Ülkücünün yeri MHP’dir

28.11.2017
A+
A-

“Doğumunun 100. Yılında Başbuğ Alparslan Türkeş 3. Türk Gençlik Çalıştayı ve Kurultayı, gündemi, katılımı, disiplini, heyecanı, coşkusu, vakarı ve mesajları ile Başbuğ Alpaslan Türkeş’in adına ve şanına son derece yakıştığı gibi, Türk milleti için de büyük bir güven oluşturdu. MHP ve ülkücülerle meselesi olanlar için ne anlam ifade ettiğini ise, kardeşim Yıldıray Çiçek, “MHP bitti diyenlerin bittiği gün” diyerek, kardeşim Yıldıray Çiçek özetledi.

ÇALIŞTAY GÜNDEMİ

Başbuğ Türkeş’in büyük eseri olan Ülkü Ocakları, bir defa daha hür türlü takdir ve tebriki fazlasıyla hak eden, çok titiz ve çok kapsamlı bir organizasyon gerçekleştirdi. Düzenlenen çalıştaya Türkiye’den 160, Türk dünyasından 24, Avrupa’dan 13 delegen katıldı. Çalıştayda konu başlıklarını, Alparslan Türkeş ve Ülkücü Gençlik, Eğitim Sistemindeki Sorunların Gençler Üzerine Etkileri, İç ve Dış Göçün Sosyo-Ekonomik Boyutu, Sosyal Medya ve Diğer Kitle İletişim Araçlarının Gençler Üzerindeki Etkileri, Toplumsal Yozlaşma ve Değerler Erozyonu, Türk Milliyetçiliği ve Demokrasi Anlayışı, Türk Toplumunda Aile ve Kadının Önemi, Ülkücü Gençliğin Türk Dünyası Algısı oluşturdu. Bu başlıklar aynı zamanda ülkücülerin, ülkenin siyasi ve sosyal meselelerine olan ilgisinin bir yansımasıdır.

TARİHİ GÜN

Kurultay öncesinde yurdun her tarafından gelen 140 bin ülkücünün katıldığı ve Anıtmezardan başlayıp Anıtkabir’de biten “Türk Gençlik Yürüyüşü” ile başkent Ankara tarihi bir gün yaşadı. Bu kadar kalabalığa rağmen, ülkücülerin vakarı, uyumu, heyecanı davaya sadakati ve lidere bağlılığı her türlü takdirin üzerindedir ve Türk milletine büyük güven vermiştir. Bu onur ve gurur tablosu, “MHP bitti” diyenleri gerçekten de tam olarak sindirmiş, susturmuş ve bitirmiştir. Kurultay salonunda coşku ve heyecan doruğa çıkarken, Kerkük’ten gelen Irak Türkmeni grubun verdiği konserde okunan şiir ve türküler yüreklere işledi. Kurultayla birlikte bir defa daha gördük ki, ülkücüler sadece Türk milletinin değil, bütün Türk dünyasının ümidi ve geleceğidir. Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz’un “Ülkücü hareket, Türkiye’nin ve Türk milletinin teminatı, Türklüğün taşıyıcı kolonudur. Gafiller ne söylerse söylesin, hainler ne yana giderse gitsin, bizim yönümüz de yolumuz da liderimiz de bellidir.” sözleri, kelimenin tam anlamıyla bir manifestodur.

KURULTAY KONUŞMASI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kurultay konuşması, ülke gündeminin değerlendirmesi olarak kalmamıştır. Ülkücüler ve milliyetçilere, “Merhum Türkeş Bey, hayatı boyunca kahramanca mücadele etmiş, korkakça bir hayatı reddetmiş, ensesinden tuttuğu gibi kapı dışarı bırakmıştır. Türk gençliğinin yapması gereken de budur. Korkaklık yılgınlık olabilir, ancak cesaret asla çılgınlık değildir. Kahramanlık kontrolsüzlük ve kural tanımazlık hiç değildir. Anlık heyecanlar, anonim duygular yanlışa sürükleyecek, yozlaşmaya sevk edecektir. Yeri gelirse karıncayı dahi incitmeyecek yumuşak bir yüreğe, yeri gelirse de dünyaya meydan okuyacak çevik ve çelik bir iradeye sahip olmak lazımdır. İşte Ülkücü Türk Gençliği budur. Başbuğumuzun öğüt ve tavsiyesi de bu şekildedir. Ben de Ülkücü Türk Gençliğine diyorum ki; dalınızı kıranın ağacını sökünüz. Vatanınıza kem gözle bakanları silindir gibi eziniz. Bunları yaparken, hukuktan, meşru çizgiden asla ayrılmayınız. Türk Gençliğini sokakta bulmadık, sokakta kaybetmeyeceğiz. Akıl, sabır, iman, ahlak, olgunluk hepinizin, Ülkücü Gençliğin ortak hasletidir.” sözleriyle yol göstermiş, hedef koymuştur.

