Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

ÜLKÜCÜLÜK -ŞAHSİYETÇİLİK VE ÜLKÜCÜLERİN BİRLİĞİ

26.06.2016
A+
A-

 

 

 

Kaynağını başta yüce dinimiz İslâmiyet olmak üzere Türk tarihih,Türk kültürü ve Türk töresinden alan yüzde yüz yerli ve milli bir doktrinimiz olan Dokuz Işık’ın altıncı maddesi “HÜRRÜYETÇİLİK VE ŞAHSİYETÇİLİK” tir. Yüce dinimiz İslâm’da Allah’tan başkasına kul olmak yasaktır.

 

 

Kula kulluk insan fıtratına ters düşer. Gerçek hür insan sadece Allah’a kul olan ve kula kulluğa savaş açan insandır. Bu ilke gereği her ülkücünün dava adamı olup; Adamın adamı olmaması gerekir. Biz Ülkücüler tarihte uşak olmamış ve uşak kullanmamış bir milletin evlatlarıyız. Biz ne birilerinin kuklası oluruz ne de birilerini kukla olarak kullanırız.
Rahmetli Başbuğumuz Alparslan TÜRKEŞ “Hürriyetçilik ve Şahsiyetçilik” ilkesini açıklarken şöyle der:
“Her milletin çocuğu, temel şahsiyetini milli kültür değerleri ile kurar. Milletin dini, ahlâkı, töresi, hukuku ve estetiği ile sosyal bir biçim ve ruh kazanan fert, kendi kabiliyetleri ve orijinalitesi içinde gelişerek şahsiyet kazanır.

 

Şahsiyetler, orijinal olmakla birlikte milli karakteri ve ortak değerleri ifade ederler. Fert içinde doğup büyüdüğü milletin ana ve emel karakterine sahip olur. Bu sebepten şahsiyetler, içinde gelişip yoğruldukları milleti yansıtırlar. Biz, Türk çocuğundan orijinal ve dinamik bir şahsiyet beklerken, onu aynı zamanda Türk’ü Türk yapan sosyal ve kültürel değerlere aktif mânada sahip, Türklüğe ve yüce dinimiz olan İslamiyete yabancılaşmamış, modern bir insan olarak görmek isteriz.” (A. Türkeş, Dokuz Işık, 463, İst. 1978, 1. Baskı Ül Kor Kitap Evi yayını)

 

Yazının devamında “İslam’da, Allah’tan başkasına kul olmak yasaktır. Bu tam ve kâmil manada hür olmak demektir. Müslüman-Türk çocuğu, Allah’tan başka ilâh kabul etmeyen ve kendisini tam bir vicdan huzuru içinde devletine ve milletine adayan bir şahsiyet olmak durumundadır… Türk milliyetçiliği, toplumcu karakteri yanında hürriyetçi ve şahsiyetçi olmayı doktrinin temeli yapmıştır. Dokuz Işık’tan biri de budur” (sayfa. 464)
Bu açıklamalardan öğrendiğimize göre Ülkücü sadece Allah’a kul olur. Kula kul olmaz. Hele kukla asla olmaz. Ne birilerinin kuklası olur ne de birilerini kukla olarak kullanır.
Ülkücü Türk ve İslam ahlakı ile ahlaklaşmış, Türk Töresi gereği anasını, atasını, büyüğünü sayan, ahde vefa gösteren, milli menfaatleri şahsi menfaatlerinin önüne koyan, emaneti ehline veren bir insandır. Bilir ki emanetleri ehline vermemek en büyük zulümdür ve zulüm doğurur. Ülkücü birlikten ve dirlikten yanadır. Fitneye fırsat vermez, alet olmaz. Çünkü İslam’a göre “Fitne kıtaldan beterdir.” (Bakara 191. ayet )
Cenâb-ı Hak ve O’nun sevgili Resûlü bizlere hep bir ve beraber olmayı ayrılıp tefrikaya düşmemeyi, emir ve tavsiye etmiştir. Ülkücülerin birliği dini bir emir ve tavsiye olmanın yanında aynı zamanda bir sosyal realitedir.
Çünkü Türk milletinin bekâsı, birlik ve dirliği Ülkücü hareketin birlik ve bekâsı ile doğrudan alâkalıdır. Şahssiyet sahibi her ülkücü bunun bilincinde olmalıdır. Çünkü Türk milletinin birlik ve dirliğini bozmak isteyenler öncelikle ülkücülerin birlik ve dirliğini bozmanın lüzumunu anlamışlar ve bunun için çalışmaktadırlar.
Başta bölücülük olmak üzere birçok tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya olan Türk milletinin bu gün her zamankinden daha çok şahsiyet sahibi insanlara ihtiyacı vardır. Tarihimizde büyük şahsiyetler hep böyle karanlık dönemlerde ve milli bir hamleye ve sıçrayıp yeniden dirilişe ihtiyacımız olduğu dönemlerde ortaya çıkmıştır. Evet, bu gün hem dava olarak hem de millet olarak şahsiyetli olmaya, içimizden şahsiyet sahibi insanlar çıkarmaya, bir ve beraber olmaya mecbur olduğumuzu asla unutmayalım.

M. Günay SIDDIKOĞLU

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.