Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Gök Gürültülü

Vedat Hoca Gençlik Espirisi Yapiyor Herhalde!

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
03.02.2014
A+
A-

Yıldıray Çiçek

Geçtiğimiz hafta Prof.Dr. Vedat Bilgin ve Alev Alatlı’nın yazdıklarını ve konuştuklarını konu alan “BİLGİN HOCA, SARIŞIN BİLGE ” başlıklı bir yazı yazmıştım.

“Erdoğan milli olduğu için hedef oldu” diyen Prof.Dr. Vedat Bilgin bu yazıma ismimi zikretmeden cevap verdi. Tek ben yazı yazarak tepki gösterdiğim için , ismim geçmese de doğal olarak üzerime alınıyorum.

Vedat Bilgin , “Erdoğan neden millidir?” başlıklı yazısı ile hala aynı ısrarını sürdürmektedir.

Prof.Dr. Vedat Bilgin diyor ki: Başbakan Erdoğan’ın takip ettiği siyasetin, açıkça milli bir siyaset olduğunu ve bu siyaseti savunduğu için de bütünüyle milli bir lider olduğunu söyleyince, bir kısım çevrelerden tepkilerin yükselmesine şaşmamak gerekir. Çünkü bunlar, her şeyden önce milli meselenin ne olduğuna dair bir fikre sahip olmak yerine, çoğu kere üç beş slogandan öteye gitmeyen bir anlayışa hapsolmuşlardır.

Milli mesele Türkiye’de çok iyi bilinen bir konu olmaktan uzaktır. Türkiye’nin “sedre yan gelmiş aydınları” konformist bir tutum içinde olduklarından, kavramları sadece içi boş bir kalıp olarak kullanma alışkanlığına sahip oldukları için, bu konuları derinlemesine anlamaktan uzaktırlar. Bunların “aydın” sıfatını nereden ve nasıl kazandıkları ise ayrı bir meseledir. Bununla beraber ortada dolaşan aydın takımının en belirgin vasfının okumadan – entelektüel bir ilgi alanına sahip olmadan, böyle bir sıfatı nasıl elde ettikleri ise elbette merak konusudur.

Bu sebeple, böyle bir zümreden milli meseleyi anlamasını, Başbakan’ın milliliğini kavramasını beklemek onlara da haksızlık yapmak olur. (Akşam Gazetesi)

Önünde Prof.Dr sıfatı olan biri değiliz ama bilmediğimizi bilecek kadar da akıllıyız. Vedat Hoca “milli olmayı” herhalde gençlik esprisi (!) olarak değerlendiriyor. Aksi halde Recep Tayyip Erdoğan’ın milli olması akla, mantığa hakarettir. Bu sıfatı vermek en başta da Recep Tayyip Erdoğan’la dalga geçmektedir.

“Her türlü milliyetçiliği ayaklarımızın altına almış bir iktidarız” diyen Recep Tayyip Erdoğan’a “milli ” demek, hırsızlık, rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarına uğrayan AKP’yi kurtarmak için kurgulanan bir maskeli sıfat oyunudur. Prof.Dr. Vedat Bilgin ise buna taşeronluk yapmaktadır.

Oysa Prof.Dr. Vedat Bilgin kendisinin bizzat imzalayıp bana verdiği ve kendisinin de yazınının olduğu “Statükodan Değişime Milliyetçilik Ufku” isimli kitapta merhum Ömer Lütfi Mete der ki: Milliyetçiliğin sorgulandığı, özellikle de suçlandığı yerde daima başkalarının milliyetçiliğine yarayan sonuçlar ortaya çıkabilmektir.

Milliyetçiliği ayaklar altına aldığını söyleyen, Türk milleti denmesine bile karşı olduğunu söyleyen , “Gazetenin bir tanesi yazmış ‘Türkiye Türklerindir’ diye. Ahlaksız bu, hayasız” diyecek kadar Türklüğe düşman, Türkiye’de kendisinin Başbakanlık yaptığı dönemlerin en büyük modası Türklüğe düşmanlık olarak tarihe geçmiş birisi nasıl milli oluyor hala anlamış değiliz.

Prof.Dr. Vedat Bilgin’in her cümlesinin başı milletleşme süreci diye başlıyor, AKP’nin uygulamaya çalıştığı ise bir soysuzlaştırma, kimliksizleştirme çabasıdır.

