Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Rüzgarlı

Ülkücü Dürüst Siyaset Gütmeli

13.02.2013
81
A+
A-

Neval KAVCAR

MHP’de gelecek hafta kurultay varmışçasına yazılıp çizilmiyor mu? Görünüşte liderin, aslında hareketin temelini kazmaya devam eden bir güruhla kolkola yürüyüşünü sürdürmüyor mu bir vekilimiz?

Partinin birliğini, dirliğini bozmaya, mensuplarında şüphe uyandırıcı eylemlerde bulunanlarla dostluğunu sürdürüp, genel merkeze ‘birliğimizi bozmak yanlış oluyor’ demek ne oluyor Allah aşkına?

Partiyi sevk ve idare edenlerin tasarrufunda olan eylemi muhterem yönetimde iken hiç yapmamış sanki? Erdoğanvari siyasetin izini görüyorsunuz kendisinde. Birlikte hareket ettiği yandaşları 57. Hükümet için Bahçeli’yi hedefe korken, 57. Hükümette kendisi yokmuş, 2 Kasım seçiminde duyulan birçok iddia seçmeni kaçırmamış gibi davranıyor.

Şöyle oldu, böyle bittinin içinde herkes var, bir kişi yok. Sanırsınız ki her ne olup bittiyse, o bilmiyor. O stratejileri yürütmemiş. Yandaşları da aynı şekilde davranıyor. Ya kardeşler, günahıyla sevabıyla iktidar ortağı olduk. Adam gibi dik durmak yerine, aradan sıyrılma, yokmuş gibi davranmak yakışıyor mu?

Ne güzel değil mi? 57. Hükümet kuruluş çalışmasını beyzade yürütecek, MHP falan bakanlığı istiyor diye dayatacak, sonra zeytinyağ gibi suyun üzerine çıkacak. Falan kişi partiyi yönetemiyor, ben genel başkan olayım, AKP değişimine ayak uydurup gül gibi geçinelim, küresel nizama uyalım, diyecek. Aynen bunu anlıyorum.

Her ne ise ne. Bir milletvekili, genel merkezin tasarrufunda olan konuda çıkıp kendi başına partisini eleştirebilir mi? Günlerdir kendisini meydana davet eden, ‘nerdesin’ diyen yandaşlarına düşük profilli bir serzeniş sunabildi. Geçmişte kurultay salonuna gelememişti, şimdi ‘yapmayın birliğimiz bozulur’ diyor.

İyi de kim bozuyor? ‘Seçimde çalışmayalım, MHP barajın altında kalsın, Bahçeli’den kurtuluruz’ diyen hasta zihniyetle genel merkez nereye yürüyecek?

İşte o gözü dönmüşlüğe yakın bir örnek. ‘Bahçeli’nin Başbuğ’u ziyareti için, Öcalan’la eşitleniyor’ diyen yazar, kimin yandaşı? O gazetenin patronu kurultayda kimin MYK listesinde idi? O yazı ile Bahçeli yanlış yapıyor anlamı çıkarılmadı, MHP hep yanlış politika izliyor. AKP doğru yapıyor anlaşıldı. Biraz aklı olan bunu görür.

Hâl böyle iken MHP tarihinde benzeri mevcut olan ve yine geçmişte kimsenin problem görmediği mevzuları ‘yanlış’ diye öne çıkarmak, o yanlışları meşrulaştırmak anlamı taşır.

Ülkücü iradenin 4 Kasım 2012’de tecelli ettiğini söyleyip, etmemiş gibi davranılmasının anlamı ne?

Aradan üç ay geçmiş, kurultay olmamış gibi davranmak, yandaşlara göz yummak asıl yanlış olan.

***

Bekliyoruz

Hepimizin düşündüğü 4 Kasım tarihine kadar yandaş oldukları aleni olan basın ve internet sitelerinin, MHP’yi öğütme faaliyetine devam ediyor olmasının altında bir kişinin varlığından aldıkları cesaret olduğu.

Yok öğle değilse eğer, ülkücü camia yeni bir hareket bekliyor. O hareketin içeriği özetle şöyle. Malum bir basında yazan yandaşlarının gereksiz lâf ifrazatının durdurulması, ya da onlarla en küçük ilgisinin kalmadığının duyurulması.(Bahsettiğim elbette ki çamur atma yarışmasına girenler. Yoksa, basın hürriyetine sonuna kadar inanıyorum-z.)

Bu yapılmazsa, MHP içinde isyana teşvik anlaşılır. Yapılan açıklamada isyan çıkarmak isteyenlerin başının okşandığı görülüyor.

Hepimiz hareketin içinde doğduk, mücadelemiz daha iyiye gidelim düşüncesidir. Lâkin o düşüncemizin içinde, hiçbir vakit MHP gemisine su aldırmak olamaz. Hele ki ‘MHP’ye ihtiyaç kalmadı’ diye yüksek sesle konuşulduğu bu dönemde.

Sivil Anayasa adı altında, vatanımız ayaklarımızın altından çekilirken MHP’nin birlik ve bütünlüğü böyle mi korunur değişimin lideri? Niye habire ülkücüler meşgul edilip, ilgileri başka yöne çekiliyor? Amaç bu mu?

Bundan anlaşılan MHP’nin doğru yolda yürüyüşüne devam ettiği. Şükür Allah’a.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.