Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

VİZYON 2023

20.04.2011
A+
A-

 

Vizyon-2023; Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023’de “Türkiye’yi, gelişmiş ilk 10 büyük ekonomi içerisine sokmayı”, kısaca “lider ülke Türkiye” ülküsünü gerçekleştirmeyi hedeflemek ve bu hedefe göre plan ve program yapmak şeklinde özetleyebileceğimiz bir ülküdür.
Vizyon-2023’ün tarihçesi;

30-Eylül 2010 tarihinde, kuruluşunun 50. Yılını kutlayan Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), bizzat rahmetli başbuğumuz Alparslan Türkeş’in teklif ve ısrarıyla 1960 yılında kurulmuştu.

DPT’nin kuruluşuyla birlikte, ekonomik ve teknolojik alanda Türkiye ilk defa planlı döneme geçti ve oluşturulan Kalkınma Planları ile ülkemizde epeyce ilerlemeler oldu.

Kalkınma Planları’nın ağırlıklı kısmı, Türk Bilim ve Teknoloji politikalarından oluşmaktadır. Önce “Türk Bilim Politikası 1983-2003” ardından da “Türk Bilim ve Teknoloji Politikası 1993-2003’ dokümanları hazırlanmış ve Kalkınma Planları içerisinde yerini almıştır.

Hazırlanan bu Kalkınma Planları, bir takım sebeplerden dolayı çok fazla uygulanamamış ve konulan hedeflere ulaşılamamıştır.

Artık, ülkemizin refah toplumuna ulaşma sürecinde bilim ve teknolojiden etkin bir araç olarak yararlanılmasını sağlamak üzere, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 13 Aralık 2000 tarihli toplantısında, MHP lideri ve Başbakan yardımcısı Sayın Devlet Bahçeli başkanlığında, 2003-2023 yılları için Türkiye’nin Bilim ve Teknoloji Stratejileri Belgesi’nin hazırlanması kararını almıştır.(2000/1 nolu karar)

Yaklaşık bir yıl süren hazırlık çalışmaları ardından, 24 Aralık 2001 tarihli Yedinci Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısında, Projenin adı, MHP lideri ve Başbakan yardımcısı Devlet Bahçeli’nin önerisiyle “Vizyon 2023: Bilim ve Teknoloji Stratejileri” olarak belirlenmiş; projenin ana teması, temel yaklaşımı ve bu kapsamda yürütülecek alt projelerin ayrıntılı içeriği ile yürütme planı ve yönetim şekli onaylanmıştır.

MHP lideri Devlet Bahçeli, aslında 1998 yılındaki MHP kurultayında yaptığı konuşmayla “Vizyon-2023’ü Türk Milleti’ne bir proje olarak sunmuştu. 24 Aralık 2001 tarihindeki Yedinci Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısında da Vizyon-2023’ü bir devlet politikası haline getirmiş olup projenin hem fikir babası hem de her ayrıntısıyla planlayıcısı idi.

Tüm bu gerçeklere rağmen, AKP’nin geçtiğimiz günlerde kamuoyuna sunduğu seçim bildirgesinde çokça Vizyon-2023 vurgusu yer aldı ve bu projenin asıl sahipleri olan MHP ve liderine, bırakın teşekkür etmeyi, projesi kendilerininmiş gibi sahiplendiler. Bunun adına ilimde kısaca “intihal” yani çalma, hırsızlık denir.

Burada hemen şunu belirtelim ki, ben bir Türk Milliyetçisi olarak proje kime ait olursa olsun, sahiplenilmesinin çok önemli olduğunu düşünürüm. Lakin “vizyon-2023” gibi önemli bir ülküyü gerçekleştirmek için öncelikle Türk Milleti’ni sevmek, Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik ve beraberliğini canı gönülden istemek ve bu yönde çalışmak gereklidir.

AKP’nin 8 yıllık iktidarına baktığımızda hiç de bu yönde çalışmadığını, aksine Türk Milleti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin parçalanması için var gücünü kullandığını görmekteyiz. Bu hakikat göz önüne alındığında AKP’nin “Vizyon-2023” projesini sahiplenmesinin tek amacı olduğunu görmekteyiz. Projeyi güdük bırakmak ve başarısız kılmak. Çünkü AKP, Cumhuriyetimizin, bırakın 2023’de lider ülke olmasını, yarına çıkmasını bile istememekte ve tüm icraatları o yönde gelişmektedir.

