VİRÜS KAPMAK İÇİN AVM’ LERE KOŞALIM

VİRÜS KAPMAK İÇİN AVM’ LERE KOŞALIM
09.05.2020
A+
A-

Dünya korona virüsü ile mücadele ederken çeşitli tedbirler almakta veya alınan tedbirleri gevşetmektedir.

Ülkemizde ise 11 Mayıs 2020 Pazartesi günü Alış Veriş Merkez ( AVM ) leri halkın kullanımına açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun !!!!!

Virüs kapmak için AVM lere koşalım….. Neden mi ?

AVM lerin ısıtma ve soğutma sistemlerini birlikte incelersek bakın neler göreceğiz..

Alış Veriş Merkezleri (AVM)ler merkezi havalandırma sistemleri ile ısıtılmakta veya soğutulmaktadır.

Bu soğutma veya ısıtma sistemlerinde % 100 taze hava kullanılmamaktadır. Neden mi ?

Enerji tasarrufundan..

İçeride ısıtılmış veya soğutulmuş havanın bir kısmı temiz hava ile karıştırılarak tekrar içeriye verilmektedir. Bu oran ortamın büyüklüğüne, havanın sıcaklığına veya AVM nin içindeki insan sayısına göre değişmektedir. Kısacası AVM ler dış ortamdan temiz hava ile içeriden aldıkları kirli havayı belli bir oranda karıştırarak tekrar içeri basmaktadırlar.

Kapalı otopaklar da neredeyse tamamen kullanılmış yani iç ortamdaki hava kullanılmaktadır ve büyük tehlike daha otoparka girer girmez başlamaktadır.

Havalandırma cihazlarının bakımının yapılıp yapılmadığı ve filtrelerinin değiştirilip değiştirilmediği yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından mutlaka denetlenmelidir.

Durum böyle olunca AVM nin içinde virüsü taşıyanların soludukları hava size maskeniz olsa bile havalandırma sistemi vasıtasıyla soluduğunuz hava ile virüsü kapmanız içten bile değildir. Ayrıca sosyal mesafenin nasıl korunacağı belirsizliğini korumaktadır.

Bu sebeple virüs kapmak isteyenlerin AVM lere koşmalarını Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme ( ESÇEVDER ) olarak tavsiye etmekteyiz.

Parklarda bahçelerde yürüyerek temiz hava almak varken AVM lerde virüs kapma endişesi ile gezinti yapmamızın kime faydası olacaktır.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESÇEVDER ) olarak AVM lerin açılmasını halkımız için çok büyük bir tehdit olarak görmekteyiz ve bu kararın yetkililerce tekrar gözden geçirilmesini talep ediyoruz.

Eskişehir Çevre Derneği Bşk. / SADIK YURTMAN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.