DOLAR 5,7373
EURO 6,3551
ALTIN 271,3
BIST 106.846
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Vatan nöbetinin sözleşmesi olmaz

Vatan nöbetinin sözleşmesi olmaz
12.01.2019
3.169
A+
A-

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, özlük haklarının iyileştirilmesini bekleyen, vatan savunmasında önde giden uzman erbaş ve uzman jandarmalar için hükümete çağrı yaptı. Yönter, kahramanlarımızın taleplerini karşılayalım, bu işi artık gündemden çıkaralım” dedi.

Vatan savunmasında en önde giden uzman erbaş ve uzman jandarmalar özlük haklarının düzenlenmesini bekliyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter’in gündeme taşıdığı uzman çavuş ve uzman jandarmaların sorunlarının giderilmesi için TBMM’ye sunulan kanun teklifinin bir an önce kabul edilmesi gerekiyor. 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nda yapılacak bir değişiklik ile sözleşmeli uzman erbaş olarak görev yapan tüm personelin kadroya alınması amaçlanıyor. Sözleşmeli olarak görev yapan uzman erbaşlar, kadrolu personel ile aynı şartlarda, aynı yerlerde görev yapıyorlar. Şart ve imkânları aynı olmasına rağmen, görevde kalma, görevine devam etme imkân ve şartları farklılık arz eden sözleşmeli personelin aleyhine olan bu durum diğer taraftan anayasanın eşitlik ilkesiyle de çelişiyor. Zor şartlar altında görev yapan uzman çavuşların tek isteği kadrolu personel olabilmek.

MİLLİ HEDEF

Uzman jandarmalar ise, bir yıllık eğitim süresinin filli hizmetten sayılmasını, 3600 ek göstergenin verilmesini ve bir üst rütbeye yükselme yaşının 45’e çıkarılmasını talep ediyorlar. Gözünü kırpmadan toprağa giren, vatan müdafaasında en ön safta yer alan uzman çavuş ve jandarmaların özlük haklarında yapılacak değişikliğin bir an önce yapılması bekleniyor. MHP lideri Bahçeli, 9 Ekim 2018 tarihindeki TBMM Grup Toplantısı’nda uzman çavuş ve uzman jandarmaların taleplerini gündeme getirmiş “Şehit olanların uzman çavuş olması dikkat çekmiştir. Bizim için uzman çavuşların özlük haklarının düzeltilmesi, 3600 ek göstergeden yararlanmaları tarihi bir görevdir. Kahramanlar mahçup kalamaz, yüzüstü bırakılamaz. Uzman çavuşların kadroya alınması, milli bir hedeftir” demişti.

UZMANLARIN HAKLI TALEBİ

Uzman çavuş ve jandarmaların sorunlarına yönelik çözüm beklentisi her geçen gün büyüdü ve bu sese MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter kulak verdi. 5 Nisan 2018 tarihinde TBMM’ye sunduğu kanun teklifini yineledi ve 11 Ekim 2018 tarihinde uzman çavuşlara kadro verilmesi ve uzman jandarmaların 3600 ek göstergeden yararlanmasına yönelik kanun teklifini tekrardan TBMM’ye sundu. Yönter, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında “Uzman çavuşların, taleplerinin birinci sırasında kadroya alınma var. Sözleşmeli olarak çalışıyorlar. İş güvenceleri yok. Yarına güvenle bakamıyorlar. MHP olarak bu milli hedefi beyannamemize aldık. Uzman çavuşların kadroya alınması ile ilgili şimdi biz kanun teklifimizi yeniliyoruz. Uzman çavuşlarımızın kadroya alınmasını isteyeceğiz. Milli Savunma Bakanlığının bu konuya hassasiyet göstereceğine inanıyorum. Bedelliye destek verdik ama uzman çavuşlarla ilgili talebi de çözelim. Niye bekletiyoruz halen, niye ağırdan alıyoruz. Ortada haklı bir talep var ve biz bunu karşılamalıyız” demişti. Daha önce beylik tabancası alamayan uzman çavuşlar, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter’in bu konuyu gündeme taşımasıyla birlikte beylik tabancası imkanından faydalanmaya başladılar.

VATAN NÖBETİNİN SÖZLEŞMESİ Mİ OLUR?

Yasa teklifini hazırlayan MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, “Çağrım, hükümet ve AK Parti’ye, gelin hep beraber uzman çavuşlarımızı kadroya alalım. Bu kahramanlar, vatan ve millete bedelsiz şekilde hizmet ediyor, bedelini de canlarıyla, kanlarıyla ödüyorlar. Bedelli askerlikle ilgili kanuna oy verdik. Bunun yanında, uzman çavuşlarla ilgili beklentiyi, talebi de karşılayalım, bu işi artık gündemden çıkaralım” diye konuştu. Terör operasyonlarında en ön safta yer alan Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman ordusunun uzman çavuşları, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde sözleşmeli olarak görev alıyor. Kadroya alımlarının başlamasıyla umutlanan uzman çavuşlar vatan nöbetinin sözleşmesi olmaz diyerek kadro taleplerini dile getiriyor. Gözünü kırpmadan, vatan savunmasında göğsü siperde bekleyen uzman çavuşlar, bu denli önemli bir görevi üstlenmelerine rağmen sözleşme statüsünde olmalarının doğru olmadığı kanaatini taşıyorlar. Devletin ve Türk milletinin bekası, vatanın bölünmez bütünlüğü için elleri tetikte nöbet bekleyen uzman çavuşlar, kadrolu personel olabilmek için gün sayıyor. Yan yana, aynı mevzide mücadele veriyorlar, aynı ülkü ve hedef uğruna şehit düşüyorlar ama aynı özlük haklarından faydalanamıyorlar. Uzman çavuşlar, kadroya alınmalarının yanı sıra 3600 ek göstergenin verilmesini talep ediyorlar. Ordu evlerinden yararlanamayan kahraman uzman çavuşlar bu eşitsizliğin de ortadan kaldırılıp kendilerinin de ordu evlerinden faydalanabilmelerinin sağlanmasını arzu ediyorlar. MHP’nin seçim beyannamesinde de yer alan uzman çavuşlara kadro verilmesi vaadinin çözüm yolu ise TBMM’de bekleyen kanun teklifinin kabul edilmesinden geçiyor. MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter ise uzman çavuş ve uzman jandarmaların sorunlarının çözülmesi için bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağını ifade ediyor.

KADİR YILDIZ / TÜRKGÜN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.