Recep Tayyip Erdoğan’ın “İlla başına ‘Türk’ kavramı gelecek veya ‘Türk’ ifadesi gelecek diyorlar. Kardeşim sen ‘illa Türk milleti’ olacak diye dayatırsan, öbürü der ki ‘Hayır Kürt milleti.’ Öbürü çıkar ‘Hayır Laz milleti’ der. Niye bunu böyle diyorsun? Diyor ki, ‘Türk milleti hepsini kavrar’. Hayır, Türk milleti hepsini kavramaz. Millet hepsini kavrar.” Sözlerinden anlaşılan nedir? Türk milletini inkâr eden, yok sayan bu anlayış nasıl milli olabiliyor? Recep Tayyip Erdoğan daha millet kavramının ne olduğunu bilmeyen bir Başbakan’dır. Ve adı olmayan bir millet icadını Recep Tayyip Erdoğan’dan başka bulan olmuş mudur?

Vedat hoca bu sorumuzun cevabı verebiliyorsa ne mutlu ona, çünkü imkânsızı başaracaktır. Yok hala Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk milletini yok sayan,”Türk milleti demeyeceksiniz” yaklaşımına rağmen “Erdoğan milli olduğu için hedef oldu” diyebiliyorsa artık diyecek sözümüz olmaz.

Vedat Bilgin’in “Erdoğan neden millidir?” başlıklı yazısında “Başbakan Erdoğan birincisi, bu halkın kimliksiz, tarihsiz bir halk olmadığını bir medeniyet birikimi içerisinde varlık kazandığını ve milletleştiğini açıkça savunarak yaklaşık iki yüz yıllık “Batılılaşma-yabancılaşma” eksenindeki kimliksizleştirme politikalarını açıkça reddetmiş, tarihin çöp sepetine atmıştır. Birbirinden ayrılmış tarih ve coğrafyaları, bir gelecek projesiyle yeniden kendi varlığını ve kimliğini inkâr etmeden, bir gelişme politikasına dönüştürmüştür.” Şeklinde kurduğu cümlelerle , bizim bildiğimiz Recep Tayyip Erdoğan tarif edilmemektedir. Eğer Vedat Bilgin , başka bir Recep Tayyip Erdoğan’ı yazıyor ve tarifini yapıyorsa bunu tam açıklasın da , bizler de yanlışa düşmeyelim. Bizim bildiğimiz Recep Tayyip Erdoğan , Türkiye’yi 36 etnik kökenden oluşan mozaik gören , içinde Türk geçen her şeye düşman, kimliksiz ve soysuzluk temelinde bir 2.Cumhuriyet isteyen ,Türklüğü ortadan kaldırmak isteyen herkesle kolkola giren ve milli/üniter devlet yapımızı ortadan kaldırmak isteyen emperyalist güçlerin içimizdeki ve başımızdaki taşeronudur.

Prof.Dr. Vedat Bilgin’in “Statükodan Değişime Milliyetçilik Ufku” isimli kitapta “Yeni Bir Medeniyet Tasarım Olarak Milliyetçilik” başlıklı yazısında “Bugün milliyetçilik fikrinin demokrasi içinde savunulması yahut demokrasiyi savunanların milliyetçi duyarlılığının yüksek olması , birçok bakımdan önemli hale gelmiştir” derken , “Her türlü milliyetçiliği ayaklarımızın altına almış bir iktidarız” diyen Recep Tayyip Erdoğan’ı “milli” gösterme ısrarı nedendir?

Bir zamanlar “Milliyetçi duyarlılıktan” bahseden Prof.Dr. Vedat Bilgin ile “Milliyetçiliği ayaklar altına alan” Recep Tayyip Erdoğan’ı yan yana getiren hangi güçtür?

Prof.Dr. Vedat Bilgin yine “Yeni Bir Medeniyet Tasarım Olarak Milliyetçilik” başlıklı yazısında ABD başta olmak üzere batılı güçlerin ve küresel ideoloji yaratanların niyetini ve önermelerini şu cümlelerle tespit ediyordu:

Kendi milli devletlerinden vazgeçmezler. Ama bunun dışındaki dünyada şöyle bir anlayışın yaygın olmasını isterler: “Artık milli devlet çağı kapandı. Artık siz de üniter devletinizden vazgeçin.” Milli devletlerinizden vazgeçin demek , hakimiyet sahanızı bize terk edin demektir.

