Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Çok Bulutlu

Ürküten Gerçekler

14.10.2013
A+
A-

ORHAN KARATAŞ

Bir mübarek bayram arifesinde memleketin ne halde olduğunun çarpıcı bir fotoğrafını paylaşmak istiyorum. Niyetimiz, böyle bir günde moralleri bozmak değil, tam tersine 11 yıldır bu değerlerin nasıl yerle bir edildiğini ve bunun nelere mal olduğunu ortaya koyarak, bugünlerin önemini ve anlamını daha da öne çıkarmaktır.

Tespit

İki gün önce yazdığımız yazıda AKP’nin siyasi sonuç alabilmek için feda edemeyeceği hiçbir değerin olmadığını iddia etmiş ve şöyle bir tespitte bulunmuştuk: “Sayın Başbakanın Dünya Kız Çocukları günü konuşmasını dinlerken, bu tespitlerimizin ne kadar haklı ve doğru olduğunu yeniden test ettik. Sayın başbakan 11 yıl geçmiş olmasına rağmen, hala şikayet ediyor, hala dert yanıyor, hala mağduriyet yakınmalarında bulunuyor. Oysa yine bu ülkede yaşayan herkes şahittir ki, kadın ve kızlarımız üzerindeki baskının, şiddetin, öldürme ve işkence olaylarının en fazla yaşandığı dönem, AKP dönemidir. Emniyet Genel Müdürlüğünün bu yöndeki istatistikleri her şeyi açık ve net şekilde ortaya koyuyor.”

Söylenenler ve gerçekler

Bu istatistiklerin ayrıntılarına biraz daha yakından bakalım: Başbakanın ve AKP sözcülerinin konuşmalarında kadın ve kızlarımıza yönelik değerlendirmeler hiç eksik olmuyor. Konuşmaları dinlerken zannedersiniz ki, bu ülkede kız çocukları diri diri toprağa gömülüyor, kadınlara hayat hakkı bile tanınmıyordu, sonra AKP geldi ve bu durum düzeldi. Oysa devletin yayınladığı istatistiklerin belgelediği gerçek bunun tam tersini gösteriyor: 2002-2009 yılları arası kadın cinayetleri oranındaki artış, yüzde bin 400’ü buldu. Bu dehşet bir orandır ve söylenen her şeyi boşa çıkarmaktadır. Yılda yaklaşık 250 kadın katlediliyor ve bu sayı sadece resmi makamların tespit edebildikleridir. Öldürülüp ortadan kaldırılanlar, eceliyle öldü gibi gösterilenlerin olabileceği de unutulmamalıdır. AKP’li bir kadın milletvekili bile eşinden gördüğü şiddete karşı koruma talebinde bulunmak zorunda kalmıştır. 2012 yılı içinde 2 bin kadına koruma verilmiştir.

Devletin rakamları

Milli ve manevi değerlerin dinamitlenmesi ve siyasi sonuç elde edebilmek için her yolun mübah sayılmasının örf, gelenek ve görenekleri nasıl tükettiğinin, toplumsal yapıyı nasıl darmadağın ettiğinin sonuçları sadece kadına şiddetin yaygınlaşmasıyla kalmıyor. Özellikle yargı ve düzene güvensizlik, devlet ciddiyetini de yok ediyor ve ortaya bambaşka bir düzen çıkıyor. Bunun sonucu olarak 10 bin kişi hakkında kasten adam öldürme, 500 kişi hakkında da intihara yönlendirmeden dava açıldı. Bir başka ürküten tabloyu da cinsel istismar ve saldırılardaki veriler belgeliyor: 33 bini çocuklara olmak üzere 100 bin cinsel saldırı olayı yaşandı.

Kimden neyi saklıyorsunuz?

Suç istatistikleri Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinde düzenli olarak yayınlanıyordu. Ancak, AKP dönemiyle birlikte rakamların katlanarak gittiğinin görülmesi üzerine bu uygulamadan vazgeçildi. Olayların önüne geçemediler, ama rakamları gizlemeyi başardılar. Ancak unuttukları bir şey var. Bu millet bu gerçekleri günlük hayatında zaten bizzat yaşıyor. Kimden neyi saklıyorsunuz? Bozulma, çürüme ve ayrışma ne yazık ki toplumun her kesimine sirayet etmiş durumdadır. İş ve ticaret hayatındaki durum da farklı değildir. Protestolu çek ve senet sayısı rekor üzerine rekor kırmakta ve içinden çıkılamaz bir hale dönüşmektedir. Sık sık kanun değiştirerek çözüm bulma arayışları, sorunu daha da büyütmekten başka bir işe yaramamıştır. 2012 yılında Türk Ceza Kanunu ve Özel Kanunlar kapsamında adli mercilere intikal eden toplam olay sayısı 5 milyon 754 bin 219 kişiyi bulmuştur.

Yazık !

Böyle bir düzenin ortaya çıkardığı yapının bir ayağı da uyuşturucu olmaktadır. Uyuşturucuyla mücadele kanunu kapsamında adli mercilere geçen yıl toplam 185 bin 62 olay ulaşmış, bunlardan 23 bin 802 olay hakkında takipsizlik kararı verilirken, 161 bin 200 olay hakkında kamu davası açılmıştır. Bu davaların 49 bin 687’i uyuşturucu madde imal ve ticaretinden dolayı; 134 bin 855″i uyuşturucu madde almak, satmak, kullanmak ve diğerlerinden dolayıdır.

Ağır ve acı sonuçlar

Ülkeyi bu durumlara getiriyorlar, sonra da iktidarda sanki başkaları varmış, bu tabloya uzaylılar sebep olmuş gibi bir de şikayet ediyor, dert yanıyorlar. Suç her zaman olmuştur ve olacaktır. Ancak, AKP dönemiyle birlikte patlama yapmıştır. Ortaya koyduğumuz sonuçlar, tamamen AKP dönemine aittir ve bu iktidarın eseridir. Ülkenin sadece bölücü ihanetle lime edilmediğini, dışarıda itibarının sıfırlanıp her türlü tehdit ve tehlikeye açık hale getirilmekle yetinilmediğini kanıtladığı gibi; milli ve manevi değerlerlerin sistemli ve devamlı bir şekilde niçin dinamitlendiğini ve bunun sonucunda nasıl bir düzenin ortaya çıktığını da gösteriyor. Ayrıştırma, çatıştırma, kutuplaştırma ve bölme üzerine kurulu bir siyasetin, toplumsal yapıdaki ağır ve acı sonuçlarını belgeliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.