gece 02.00’ye kadar yandığını, personel, doküman, araçların kullanıldığını anlattığını seçimi kazanınca haklılığının net biçimde ortaya çıktığını söyledi.

“İHALESİZ BİR ŞEY YAPILMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Belediye Salman’ın iddiaları üzerine bugün açıklama yapan Yalova Belediyesi eski Başkanı AK Parti’li Yakup Koçal da, belediyelerin yemek verdiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Bizim verdiğimiz yemeklerde üç çeşit yemek vardır. Biri; uzun yıllardır her gün 3 öğün 250 aileye yemek veririz. Uzun bir süreden beri Yalova Üniversitesi’nde okuyan 250 öğrenciye de aynı şekilde sıcak yemek veririz. Ayrıca Yalova Belediyesi’nin çalışmalarını paylaştığı sivil toplum örgütlerine verilen yemekler var. Bunların hepsi bizim seçim kampanyasını başlattığımız 15 Şubat tarihinden evvel verilen yemeklerdir. Şurada çelişki var; Yalova Üniversitesi’nde değişik yurtlarda kalan 250’ye yakın öğrenci Yalova’da değişik yurtlarda kalıyor. Bunların önemli bir kısmı da ‘Hizmet’ dediğimiz gruba mensup öğrencilerdir. Bunların çoğunu da bir tevafuktur ki biz seçim günü CHP rozetleriyle sandığın abluka altına alındığına şahit olduk. Bu bundan ibarettir.”

Eski Başkan Yakup Koçal, belediyelerin yaptığı harcamalarının yasal çerçeve içerisinde olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Stratejik Planımızda bizim belli bir oranda yemek ve ikramlarla ilgili bütçemiz vardır. Bunlar, her yıl yapılan bütçede oylanır ve belediye meclisinden de oybirliğiyle geçer. Belediye meclisinde CHP’li üyeler de bunu bilmektedir. Bu bütçedeki var olan bu harcamalar tabii ki ihaleye göre yapılır. İhalesiz bir şey yapılması mümkün değildir. Bu sadece şimdi; 1, 3 ay evvel yapılan değil. Yıllardır, aylardır aynı prosedür içerisinde yapılır. İhaleleri hangi firma alırsa bu hizmeti verir. Bunun faturası tabii ki olacaktır. Faturasız olur mu? Mühim olan bu faturalarla yenilen yemeklerin ihalede yapıldığı gibi fakire, öğrenciye ve belediyenin hizmetlerinin paylaşıldığı istişari toplantılarda verilebilir.”

Yakup Koçal, 15 Şubat’ta başlattıkları seçim kampanyasından sonra bu anlamdaki istişari toplantılardaki yemekleri yapmadıklarını ancak, fakir ve üniversite öğrencilerine verilen yemeklerin devam ettiğini söyledi. Koçal, şöyle devam etti:

“Bunlar; fakirlere, üniversite öğrencilerine yemek verilmesini uygun görmüyorlarsa mecliste karar almayaca veya bütçeye koymayacaklardı. Bu tamamen bir çelişkidir. Varsa bir hukuksuzluk, ihalede yanlışlık varsa bunun mercii farklıdır. Bunlar öyle suçlama yapmıyorlar. ‘Sen yemek verdin’ diyorlar. Evet verdim. Fakire de verdim, öğrenciye de verdim, istişare toplantılarında Yalova halkına da verdim. Ben yemedim bu yemeği. Bu ihalelerin de kimin tarafından alındığı tamamen ihale kriterleri ile alakalı bir şey. Sadece bir karalama, dedikodu, çirkeflik, ahlaksızlık, bunların en baş meziyeti haline geldi. Alnımız ak, bunları yapmalarının nedeni yenilenecek olan seçimle ilgili kamuoyu oluşturmak ve bir algı oluşturmak. Bu tip ahlaksızlıkları Muharrem İnce ve ortağı çok iyi bilmektedir. Konumunu da kullanarak ulusal medyayı kullanarak bunları kamuoyuyla paylaşmaktadır. Hakkın adaleti yerini bulur.”

Koçal, belediyeyi 5 yıl önce aldıklarında borcun bütçe oranının yüzde 210 olmasına karşılık bunun günümüzde yüzde 65 civarına kadar düşürüldüğünü söyledi. Yakup Koçal, “100 trilyon falan da değil. 65-70 trilyon arasında. Bunlar gelecekte yapılacak olan işleri 2014 planına harcamaları da kattılarsa, bunlar sadece hizmet etmemenin, iş yapmamanın mazeretini üretmek olarak tanımlanabilir. İş yapmayacakları belli zaten. Biz kara propagandaya girmedik. Seçim yenilenirse anlaşılıyor ki bunların anlayacağı dil bu. O zaman biz de bunlara bu anlamda ayağı yere basan, seçim kampanyasını hangi dolandırıcıların paralarıyla yaptıklarını, hangi vaatlerle yaptıklarını paylaşacağız. Bu şık değil, halk bunu beklememekte. Halk hizmet beklemektedir. Tek yaptıkları şey karalama, iftira ve çamur” diye konuştu

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.