Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

Ülkenin Birliği Her Şeyden Önemli

12.07.2014
A+
A-

Orhan Karataş

Ekmeleddin İhsanoğlu Ortadoğu Gazetesine özel açıklamalar yaptı. Çankaya noteri olmayacağını söyledi ve ekledi:

Cumhurbaşkanı adayı Ekmelledin İhsanoğlu, seçim bildirgesini açıkladıktan sonra ziyaretlerini hızlandırdı. Basın toplantısında Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretlerinin “Ey aziz”, “Ey azizler” hitabını kullanmıştı. İhsanoğlu, adaylığının resmiyet kazanmasından sonraki ilk ziyaretini de İbrahim Hakkı Hazretlerinin memleketi Erzurum daydı. Erzurum gezisine bizde katıldık. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından Erzurum Havaalanına inene kadar seçim ve siyasetle ilgili her şeyi konuştuk. Sorularımıza samimiyetle ve ayrıntılı cevaplar verdi.

“Ekmel bey”in kendinden emin ve iddialı . Morali çok yüksek. Adaylık sürecini çok gizli tutmuş . İsminin açıklanmasının AKP’de şok doğurduğunu söylüyor. Sohbetimize anketleri değerlendirmesini isteyerek başladık. ” 16 Haziran’da yapılan yüzde 30 sonuçlu ilk anketlerin geçen günlerin ve yapılan yoğun temasların ardından çok yükseldiğini kaydetti. “Kamuoyu tanımıyor” eleştirilerini kabul etmiyor ve bunun kasıtlı yayıldığını söylüyor. Uluslar arası birikimi ve çalışmalarını da hatırlatarak,” kamuoyu tanımıyor demek haksızlık” dedi. “Yüzde 60 oy alacağı iddiasını hatırlattık ve bunun neye dayandığını sorduk: “Gittiğim her yerde halktan gördüğüm büyük ilgi. Gittiğim yerlere gelenler bindirilmiş kıtalar, maddi imkanlar karşılığında taşınmış değiller. Sahadan büyük destek var. Destek veren partileri de hesaba vurduğunuzda yüzde

60’a çok yaklaşıyor.”

Gittiği yerlerde gördüğü büyük ilgiyi ülkenin genel durumuyla da ilgilendirerek açıklıyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Halkta,yenilik değişim ihtiyacı var.Kendisine eşit mesafede,kendisini tekmelemeyecek,tokatlamayacak devlet içinde aile reisine ihtiyacı var. Artık bir değişim gerektiğini herkes söylüyor. ”

Şansını kendisinin nasıl değerlendirdiği sorumuza yine çok iddialı bir cevap veriyor.

“10 Ağustos büyük süprizler getirecek. AKP kurucularından da beni destekleyenler var.Kara propaganda tutmayacak”

Bu durumda ilk turda seçilme şansının yüksek olduğunu hatırlatıyoruz. Daha dikkatli bir cevap veriyor; ve Temmuz ayının sonunda bunun daha net görüleceğini söylemekle yetiniyor.

“Ekmel bey “seçim bildirgesinin sunuşunda “ey aziz”e logo ve slogana yapılan eleştirilere ve kullanılan alaycı ifadelere de yanıt verdi:

“Kültür mirasımızla yeteri kadar meşgul olmuyoruz.Marifetnameyi okumayan insanın tarih ile bağları sağlam olmuyor. Aziz demek;çok güzel,çok müstesna,çok değerli demektir.Su gibi aziz ol demez miyiz?Monşer de Frenkçe azizim demektir.

Kem söz sahibine aittir.O logo bizim kültürümüzden .4 şeyi temsil ediyor ekmek.Sevgi,saygı,birliği,dirliği.Bu değerler ihtiyacımız sonsuzdur.Halka üç kutsal vaat ediyoruz;

Kitabımız,Bayrağımız ve Ekmeğimiz.Üç kutsal sembolün etrafında milleti buluşmaya davet ediyoruz.”

Kendisine yapılan “Somuncu baba” “alo lahmucun hattı” benzeri eleştirleri çok ince ve mizahi bulduğunu kaydeden “Ekmel bey”,”Somuncu babaya benzetilmem çok şerefli çok güzel bir şey “dedi.

Uçak sohbetimizin en derin bölümünde Ekmel bey’e Meclis’ten geçen ihanet yasasını hatırlattım ve “eğer Cumhurbaşkanı seçilirseniz en az bir dönem Erdoğan ile çalışmak zorunda kalacaksınız.Bu hükümet çözüm süreci ile ilgili çerçeve yasada ileride ne yapacağı çok belli yetkiler aldı.Bu yasa çerçevesinde teröristlere af çıkıp siyaset yapma hakkı tanınırsa cani Öcalan affedilirse buna olur verir misiniz” diye sordum.”Ekmel bey ” milli mutabakata işaret ederek çok kısa cevap verdi:

“Cumhurbaşkanı halktan alacağı güçle anayasadan alacağı güçle Türkiye’nin birliğini temsil eder.”

“Ekmel bey” bu cevabının ardından “şimdi söyleyeceklerimin altını çok kalın çiziyorum diyerek Celal Bayar’ın sözlerinden şu alıntıyı yaptı:

“Milliyetçilik yapılır,söylenmez.”

Daha sonra” Ekmel bey”le soru cevabımız şöyle gelişti;

–Çankaya noteri olur musunuz, her önünüze geleni imzalar mısınız?

“Her önüme geleni imzalamam. Çankaya noteri olmam”

–Recep Erdoğan seçilirse Hükümetin devamı olacağı havası..

“Türkiye ilk defa Cumhurbaşkanı seçmiyor.Halk tarafından seçilecek Cumhurbaşkanının da anayasaya amel etmesi lazım.Öteki yetki gaspı olup,anayasa ihlali olur.Cumhurbaşkanı yol yapmaz yol gösterir.Devletin tepesinde kavga mı huzur mu istiyorsunuz ona karar verilmesi lazım.Anayasadaki istisnai yetkiler istisnai durumlar,olağan üstü durumlar için geçerlidir.Bu şartlar olmadan bunları kullanırsanız kaosun alasına sebep olursunuz.”

–Anayasada Cumhurbaşkanının yetkileri

“Bu anayasa ihtilal ürünü ve sonradan yapılan değişikliklerle yamalı bohça oldu.Anayasa parlamenter geleneklerimize göre yeniden ele alınması gerekir.Milli mutabakat gerektirir.Eğer seçilirsem milletin beklediği gibi dayatmadan tüm partilere teşvik ederek yeni bir anayasa için çalışacağım.

–Seçimlerde yüzde 10 barajı;

“Parlamentoda her kesimin temsil edilmesi lazım”

–Cumhurbaşkanın iki defa üst üste seçilebilme imkanı var.Sadece 5 yıl için mi yoksa 5+5 için mi yola çıktınız.

“Türkiye’nin huzur ülkesi olması lazım.Türk milletinin güven içinde yaşaması lazım.Korku ve gerilimlerden kurtulması lazım.Kendi yolunda itibarlı bir ülke olması lazım.Hedefim Yurtta sulh cihanda sulh mefkuresinin gereği güçlü ve itibarlı Türkiye”

–Bu dediklerinizi tek 5 yılda gerçekleştirebilecek misiniz?

“Hedefim tek 5 yıl başka yok.Türkiye önemli bir geçiş safhasından geçiyor.Taşlar yerli yerine oturur.Bu yüce makama layık çok değerli insanlar var Türkiye’de.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.