Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Parçalı Bulutlu

Urla Villaları İçin Yeni Bilirkişi İstendi

13.09.2014
A+
A-

Urla’nın Hacılar Koyu’ndaki villalarla ilgili süren davada, İzmir İdare Mahkemesi bölgede yeni bilirkişi incelemesi ve keşif istedi.

Bölgede yapılan ilk bilirkişi incelemesi raporu da aylar sonra avukatlara verildi. Rapor, Hacılar Koyu’nun sit statüsünü birinci dereceden üçüncü dereceye düşürülmesinde rol oynamış ve kamuoyundan gizlenmişti. Rapor, söz konusu işleme karşı açılan yürütmenin durdurulması istemli dava dosyasına girdi.

17 Aralık operasyonu sonrası ortaya çıkan dinleme kayıtlarında geçtiği öne sürülen konuşmalarda, Urla’daki villa sahiplerinden birinin, bilirkişilere rapor için 130 bin lira vereceği iddia edilmişti. Başkan ve 2 hâkimin değiştiği mahkemeden avukatların 3 aydır talep ettiği rapor sonunda dosyaya girdi. 120 sayfalık rapora göre yıl boyunca yapılan teknik araştırma ve gözlemler sonucunda 137 omurgasız, 73 balık, 134 sürüngen, 68 kuş ve 14 memeli hayvan türünün varlığı tespit edildi. Ancak, yine de küresel ve ulusal ölçekte türü tehlike içinde olan bir canlı bulunamadı. Rapordaki çizelgede doğal sit alanındaki hayvan türlerine ait liste bulunuyor. Listede yer alan Vipera ammodytes (boynuzlu engerek), IUCN (Uluslararası Doğayı Koruma Birliği) tarafından Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’ne alınmış durumda. Bu nedenle Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca da koruma altında bulunuyor. Yine tarla sincabı, kızıl tilki ‘yaygın endişe’ kategorisinde yer alıyor.

İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 8 Eylül 2011’de ‘1. Derece doğal sit alanı’ olarak belirlenen koyun çevresinin insan yerleşimi ve tarımsal faaliyet nedeniyle doğallığını yitirdiği ileri sürülen raporda, bu nedenle bölgenin ‘kesin korunacak hassas alan’ ya da ‘nitelikli doğa koruma alanı’ vasfı taşımadığı ileri sürülüyor. Raporun sonuç bölümünde, ‘Koruma kullanma dengesi ve sürdürülebilirlik stratejisi de dikkate alınarak ‘Sürdürülebilir kalkınma ve kontrollü kullanım alanı’ olarak önerilmesi kanaatine varılmıştır.’ deniliyor. Böylelikle usulsüz bir şekilde sit statüsünün değiştirilerek imara açıldığı ileri sürülen kaçak villalar için de yasal kılıf hazırlanmış oluyor.

Davacı avukatlardan Şehrazat Mercan, rapora ulaşmak için çok uğraştıklarını belirterek “Bu rapor olmadan dava devam edemezdi. Dinleme kayıtlarında bu raporun hazırlanması için 130 bin lira rüşvet verildiği öne sürülüyor. Raporda, bölgede sit derecesinin düşürülmesi amacıyla yazıldığını düşündüğümüz yanlış bilgiler bulunuyor. Aynı bölgeye ilişkin odaların açtığı davalarla bu davanın birleştirilmesine bu raporun yanında yeni bir bilirkişi raporu ve keşif yapılmasını da istedi. O rapor üzerinden de değerlendirme yapacaklar.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.