TAVSİYELER

Sayın Bahçeli’nin ülkücü gençliğe tavsiyeleri ve talimatları ise şu şekildedir: “Devamlı okumak, kitaplarla haşır neşir olmak, sürekli kendinizi yetiştirmek, milli değer ve manevi emanetlerle bütünleşmek vazgeçilmeyecek önemdedir. Merhum Cemil Meriç diyor ki; “kitap istikbale yollanan mektup, smokin giyen heyecan, mumyalanan tefekkürdür.” Anlarsak anlatırız, anlatırsak anlaşırız, anlaşılırsak milletimizin daha fazla sevgisini kazanırız. Sadece çağı yorumlamakla yetinmeyiniz. Bilakis değiştirmek için de uğraşınız, bu uğurda çalışınız. Bilmenizi isterim ki, fikirlerin kıran kırana mücadele ettiği bir sürecin sonunda, hakikat sahteciliğe, adalet önyargıya üstünlük kuracaktır. Egolarına yenilen, nefsine teslim olan, davasını şahsi beklentilerin arkasına iten, dostunu düşmanını bilmeyen, büyüğü küçüğü tanımayan, maziyi atiyi kavramaktan aciz bir gençlik yıkıma hizmet edecektir. Türk istikbalinin muhafız ve mükafatı olan Ülkücü Gençlik böyle olmayacaktır, olmamalıdır. Zira su uyusa da düşman uyumuyor. Türkiye düşmanları alayı birden aynı kampta toplanıyor. Vatanlarını yaşanmaz bulan hainler, bu mukaddes vatanı aslında yaşanmaz kılmak ve teşhir etmek için uğraşıyor. Buna izin veremeyiz, boş işlerle avunamaz, oyalanamayız. Kendi zamanının ötesine geçip yeni zamanları görebilme beceri ve kabiliyetine sahip ülküdaşlarım Türkiye’nin, Türk milletinin ve Türk-İslam coğrafyasının iftiharı, anıtlaşmış timsalleri olacaklardır.”

MHP TÜRK MİLLETİNİN ESERİDİR

Ülkücüler ve milliyetçiler bu ülkenin bölünmez bütünlüğünün teminatı olmakla kalmazlar, aynı zamanda geleceğini de inşa ederler. Sayın Bahçeli de bu gerçeğe dikkat çekmiş ve ülkücülerin siyasetteki yerini ve görevini şu veciz ifadelerle ortaya koymuştur: “Milliyetçi-Ülkücü Hareket kökünden kopmamıştır, özünden ayrılmamıştır, ülkülerinden zerre taviz vermemiştir, işte şahidi pırıl pırıl Ülkücü Türk gençliğidir. Ülkücünün yeri MHP’dir. MHP, Türk milletinin eseridir, Türk siyasetine ve Türk tarihine hediyesidir. Ülkücü nesiller hamd olsun davanın onurunu koruya koruya, namusunu savuna savuna, namertleri yene yene yoluna devam edeceklerdir. Bazıları vardır, göz yumduğumuz kadar dürüst, sustuğumuz kadar insandırlar. Bunlara göz yummayacağız, bunlara karşı da susmayacağız. NATO beslemelerine, FETÖ’cü hainlere, PKK’lı, PYD’li, IŞİD’li canilere karşı milletle yan yana, devletle sırt sırta vererek sonunu hesap etmeden mücadelemizi sürdüreceğiz. Güneşe bakmaya cesareti olmayan, ama güneş iddiasında bulunanlar, gölgede kalmaya, gölgeyi ışık sanmaya mahkûmdur. Ve bunlarla hesabımız acıklı olacaktır.”

Orhan Karataş

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.