Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

Ülkücüler Ülkenin Ve Ülke Sorunların Heryerinde

06.11.2014
A+
A-

Ülkücülerin ülkenin sorunları hakkında ne düşündüğünü anlamak isteyenler, öncelikli olarak Ülkücüler hakkındaki “olumsuz algılarını” gözden geçirerek işe başlamalılar. MHP Liderinin temel ilkelerini belirlediği, uygulamalarını Sivil Tolum Örgütü mahiyetinde eyleme koyan bazı kuruluşların faaliyetleri eğer objektif gözle ön yargılı çevrelerce takip edilip anlaşılmaya çalışılmış olsa ülkenin temel sorunlarına karşı ülkücülerin büyük bir sorumlulukla projeler ürettiklerini göreceklerdir.

Bunlardan yalnızca birisi olan Ülkücü İşçiler Teşkilatı geçtiğimiz haftalarda Büyük işçi Kurultayı’nın 2.sini düzenledi. Haftalar öncesinde İşçi kurultayı davetleri ve kurultayın önemini vurgulayan mahiyeti ile ilgili tanıtım ve basına davet çağrısı yapılmış olmasına rağmen, bu muhteşem organizasyon ve ülkemizdeki işçi sorunlarına tespit ve çözüm önerilerinin bir arada sunulduğu bu kurultayı işçi hakları için mücadele ediyoruz diyen ve o gelenekten olup, medyanın önemli köşelerinde yer tutanlar görmezden geldiler. Bu yazıyı kaleme almadan biraz bekleyip acaba malum çevrelerden bir hak teslimi olur mu diye düşündüm ama nafile. Malum çevreler ülkenin her yerinde olan MHP ve ülkücü hareketin milletin derin sezgilerinde ve basiretinde olduğu gerçeğini de bilmiyorlar, görmezden geliyorlar. Ülkücüler için herşeyden önce ülkem, gerçeğinden kaynaklı sorumluluğun parti çıkarlarından önde olduğu için kutuplaştırıcı siyaset yapmadığını ve bu yüzden parti bayrağından önce Türk Bayrağının dalgalanmasını istediği bazı bölgelerdeki düşük profilli siyasi çalışmasını; oralarda yoklar, oralara giremiyorlar, diyenler aslında büyük bir yanılgı ve öngörüsüzlük yapıyorlar. Onları biraz daha düşünmeye davet ediyoruz.

Tekrar İşçi Kurultayına dönecek olursak;

Hakan Kandemir’in genel başkanlığındaki Ülkücü İşçiler Derneği tarafından 26 Ekim Pazar günü gerçekleştirildi.

Büyük İşçi Kurultayı, Türkiye’nin dört bir yanından gönülleri ülkü aşkıyla dolu binlerce işçinin katıldığı şölene gelen konuklar dokuz davul, dokuz zurna ile karşılandı. Girişte başlayan coşku içerde de devam etti. Sahneye çıkan konuk sanatçılara hep bir ağızdan eşlik edilerek söylenen şarkılarla kurultay tam bir şölen havasında gerçekleşti. Büyük bir emek ve hummalı bir çalışma sonucu hazırlandığı belli olan “Türkiye’de İşçi Sorunları ve Çözüm Önerileri” çalıştay raporu okundu. Çalıştay raporundaki sorunların doğru tespiti ve yerinde çözüm önerileri işçileri son derece memnun etti. Ardından konuşmasını yapmak üzere sahneye çıkan Genel Başkan Sayın Hakan Kandemir, salonun coşkusunu iyice artırdı. Türkiye’nin her köşesine, her bir işçiye, emekçiye tek tek dokundu adeta konuşmasında. Özellikle son zamanlarda yaşanan ölümlü iş kazalarında yaşamını yitiren işçileri andı. İşçinin hakkı için her kapıyı bıkmadan aşındıracağını, işçi haklarının en büyük savunucusu olacağını sözlerine ekledi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Atilla Kaya da yaptığı konuşmasında; İşçi, emekçi ve alın teri kavramlarının manalarını zamanın idrakine uygun bir terkiple değerlendirip neo-liberal, neo-islamcı geleneğini işçi hakları konusunda kendileriyle olan çelişkisiyle sol literatürden farklı milli bir perspektifle nasıl emekçi olunabildiğinin fevkalade bir analizini yaptı. Gerek Hakan Kandemir’in gerekse Atilla Kaya Bey’in konuşma metinlerini mutlaka okunmasını tavsiye ederiz.

Çalıştay Sonuç Bildirgesinde sorunları ve çözüm önerilerini şu başlıklar altında ele alıp incelemiştir.

TÜRKİYE’DE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ

İş Kazalarının Nedenleri

1. Tehlikeli Çalışma Koşulları

2. 2. Tehlikeli Davranışlar

3. 2. Tehlikeli Davranışlar

İçi Sağlığı ve İş Güvenliği İle İlgili Olarak Dünyadaki ve Türkiye’deki Durum Nedir?

Çözüm Önerileri

TÜRKİYE’DE ASGARİ ÜCRET SORUNU

TÜRKİYE’DE KADIN VE ÇOCUK İŞÇİLERİN SORUNLARIKADIN İŞÇİLERİN SORUNLARI

ÇOCUK İŞÇİLERİN SORUNLARI

TÜRKİYE’DE ÖZELLEŞTİRME MAĞDURU İŞÇİLERİN SORUNLARI

Doç.Dr.Ruhi ERSOY

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.