AKP ve şürekası, Haçlı projesi BOP’un Türkiye şubesidir ve Haçlıların hizmetkarıdırlar. Bunlardan “Vizyon-2023” gibi önemli bir projeyi gerçekleştireceğini beklemek, Vatikan Papa’sının İslam halifeliğine soyunmasını beklemek gibi bir şeydir.

Papa dedim de aklıma geldi. Ben AKP’nin Papa’ya nasıl saygı ve hürmet beslediğini, Papa’nın tüm emirlerini nasıl yerine getirdiklerini anlatayım da siz anlayın AKP’nin 2023 için ne düşündüğünü.

Vatikan Papazı, peygamber efendimize hakaret etti, iftiralar attı.

Tayyip Erdoğan esti gürledi. “Peygamberimize hakaret edemezsiniz!”

Papa, hakaret etmeye devam etti. Sonucu yerinde görmek için Türkiye’ye geleceğini açıkladı.

Tayyip Erdoğan “Resmi programım uymuyor, Papa’yı karşılayamayacağım” dedi.

Herkes, Tayyip Erdoğan’ın, peygamberimize ettiği hakaretler sebebiyle Papa’ya tavır koyduğunu düşündü. Hatta “Müslüman” basın manşet attı.

“Helal Sana Tayyip Erdoğan.”

“Peygamberimize iftira atan Papa’ya koyduğu tavırla İslam âleminin lideri olduğunu gösterdi.”

Papa, öğlen saatlerinde İstanbul Atatürk Havaalanına indi.
Tayyip Erdoğan onu uçağının kapısında karşıladı. Eteğini öptü.

“Papa hazretleri ülkemize hoş eldiniz, şeref verdiniz.” dedi.

“Müslüman Basın” dansözlüğün en ince kıvraklığıyla Tayyip’i yine manşet yaptı.

“Tayyip Erdoğan Papa’yı ayağına getirdi!”

Neyse ben zaten bunu söylemeyecektim. Asıl söyleyeceğim şuydu.

Peygamberimize iftira eden Papa geberdiğinde, bilin bakalım dünyada hangi ülke bayraklarını yarıya indirdi? Haydi, yabancı değilsiniz kopya vereyim size. Sadece tek bir ülke bayraklarını yarıya indirdi. O ülkenin başbakanı, papayı uçağının kapısında karşılayıp eteğini öptü ve anlaşılan şeref eksiği varmış ki “gelişinizle şereflendik” dedi. Bildiniz mi hangi ülkeymiş papa mundarının gebermesi ile yas tutup bayraklarını yarıya indiren?

Papa, anlaşılan daha uçağın kapısında kulakları çekti ki, ondan sonra AKP cenahından “Peygamberimize iftira ve hakaret ile ilgili” tek kınama lafı çıkmadı.

Bu mundar adamı, Çankaya’daki “Müslüman Cumhurbaşkanı” da saygı ve hürmetle misafir etti. Daha bir hafta önceki “Peygamberimize edilen hakaret” ise hiç gündeme bile gelmedi.

AKP ve Tayyip Erdoğan’ın hayalindeki “2023 Türkiye’si” işte böyle.

“Vizyon-2023”, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin devlet politikası haline getirip, Başbuğ Alparslan Türkeş tarafından kurulan DPT’nin hazırladığı kalkınma planlarını şekillendiren bir Türk Milliyetçiliği projesidir.

Böyle bir önemli projeyi gerçekleştirmek için her şeyden evvel, Türk hissetmek, Türklüğüyle gurur duymak, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk Milleti’ni sevmek gereklidir.

Şimdi söyleyin bana, “Türk yok Türkiyeli var, Türkiye üniter yapıdan vazgeçmeli, Anayasadan Türk ifadesini çıkartmalıyız, Ne mutlu Türküm demek saçmalıktır, Türkiye Türk Milletinindir demek saçmalıktır, 36 etnik köken var, Türk bunlardan sadece biri…” gibi zırvalayanlar mı Vizyon-2023’ü gerçekleştirecek?

Not: Benim de bizzat devletin çeşitli Bilim-Teknoloji Proje Alt Çalışma Gruplarında yer aldığım Vizyon-2023 projesi ile ilgili www.Tubitak.gov.tr adresinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Türk Milliyetçileri’nin Vizyon-2023’ü şekillendirdiği tarihlerde Tayyip Erdoğan’ın kısa şortla hangi takımda top oynadığını da siz bulun artık, her şeyi benden beklemeyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.