Ümit Kocasakal ‘Hayırdır yeni devlet mi kuruyorsunuz?’

Ümit Kocasakal ‘Hayırdır yeni devlet mi kuruyorsunuz?’
13.02.2021
A+
A-

Yeni anayasa “Yeniden Kuruluş Anayasası” olacak diyen AKP’li Cahit Özkan’a Prof. Dr. Ümit Kocasakal ‘dan yanıt geldi. ‘Hayırdır yeni devlet mi kuruyorsunuz?’

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yeni anayasanın ismini “Yeniden Kuruluş Anayasası” diye duyurdu.

Özkan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu anayasanın ismi ‘Yeniden Kuruluş Anayasası’ olacak. Çünkü Gazi Mustafa Kemal, İzmir İktisat Kongresi’nde yaptığı bir konuşmada, ‘Arkadaşlar ülkemizi düşman işgalinden kurtardık, topraklarımızdaki işgali sonlandırdık. Ancak aynı İstiklal mücadelesini ekonomide, diplomaside, hukukta, sağlıkta, havacılıkta, üretimde ve ihracatta her alanda gerçekleştirmeliyiz’ diyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, sistem olarak vatandaşlarımızın mutabakata vardığı bir metindir. Önümüzdeki süreçte çıkacak olan metnin sivil, demokratik, milli iradeyi hâkim kılacağı, vesayete ve darbeye geçit vermeyeceğini, temel hak ve özgürlükleri, insan hak ve özgürlüklerini koruyan ve güçlendiren nitelikte olacağını ifade edebiliriz.”

Özkan’ın “Yeniden Kuruluş Anayasası” sözlerine eski İstanbul Barosu Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocasakal’dan tepki geldi.

“Yeni anayasanın ismi “Yeniden kuruluş anayasası” olacakmış. Hayırdır, 1923 Cumhuriyetini bitirip yeni bir devlet mi kuruyorsunuz?” diye soran Kocasakal, “Rejimi mi, devletin şekli ve Cumhuriyetin niteliklerini mi değiştiriyorsunuz? Neyi yıkıp neyi “yeniden” kuruyorsunuz ki “yeniden kuruluş” oluyor?” ifadelerini kullandı.

Kocasakal’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamanın tamamı şöyle:

“1: Yeni anayasanın ismi “Yeniden kuruluş anayasası” olacakmış. Hayırdır, 1923 Cumhuriyetini bitirip yeni bir devlet mi kuruyorsunuz? Rejimi mi, devletin şekli ve Cumhuriyetin niteliklerini mi değiştiriyorsunuz? Neyi yıkıp neyi “yeniden” kuruyorsunuz ki “yeniden kuruluş” oluyor?

2: “Vesayet” yalan ve yaygaraları altında oluşturulan, denetimsiz gerçek vesayet rejimi daha da mı güçlendirilecek? Bu nedenle “Güçlendirilmiş tek kişilik vesayet rejimi anayasası mı” amaçlanan ? Güçlendirilecek olan milli irade mi, şahsi irade mi?

3: Unvanı “profesör!, üstelik ilahiyat fakültesi dekanı. Demiş ki, “Biz abdest alır dışarı çıkmayız. Bizim zaten abdestimiz var. Biz eylem falan yapmayız. Biz gece vakti işi bitirir ertesi gün işe gideriz, bilin istedim”.

4: Takdir Mevla’nın ama sizde bu zihniyet varken zaten abdestiniz de, ibadetiniz de kabul olunmaz. Gece vakti hangi “işi” veya “işleri” bitirdiğiniz ise (suç oluşturmadıkça) özel hayatınız, bizi ilgilendirmez!

5: Asıl soru şu: “Siz” kimsiniz? Hangi tornalarda yontuldunuz? Hangi bağın ürünüsünüz? Türk milletinin hangi değerini temsil ediyorsunuz? Bu cesareti nereden alıyorsunuz?

6: Bilim adamı olmak, önce “adam” olmaktır. Bilin istedim…”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.