Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Ulusalcılık Deve Mi, Kuş Mu?

11.05.2014
A+
A-

Neval KAVCAR

Yeniçağ yazarı A.Bulut, İP’nin gençlik örgütü TGB’lilere diyor ki “Siz ağabeylerinizi kanmayın.’ Abileri dediği elbette Doğu Perincek’yen başlayıp, 80 öncesinin komünist hareketi içinde yer alan kadrosu.

Neden böyle diyor? Geçtiğimiz günlerde anılan, solun ‘darağacında üç fidan’ diye adlandırdığı “Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan”ın pek de hayırla yâd edilmemesi gerektiğindenmiş. Deniz Gezmiş asılırken “Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi” diye bağırmış. Bunu zaten biliyoruz.

Hangi 1 Mayıstı tarihini hatırlamıyorum. Maocu grup diye adlandırılan, Perincek ve yol arkadaşları meydan o dönemki Kürtçülerin açtığı paçavralar eşliğinde ‘Kürtlere özgürlük’ diyerek girdi. D.Gezmiş’in asılırken dediği ‘Kürt halkına özgürlük’ doğalarında vardı. Millet yok olsun, halklar yaşasın gibi bir abukluk. Nasıl yaşayacak o halklar, hangi devlet çatısı altında. SSCB mi, Çin mi? O dönem bunun kavgası da yapılmıştı aralarında.

A. Bulut, S.Önkibargillerin anlayamadığı, içlerine girdikleri ve onlarda ulusalcı damarın var olduğunu sandıkları o kitlenin, ‘milli- manevi’ değerlerini yitirdikleri. Perincek’ten ulusalcı falan olmaz. Bulut, onların gençlik tabanına, bu minvalde akıl veriyor. ‘Abilerinizi dinlemeyin’ diyor.

Solun içinde bir garip adem portresini hafifletmek içinse o sözler boş lâf. Neden derseniz, üç fidanı geçelim ömrünü SSCB’nin reklam prodüktörü gibi geçiren, Ruslar Kars’ı isterken ‘Stalin’e övgüler’ düzen, Rus vatandaşı olmak için çabalayan ve nihayet o hakkı kazanan olan Nazım Hikmet’i nereye koyacağız?

Moskova havaalanına indiğinde ‘vatanıma geldim’ diyen Nazım’ın, İstiklal Savaşı kazanıldıktan sonra yazdığı şiiri sebebiyle ‘vatan şairi’ kategorisine sokan sol günah çıkarmadıkça, Nazım Hikmet üzerinde esaslı bir tartışma, tahlil yapılmadıkça ne söylense boş.

Bir şekilde MHP genel başkanlık yarışında farklı yönde olan zevatın, topyekun İP saflarına kayıp orada hariçten gazel okumasına, İP’liler umuruna bile takmıyor. Bizden görünsünler, yanımızda yöremizde gezsinler yeter, havasındalar. Konu budur.

Kafası dağınık sol, ne yana koşacağını da haliyle şaşırıyor. Sosyalizmin, komünizmin merkezleri tek tek çökünce, haliyle ince ince hesap yaptıkları sol boşta kaldı. Geçmişte de ayağı yere basmayan, ‘vatan neymiş, zaten sınırlar kalkacak’ diyen, günümüz din tacirlerinin ‘vatan seccademi serdiğin yerdir’ gibi emperyalizmin alanına girdiği, zurnanın zırt dediği yer.

Türk Milleti içinden emperyalizmin devşirdiği ‘vatansızlar’ bunlar.

O bakımdan Marx, Engels, Lenin, Mao çaptan düşünce ‘sosyal adalet, çağdaşlık vs vs. gibi kelimelerin yanına Atatürk’ü eklediler. Yıllarca Atatürk’ün ne büyük sosyalist olduğu masalını anlata geldiler. Söyledikleri doğru olsa idi, devleti farklı yapılandırırdı.

O bakımdan kendisini sosyalist olarak addeden grubun, bir sürü lâf kalabalığı arasında düşüncesini hangi temele oturttuğunu anlaya bilmiş değilim. Vatan- Millet karşıtlığı içlerinden bir kısmını kapitalizmin kibar hali liberalizme kaydırdı. ‘Amerikancıyız’ demek yerine daha şık geldi belki de gözlerine bilmiyorum.

Üç fidan dedikleri neslin asılması konusu yeniden değerlendirilebilir fakat onların antiemperyalist olduğu palavrasına bir son versinler. Nazım Hikmet’i bayraklaştıran zümrenin neresi antiemperyalist olabilir ki? Lafla peynir gemisi yürümüyor.

İP’NİN GENÇLİK ÖRGÜTÜ TGB, A.BULUT’U MU DİNLER, PERİNCEK’İ Mİ?

Bu basit soruyu sorup, cevaplayamıyorlar.

Demek istediğim Yeniçağ’ın bir kısım yazarlarının, İP’lilerle senli benli oluşu, sanki onların yazılarına kıymet verir gibi yapışlarının temelinde yatan hassasiyet, bahsi geçen muhteremlerin MHP genel merkezini her daim hedeflerine oturtması.

Daha ne istesinler ki? İP, CHP o kelamları etse kıymeti harbiyesi olmayacağından, geçmişinde ülkücü tandanslı olup şimdi ayarı bozmuş olanların söyledikleri hoşlarına gidiyor. Bunlara veriyorlar gazı. Tabii bir de, kadrolu MHP genel başkan adayı mutlu oluyordur.

A.Bulut’a TGB’li biri demiş ki “Siz Cumhuriyet değerlerine sahip çıkıyorsunuz.’ Bulut’un da başı göğe ermiş, onların 19 Mayıstaki kutlamasının duyurusunu yapmış. Perincek’le birlikte, Cumhuriyet değerine sahip nasıl çıkılacak?

Allah rızası için, Bahçeli’yi eleştirdiğinizin onda biri kadar Perincek ve Koray Aydın’ı eleştirin de, muhteremler ve sizler ne kadar demokratiksiniz görelim.

Ayarı bozulmuşlar dedim fakat ayar istense düzelir. Öyle anlaşılıyor ki, ülkücü genetiklerinde de arıza olmuş. ‘Öcalan affedilebilir’ diyen Doğu Perincek’le paralel paralel yürüyorlar.

Muhatabına bir soru. ‘Perincek ve avanesi ‘biz eski yolu terk ettik’ diye ne zaman söyledi de, A. Bulut o zanna kapıldı merak ettim. ‘Millet- devlet’ sevdası taşımayan, hangi görüşten olursa olsun, vatana faydası olur mu?

Önkibar ülkücüleri TGB’ye çağırıyor, Bulut’ta ‘komünist ağabeylerinizi dinlemeyin’ diyor. Fıkra gibi değil mi? Onların arasında, kaybolduklarının farkında bile değiller.

ULUSALCILIK MASALI

Ne olduğu belirsiz, bazen liberal, bazen eski komünist damarı olan, işlerine geldi mi Atatürk diyen tayfanın, bu halleri suç mu? Elbette suç değil. Değil fakat eski komistleri bize ‘zümrüdü anka’ gibi kakalamaya çalışanlara izan diyorum sadece. Onların eski hallerini bilmiyor olsak, kakalayın da, biliyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.