DOLAR 5,9410
EURO 6,5633
ALTIN 299,2
BIST 122.540
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Hafif Yağmur

Uzun Yıllar Bedel Ödeceğiz

14.02.2015
79
A+
A-

Türkiye’nin her tarafından su aldığı, ekonomiden dış politikaya, terörden toplumsal huzura kadar istisnasız her alanda büyük bir yıkıma uğradığı artık besleme ve yanaşmaların bile kabullendiği acı bir gerçektir. Suriye’yi BOP’a saplayanların, Irak’ı Barzani’ye peşkeş çekenlerin, Müslüman alemini İsrail’in insafına terk bırakanların, Türk dünyasına arkasını dönenlerin, millet malını talan edenlerin, kişisel hırs ve hesaplarını her şeyin önüne geçirenlerin bedelini, Türk milleti ağır şekilde ödüyor. Belaların, kayıpların hadi hesabı yok. Yanı başımızdaki gelişmelerde, bizi doğrudan ilgilendiren masalarda ne yerimiz var, ne haberimiz oluyor. Ukrayna bunun en son örneğidir. Kurulan masada neler olduğunu her vatandaş gibi hükümet de gazetelerden öğrendi. Daha da acı olanı AKP ile devam edilmesi durumunda bu kadarla kalmayacağıdır ve bizi çok daha büyük belaların, çok daha büyük kayıpların beklediğidir.

Olumlu tek bir şey yok

AKP’nin bu ülke ve millet menfaatine iyi şeyler yaptığını, haklı ve doğru bir yerde durduğunu ve bu tarihi süreçte zerreyi miskal cinsinden bir şey kazandırdığını duyan, bilen varsa beri gelsin. Nereye baksanız kayıp, nereyi tutsanız elinizde kalıyor. Türkiye önce BOP yolunda, sonra da tek adamın takıntılarıyla tam bir cendereye girmiş durumdadır. Bu öyle bir cendere ki, içerden de sıkıştırıyor, dışarıdan da.

Nefesimizi kesildi. Halep oradaysa, arşın buradadır. İşe Irak, işte Libya, işte Mısır, işte Suriye, işte İran ve işte sonuç. Irak’da AKP sayesinde Türkiye’nin kırmızı çizgileri yerle bir edildi ve Kürt devleti kuruldu. Libya paramparça. Kaddafi’yi devirenlerin ilk işi Fransa ve İtalya ile işbirliği yapıp Osmanlıdan kurutuluşun yıl dönümünü görkemli törenlerle kutlamak oldu. Mısır kahramanlığının bedelini millet ödüyor. Suriye derin ve büyük bir yara. Kendinden çok bize acı veriyor, kendinden çok bizi etkiliyor. İran’la savaşın eşiğine geldik. Şu tesadüfe bakın ki, bütün bunlar yaşanırken, memnun olan, menfaat sağlayan bölgedeki tek ülke İsrail.

Sadece bugün değil

Kazanan, ilerleyen, sonuç alan sadece hainler, ülke ve millet düşmanları, hırsızlar ve yanaşmalardır. AKP’nin bu millete ve bu ülkeye bedeli sadece bugün değil önümüzdeki uzun yıllarda ödemek zorunda kalacağız. Komşularımızın güveni sarsılmış, İslam dünyasının inancı azalmış, bütün dünyanın Türkiye’ye bakışı değişmiştir. Ülkenin varlığı ve birliği üzerinden kirli pazarlıklar yapılmış, belli bir bölgemiz ihanet güruhuna terk edilmiş ve bu durumun devam ettirileceği konusunda da şeref masalarında sözler verilmiştir. Bütün bu yıkımları, bütün bu kayıpları kısa süre içinde tamir etmek çok kolay değildir.

