DOLAR 5,9478
EURO 6,6695
ALTIN 290,1
BIST 114.425
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Yağışlı

ÜLKÜCÜLER KORELİLERE SALDIRDI YALANI

05.07.2015
90
A+
A-

4 Temmuz’da İstanbul’da Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen Uygur Türklerine destek yürüyüşünde bazı medya organlarında yayınlanan ‘Ülkücüler Çin’li diye Korelilere Saldırdı’ yalanı üzerine Ülkü Ocakları’ndan açıklama geldi.

Açıklamada oradaki gerginliğin sivil polislerlerle(emniyet güçleri) ufak bir Ülkücü grup arasında olduğu belirtildi. Medyaya yansıyan bu haberlerin haklı protestonun önünü kesmek olduğu belirtilirken, eğer varsa dövülen Çinli ya da Koreli fotoğrafı ve görüntüsün net bir şekilde ortaya çıkarsınlar denildi.

İşte Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı İstanbul İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın o açıklaması:
“Kamuoyunun bilgisine;

Doğu Türkistan’daki soydaşlarımızın yaşadıkları katliamlara, baskılara ve devlet terörüne dikkat çekmek amacıyla 4 Temmuz Cumartesi günü Beyazıt Meydanı’ndan Ayasofya meydanına kadar on binlerce insanın katıldığı bir yürüyüş gerçekleştirdik.
Başta İstanbul’daki Uygurların kurmuş oldukları vakıf ve dernekler ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek vererek katılım sağlamışlardır.

Bu yürüyüşümüz esnasında onlarca yabancı turistin olduğu güzergâhta en küçük tatsız bir olay yaşanmamıştır.

Ayasofya Meydanı’nı dolduran kalabalığa konuşmalar yapılmış, ardından Doğu Türkistan’dan Türkiye’ye hicret etmek zorunda kalan bir Uygur anası elindeki 3 aylık bebeğiyle yaşadıkları sorunları gözyaşları içerisinde anlatmışlardır.

Söz konusu konuşmanın yapıldığı sırada otobüsümüzün arkasındaki alanda, görevli olduğu anlaşılan sivil polislerle bir grup arasında tartışma yaşanmıştır.

Emniyet güçleriyle, bir grup arasında yaşanan bu olay bazı televizyon ve gazeteler başta olmak üzere sosyal medya “Ülkücüler Çinli zannettikleri Korelilere Saldırdı” şeklinde yansıtılmıştır.

İddia edildiği gibi kesinlikle Koreli turist kafilesine herhangi bir saldırı olmamıştır. Ne Koreli ne de başka bir turist kafilesi saldırıya uğramıştır. İddia edildiği gibi böyle çirkin bir olay asla yaşanmamıştır.

Kendi yayınladıkları haberlerde de görülmektedir ki herhangi bir turist kafilesine saldırı yoktur. Orada yaşanan hadisenin emniyet güçleriyle olduğu apaçık ortadadır.

Eğer böyle bir saldırı olmuşsa, saldırı anının kameralara ya da fotoğraflara yansımış olması gerekmez miydi?

Saldırıya uğradığı iddia edilen Koreli turist ya da turistlerde darp izlerinin olması gerekmez miydi? Yahut saldırıya uğradığı iddia edilen kişiler polis ekipleri tarafından koruma altına alındığı gösteren video ya da fotoğrafı olması gerekmez miydi?
Saldırıya uğradığı iddia edilen bayan kamera görüntülerinde sadece gülerek ben Koreliyim demiştir. Siz hiç saldırıya uğrayan kişinin güldüğüne şahit oldunuz mu?

Hele hele böyle saldırıya uğradığı iddia edilen turist ise ağlamaması, panik yapmaması size normal geliyor mu?

Polislerin onları koruma çemberine alarak refakat ediyor olmaları lazım değil mi?

Değerli kamuoyu;

Vicdan ve ahlak sahibi her insan ve gazeteci yukarıda sorduğumuz soruların cevabını bulduğu vakit olayın gerçek yüzü açığa çıkacaktır. Biz açık ve net bir şekilde söylüyoruz ki; bu bir iftiradır, yalandır. Bu ülkücü harekete yapılmış hayâsızca ve insafsızca bir algı operasyonudur.

Emniyetten tarafımıza yapılan ilk açıklama bir polis memurunun gereksiz sert tutumu yüzünden polis ve grup arasında böyle bir tartışmanın yaşandığıdır. Bu polis memuru hakkında gerekli işlemlerin yapılacağı da yine emniyet tarafından kurumumuza bildirilmiştir.

Değerli kamuoyu;

Aziz Türk milletinin göz bebeği olan Ülkü Ocaklarına bu iftirayı atanların gayelerini ve kimlikleri hepimiz çok iyi biliyoruz. Bizlere bu iftiranın atılmasının en büyük nedenlerinden birisi de “Komünist Çin” idaresinin Doğu Türkistan’da katliam yaptığını, devlet terörü uyguladığını söylememizden rahatsız olan komünist Çin sevdalısı, kişi ve gruplardır. Bu iftiranın atılmasının bir diğer sebebi de yaşanan son siyasi gelişmelerde MHP’yi arzu ettikleri şekilde yönlendiremediği için siyasi kin besleyen şer odaklardır.

Değerli kamuoyu;

Yukarıda da ayrıntılı bir şekilde izah ettiğimiz gibi iddia edilen saldırı kesinlikle olmamıştır. Haberi yapan basın kuruluşlarına çağrımız, yukarıda sorduğumuz sorulara açık yüreklilikle cevap vermeleri, iddia edilen saldırıya ilişkin görüntüleri yayınlamalarıdır. Aksi halde iftiracı, taraflı ve ahlaksız olacaklardır.
Değerli kamuoyunun bilmesini isteriz ki; hangi milletten ve dinden olursa olsun her kişinin mal ve can güvenliği ülkücülerin namusuna emanettir. İster Çinli olsun, ister farklı bir milletin mensubu bir turiste yapılmış olsun herhangi bir saldırı asla kabul edilemez.
Elbette bazıları ister ön yargıyla isterse siyasi kinle ülkücüleri kafalarındaki şablona oturtmak isteseler de, bizleri öyle göstermek için ellerinden gelen gayreti sergileseler de ülkücüler asla onların arzu ettikleri yapıya bürünmeyecektir. Ülkücüler, Türk-İslam ahlakından bir an olsun ayrılmayacak, küçük hesaplar peşinde koşarak, iftira ve yalanla menfaat elde etmek isteyenlerin tuzağına düşmeyecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.