Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Az Bulutlu

Yakın Korumalarını Bile Seçememiş

19.06.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Başbakan Erdoğan’ın 2 yıl öncesine kadar canını emanet ettiği, bütün sırlarını paylaştığı 12 yakın koruması, makamı ve konutuna dinleme cihazı yerleştirilmesi ve casusluk suçlamasıyla gözaltına alındılar. Bu öyle sıradan bir gelişme değildir. Çok ibret veren ve üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken bir durumdur. Ağır ve büyük bir skandaldır.

Bu bir skandaldır

Bir başbakan düşünün ki, canını emanet ettiği insanları bile doğru insanlardan seçememiş ve büyük bir yanılgı yaşamış. Daha önce 12 yıldır işbirliği yaptığı, her şeyini paylaştığı, istedikleri her şeyi verdiğini bizzat kendisinin itiraf ettiği ve bugün en ağır hakaretlerle suçladığı cemaat yapılanması için de, “yanılmışız, hata etmişiz” demişti. Yakın korumalarını dahi seçmeyen, devlet işleyişinde yanıldığını itiraf eden bir zihniyetten ülkenin birliğini-bütünlüğünü, sırlarını, menfaatlerini ve önceliklerini korumasını bekliyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun bu durum beraberinde siyasi sonuçlar da doğurur. Kim bilir bizim bilmediğimiz daha neler vardır. Siz işbirliği yaptıklarınızda, canınızı emanet ettiğiniz insanları seçmekte bu kadar yanılırsanız, birileri de bunu fırsat sayar ve kullanır. Yanılmaya bu kadar müsait olduğunuza göre, bu ülkenin mahremleri, öncelikleri, menfaatleri ve daha da önemlisi varlığı ve devamı konusunda, kim bilir kimler sizi nasıl yanılttı ve hangi bedelleri ödedik?

Şeref masaları!

Gizli kalanları, daha sonra ortaya çıkacak olanları bir kenara bırakıyorum, şu anda bizzat yaşadıklarımız iktidarın nasıl yanıldığını, nasıl savrulduğunu, nasıl yanlış yaptığını açık ve kesin olarak zaten göstermiyor mu? İmralı canisiyle masa kurmak bir yanılgı dışında neyle izah edilebilir? Bu ülkede askeri birlikten bayrak indirme cüreti bulanlar, bu yanılgılardan, bu yanlışlardan, bu teslimiyetlerden yüz bulmadılar mı? Sayın başbakan IŞİD için de, yarın çıkıp, “bizi yanılttılar, güvenmekle hata etmişiz mi” diyeceksiniz? Türkmen katliamı yapılıyorken sizin seyretmeniz büyük ve ağır bir yanılgı değil midir? Ortalığa saçılan yolsuzluk ve rüşvet iddialarını, evlerden çıkan para kasalarını, ayakkabı kutularına istiflenen milyonları, evlatlara verilen milyar dolarları sıfırla talimatlarını da yanılgıyla mı izah ediyorsunuz? Kendi bakanınınız, “ne dediyse yaptım, ben istifa ediyorsam, o da etsin” sözünü, bu yanılgı düzeni içinde nereye koyuyorsunuz?

AKP’nin kendisi yanılgı

Neresinden tutsak elimizde kalıyor. Ortada büyük ve ağır bir yanılgı olduğu kesindir. AKP’nin bizzat kendisi yanılgıdır. Bu millet istisnasız her alanda yanıltılmıştır. İmralı canisini asmaktan bahsetmiş, sonrasında masa kurup şeref müzakereleri yaparak bu milleti yanıltmışlardır. Millete “yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele edeceğiz” denmiş, yolsuzlukta dünya rekorları kırılmış, yoksulluk yayılmış ve derinleşmiş, yasaklar, sansür, TOMA, gaz tek ve değişmez siyaset tarzı haline getirilerek bu millet yanıltılmıştır. Sıfır sorun denilmiş, ülke sorunlar yumağı içinde kaybolmuş ve acı bir yanılgı yaşanmıştır. Milletten oy alınmış, ancak sifonun ipi BOP’un eline verilmiştir. Ülkenin başbakanı olmak, yerine BOP’un Eşbaşkanı olmak tercih edilmiş ve öne çıkarılmıştır.

Irak ve Suriye

Aynı yanlışı, aynı yanılgıyı ağır bedeller ödeyerek şimdi Irak ve Suriye’deki gelişmelerde yaşıyoruz. Esad’la birlikte tatil yapıp, sonrasında Suriye’nin bataklığa dönmesi için herkesten önce koşmak ve bunun karşılığında bu millete ve ülkeye bedel ödetmek yanılgının daniskasıdır. IŞİD’i besleyip büyütüp, önce bu ülkenin, sonrasında da bütün bölgenin başına bela etmek yanılgı değilse nedir? Mısır’daki olaylar için ağıt yakarken, Esma ninnileri söyleyip Rabia işaretleri yaparak Gazze’de kahramanlığa soyunurken, Kerkük’e sessiz kalıp, Musul elçiliğimize ve dolayısı ile Türk topraklarına yapılan saldırı karşısında susmak yanılgının en büyüğü ve en acısı değil midir?

Cumhurbaşkanı seçimi

Cumhurbaşkanlığı konusunda da iktidarın büyük bir yanılgı içinde olduğunu hayretle görüyoruz. Bu milletin iradesini ceplerinde sayıp, özel hesaplar yapmışlardır. Ancak, MHP’nin “çatı aday” formülünün ne kadar ciddi, ne kadar haklı, ne kadar tutarlı olduğunu görünce yanıldıklarını anlayıp, derin ve büyük bir telaşa kapıldıklarını ibretle görüyoruz. Cumhurbaşkanlığı makamının şahsi menfaatlere, özel hesaplara kapalı olduğunu geçte olsa anladıkları içindir ki, bir türlü karar veremiyorlar. Ekmellettin İhsanoğlu karşısında hiçbir şanslarının olmadığını anlamanın çaresizliği ile kıvranıp, bir çıkış formülü arıyorlar. Yarın, çıkıp Cumhurbaşkanını halka seçtirmekle yanıldıklarını söylerlerse hiç şaşırmam. Yanılgıları kendileriyle sınırlı kalsa üzülmeyeceğiz. Ancak kendileriyle birlikte milleti ve hatta dünyayı da yanıltıyorlar ve bedel ödetiyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.