İhanetin ağır sonuçları

Suriye’deki gelişmelerin ülkemizin varlığını ve birliğini doğruda ilgilendireceğini ve sıranın Türkiye’ye geleceğini yıllar önce yazmış söylemiştik. Gelinen nokta ortadadır. Kobani üzerinden Suriye’yi bölmekle kalmadılar, aynı bölünmenin Türkiye’de de yaşaması için bir emsal oluşturdular. Nitekim, ihanet güruhu AKP’den seçim sonrası için aldığı teminatlarla artık özerklik ve bebek katilinin serbest bırakılmasının hazırlıklarını yapmaktadır. Bizi asıl kahreden bu acı tablo karşısındaki suskunluktur. Bugün yaşananlar, tesadüf değildir. Türkiye bilerek ve isteyerek bu noktaya getirilmiştir. İçeride ve dışarıdaki büyük ihanetin ağır sonuçları ile karşı karşıyayız. Başka zamanlarda gök kubbenin yere inmesine sebep olacak yanlışlar, birkaç gün konuşulup geçiliyor.

Soru ?

Tam bu noktada daha önce defalarca sorduğumuz bir soruyu tekrar soralım: Herkes elini vicdanına koysun ve şu soruya cevap bulsun: Bugün yaşadıklarımızın sadece bir tanesi, mesela Suriye ile olan tutarsızlıklar, mesela İmralı canisi ile yapılan pazarlıklar, mesela 6-7 Ekim olayları, mesela Barzani’ye sığınmalar, mesela 17-25 Aralık rezillikleri. Dış politikada, ekonomide, eğitimde, yargıda kısacası istisnasız her alan da yüzlerce yanlış, binlerce yetersizlik, sayısız kayıp sıralayabiliriz. Bunlardan sadece bir tanesi bir başka hükümet döneminde yaşansaydı, acaba ne olurdu? Ne söyler, ne yapar, nasıl tepki koyardık? Gökkubbe çoktan yere inmiş olur muydu, olmaz mıydı? Sebep olanlar bırakın hükümette kalmayı, siyasette kalabilirler miydi? Bunların çok daha azına meydan verenler ilk seçimde tarihe gömülmediler mi?

AKP’ye iktidar vermek intihar oldu

Esas sorun buradadır. Son seçimlerin öncesinde de, sonrasında da yazdıklarımız, söylediklerimiz fazlasıyla gerçekleşmiştir. AKP’yi bir defa daha iktidar vermenin intihar olduğunu ve bunun çok acı, çok ağır ve çok yakıcı sonuçlar doğuracağını anlatmaya çalıştık. Her şeyi çok iyi bildiğimiz, öngörülerimizin şaşmadığı iddiasında değiliz. Sadece bu ülkede yaşıyoruz ve çok şükür gözümüz görüyor, aklımız eriyor. Küçük hesaplar yapmayan, özel beklentileri bulunmayan, ülke ve millet sevgisini önde tutan herkes bunu gördü ve söyledi. Bugün yorgun, yılgın, güvensiz, itibarsız, bölünmenin eşiğine gelmiş, her tarafı talan edilmiş bir ülke görünümündeyiz. Tek adamın hevesleri ve hesapları ile oradan oraya savruluyoruz. İntihar etmek başka nasıl olur?

Bu fırsat kaçmamalı

Türkiye bir ateş çemberinin tam ortasındadır. Sarılmış, kuşatılmış ve nefessiz bırakılmıştır. AKP ile devam edilmesi durumunda önümüzdeki süreçte, daha çok içimize kapanmak durumunda kalacağız. Çok şükür ki, bu hazin durumdan kurtulmak, titreyip kendimize dönmek ve bu karanlığa bir son vermek için önümüze tarihi bir fırsat çıkmıştır. Bu fırsatı doğru değerlendirmek, ülkenin bu hale gelmesine sebep olanları sandığa gömmek bir tercih olmanın çok ötesinde, bir vatan görevi, bir mecburiyettir.

ORHAN KARATAŞ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.