Batı, ideolojik olarak bütün milli devletleri tehdit etmektedir. Bu tehdit dorudan doğruya ve sadece Batlı milli devletlerden değil , onların desteklediği küresel şirketlerden, finans kuruluşlarından da gelmektedir.Bu uluslar arası kuruluşlar vasıtasıyla milli devletler lağvedilmek istenmektedir. Bu anlaşılabilir bir şeydir. Küresel çağdaki emperyalist ilişkilerin sürdürülmesi açısından…”

Şimdi Prof. Dr.Vedat Bilgin’in bu tespitleri ışığında, emperyalizmin ana dümeninde olan ve İslam ülkelerini işgal eden , bu uğurda milyonlarca Müslümanı vahşice öldüren ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’nde “Eşbaşkan” olduğu defalarca söyleyen Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ben özellikle Diyarbakır’a çok farklı bakıyorum. Ben istiyorum ki, hani şu anda Amerika’nın da düşündüğü ‘Büyük Ortadoğu Projesi’ var ya ‘Genişletilmiş Ortadoğu’, yani bu proje içerisinde Diyarbakır bir yıldız olabilir, bir merkez olabilir. Bunu başarmamız lazım” sözleri ışığında milli devleti kimin ortadan kaldırmak istediğini görmek için Prof.Dr sıfatı taşımak gerekmiyor. Zaten Vedat Bilgin taşıdığı halde maalesef göremiyor.

ABD eski Dışişleri Bakanı Rice, Büyük Ortadoğu Projesi’ni “Fas’tan Endonezya’ya kadar 22 İslam ülkesinin haritası, rejimi, sınırları değişecek, bunun içinde Türkiye’de var” diye tarif ettiği ve bu tarifi edilen BOP’un Eşbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iken onu hala milli görmek ,Türkiye’de milli düşünen ve duruş sergileyen herkese büyük hakarettir.

“Başbakan Erdoğan “TEK DEVLET TEK BAYRAK TEK VATAN” dediği için değil bütün bunları ancak “millet iradesine” dayanarak yani demokrasiyi savunarak mümkün olacağını bilen bir anlayışı ortaya koyduğu için millidir.” Diyen Vedat Bilgin , “Tek devlet” diyen Güneydoğu’yu PKK’ya terk etmez, “Tek Bayrak” diyen Türk bayrağı tahrik sebebi saymaz ve “Türk Bayrağının adı değişsin” diyen soysuzları sizin yanınızda “Akil Adam” yapmaz, “Tek vatan” diyen ABD’nin “Türkiye’nin de sınırları , haritası , rejimi değişecek” dediği Büyük Ortadoğu Projesi’nin Eşbaşkanlığını yapmaz.

Vedat Hocam , senin bu anlattıkların 11 yıllık Türkiye iktidarında yaşananlara baktığımızda sadece uyutulan Türkiye’ye iyice uyuması için masallardan ibarettir. “Slogan” dediğin bizim tespitlerimizin hepsi de tarihli, belgeli gerçeklerdir.

Vedat Hocam , hırsızlıkların, yolsuzlukların, rüşvetlerin önüne geçmek için “Erdoğan milli olduğu için hedef oldu” sözleriyle Recep Tayyip Erdoğan’ın gözüne ne derece girersin bilmem ama bir aydın olarak Erdoğan ailesinin karıştığı bu villa , işadamlarından para toplama , arsa bağışlama, yolsuzluk, rüşvet olaylarına ne diyorsunuz onları yazında merakımız giderilsin. Recep Tayyip Erdoğan sizin mantığınıza göre “milli” olduğu için savcılığın beklediği oğlu Bilal Erdoğan ifadeye gitmesin mi?

Milli olduğu için rüşvet , yolsuzluk ,hırsızlık serbest mi olacak? Milli olan her şeye düşman birini milli görmek önünde Prof.Dr. sıfatı olan sizin gibi birine yakışmamıştır. Dünyanın en cahil adamına bile sorsanız “Erdoğan milli olduğu için hedef oldu” sözünüz ancak gençlik espirisi olarak itibar görür.

Aydın; milletin vicdanı ,aklı ,refleksidir. Aydın, AKP iktidarının içine düştüğü rezillikleri aklama , saklama , paklama aracı değildir. Prof. Dr sıfatımız yok ama rezillikleri ,ihanetleri ,hırsızlıkları ,yolsuzlukları gören irademiz var Vedat Hocam…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.