Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu

Üzengi Öpenler AB Ülkeleri Kendinize Gelin!

14.03.2017
A+
A-

Başımıza yeni dert oldu sayılan Hollanda, çok önceleri, Osmanlı’dan el öperek adam yerine konulmuş, önüne yeni yollar açılmıştı. Bugünlere gelmiş Hollanda, haili pürmü haline, geçmişteki, Osmanlı önünde düşmek zorunda kaldığı haline bakmadan, cüssesine bakmadan, sadece Avrupa Birliği ülkesi diye şimdilerde Türkiye’ye kafa tutuyor.

Bu ajanlığı devlet olamayan, millet olmaya çalışan Hollanda niye yapıyor, niçin yapıyor? Tarihin çeşitli evrelerinde Türk gerçeği ile karşı karşıya kalan Hollanda, bugün de onulmaz, kabul edilmez bir durum yaratmış, haddini bilmeden saygısızlık yapmaktadır. Geçmişte elçimizin üzengisini öperek iş, af dilediklerini unutmuşlardır.

Biz de bugün bu durumu kendilerine hatırlatıp, ırkçı kafalarına sokalım ki, kiminle uğraştıklarını, daldıkları kokain aleminden kalkarak gün yüzüne baksınlar. O zaman belki kafaları daha iyi çalışır. Kiminle oynadıklarının farkına varırlar. Hollanda’nın durumuna rıza gösterenlerin, ne hallere düştükleri, düşecekleri bellidir.

16. yüzyılda Kutsal Roma-Cermen İmparatorluğu’na karşı mücadele eden Fransa, İngiltere, Hollanda ve Alman Protestanlar’ın tek umudu Osmanlı İmparatorluğu idi yani elçinin ayağını içinde olduğu üzengiye gösterilen saygı önemli idi. Avrupa’da başı derde giren her devlet ve her muhalif dini grup çareyi Osmanlı’dan yardım istemekte bulmuş, biz istemesekte, ısrarla ayağındaki üzengiyi öpmeyi kaçınılmaz çare ve fırsat olarak bilmişlerdir.

“İspanya’ya karşı isyan eden Hollandalılar, Geruzen şehrinde ilginç bir madalyon bastırmışlardı. Hilal şeklindeki madalyon üzerinde “Papacı olacağına Türk ol” yazıyordu. Bu madalyonu İspanya’ya karşı savaşan Hollandalılar şapkalarının üzerinde taşımışlardı”

Karşımıza bu şekilde çıkan bu müptezeller bu şekilde kabul etmiş ve adam muamelesi yapmıştık. İşte bu zavallılar bugün karşımıza böyle izin alarak, üzengimizi öperek çıkmışlardı. (Hollanda elçisi Aziz Mahmud Hüdayi’nin elini öperek saraya girebilmişti.)

Bu hatırlatmayı tarihi açıdan anlamak istemeyen, bilmeyen kuş beyinlilere yapıyorum ki ibret alsınlar. Türklere karşı gelmenin ne anlama geldiğini daha iyi kavrasınlar yani hangi devletle oynadıklarını çok iyi bilsinler. Hataya düşüp de bizimle boy ölçüşmeye kalkışmasınlar!

Bu özelliklerde bir ülkenin yakın zamanda bize karşı nasıl bir hale düştüklerini göstermektedir.

Bu durum bize haklı olarak Makedonya Devlet Bakanı İlyas, Hollanda’nın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Kaya’ya gösterdiği ırkçı ve antidemokratk yaklaşımı şiddetle kınaması ve “Biz Hollanda’yı Srebrenitsa’da tanıdık.” Deyişini ilgiyle anlayalım. Bu rezalete daha ne kadar katlanacağız diye kendimize sorarak düşünelim.

Bu vesileyle Avrupa Birliği ülkelerini çok iyi tanıyıp, çok iyi bilmeliyiz. Hain bir kuşak içinde olsa da haindir. Bunu geçmişleri ile birlikte çok iyi bilmek zorundayız. Çünkü biz Türküz.

Sayın Bakan’ın şu sözlerini aynısıyla kabul ediyor, sizlerinde kabul edeceğinizi sanıyorum. Şöyle ki: “Avrupa, bugün itibarıyla demokrasi kelimesini sözlüğünden çıkarın ve ufuktan doğan yeni güneşi kabullenmeye hazır olun.” Beycan İlyas Bey bu açıklamasıyla demokrasi ve insan hakları dersi vermeye çalışan Avrupa’nın bugün bir sınavdan daha geçemediğini, tökezlediğini açıkça, mertçe belirtmiştir.

Görülüyor ki, Hollanda ve AB temsilcileri de.. 16 Nisan’da hüsrana uğrayacaklardır. Yani sadece Türkiye’deki hayırcılar değil, hepsi birlikte o çukurda kalacaklardır.

Sağlıcakla kalın!
Fikri Atılbaz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.