Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Gök Gürültülü

Ülke sahipsiz değil

08.02.2013
A+
A-

Orhan Karataş

MHP lideri sayın Bahçeli’yi diğer liderlerden ayıran bir çok özellik vardır. Bu fark sadece siyaset anlayışında, milli duruşunda, samimiyet ve ciddiyetinde, dürüstlük ve ilkelerindeki sağlamlıkla sınırlı değildir. Olaylara ve muhtemel gelişmelere ait yaptığı değerlendirmelerde hiç yanılmamıştır. Öngörüsü ve tespitleri hiç şaşmamıştır. Ancak en önemli farklılığı siyasetinin ve hayatının Türkiye’de yaşmak, Türkçe düşünmek, Türkçe konuşmak, Türkiye öncelikli, Türk milleti odaklı bir bakış açısının üzerine kurulu olmasıdır. Nitekim, bu özellikleri öne alarak siyaset yapan bir başka siyasi parti ve lider yoktur.

Çarpıcı cevaplar

Türkiye’nin gündemini ne yazık ki, terör ve bölücü örgütün siyasi hedeflerini teker teker elde etmesi oluşturuyor. Böyle bir dönemde MHP’nin varlığı Türk milletinin tek güvencesidir ve Sayın Bahçeli’nin her söylediği hayati önemdedir. Sayın Bahçeli’nin MHP’yi takip eden gazetecilerle verdiği akşam yemeğinde, aklımızdaki her soruyu sorma fırsatı bulduk. Çok çarpıcı cevaplar aldık. Haber sayfalarımızda bütün ayrıntıları bulacaksınız. Yemekte her şey siyasetin ciddi ve sert yüzüyle sınırlı kalmadı. Sayın Bahçeli’nin doyumsuz sohbetinden de nasiplendik.

Gündem

Türkiye’de gündemi doğrudan doğruya sayın başbakan belirleyip yönlendirdiği için vatandaş kendisine verilene inanmak ve razı olmak zorunda kalıyor. Sohbet sırasında sayın Bahçeli bu konuya özellikle dikkat çekti ve basının işleviyle ilgili tespitler yaptı. Medyanın iktidarın arkasından sürüklenmesinin ülkeye ve demokrasiye ne kaybettirdiğini çarpıcı ifadelerle ortaya koydu. Medyanın asli görevini yapamadığını ve bunun sakıncalarını anlattı. Nitekim, bu sözlerin ne kadar haklı ve doğru olduğunu, özellikle MHP’ye yönelik nasıl bir karartma yapıldığını, yine bu yemeğin yansımaları ortaya koydu.

Medyaya yansıyan

Yemeğe katılan gazeteci arkadaşlarımızın samimiyetinden ve görev anlayışlarından hiçbir kuşkumuz yok. Ancak, sohbetten görsel medyaya yansıyan sadece sayın Bahçeli’nin esprileri, Üniversite hocalığı ile ilgili tatlı anıları ve AKP’yi incitmeyen cümleleri oldu. AKP’nin gerçek yüzünü ortaya koyan, sayın başbakanı kızdırma ihtimali olan sözler ya hiç verilmedi veya çok yumuşatılarak veya yuvarlanarak haber yapıldı. Gazetelere nasıl yansıyacağını da bugün göreceğiz. Çok farklı olmayacağını tahmin ediyoruz. Oysa sayın Bahçeli’nin söyledikleri sadece bu millete yönelik mesajlar değildi. AKP için de, sayın başbakan için de uyarıydı. Mahkeme kadıya mülk değildir. AKP iktidarının elbette bir gün sonu gelecektir. İktidarı ebedi zannedenler, sayın Bahçeli’nin “siyasi iktidar değişikliği sonrasında gelecek iktidar kim olursa olsun bir hesaplaşma ve yüzleşme kaçınılmazdır. Bu büyük bir yüzleşme büyük bir sorgulama olacaktır. Bu fırsatı millet bana verirse bunu mutlaka yaparım.” Sözlerinden ders çıkarmak ve akıbetlerini düşünmek ihtiyacı hissedeceklerdir. Ancak, özellikle bu sözlerin sansürlendiğini ibretle gördük.

Milli hükümet

Türkiye bir yol ayrımına getirilmiştir. AKP ile devam edilmesi durumunda çözülme ve çöküş kaçınılmaz görünüyor. Ancak, ne olursa olsun istedikleri hedefe ulaşmaları mümkün olmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milletini önceliğine alan, milli, duyarlı, kararlı bir hükümet gelir, birlik bütünlük ve huzuru kısa zamanda sağlar. Nitekim, sayın Bahçeli, “o zamana kadar bir bölünme olursa ne yaparsınız?” sorusuna, “bölünme ne kadar talep edilirse edilsin bunun bir sınırı vardır. Ayrışma bütünleşmeyi de beraberinde getirir.” Diyerek, yüreklere su serpmiştir.

Büyük mitingler

Türkiye bir dönüm noktasındadır. Önümüzdeki seçimler her bakımdan hayati önemdedir. Özellikle mahalli seçimler kritik eşiktir. Buradan başlayacak bir silkinmenin arkası gelecektir. 9 Mart’tan sonra Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde büyük mitingler yapılacaktır. Sayın Bahçeli bu mitingleri, “iktidara uyarı, milleti uyanışa davet mitingleri” olarak tanımlamış ve her birine milli bir ad vererek önem ve anlamını pekiştirmiştir. Bu arada yarın Ankara’da Türk Gençlik Kurultayı yapılacaktır. Bu konuyla ilgili değerlendirmeyi yarınki yazımızda yapacağımızı söylemekle yetinelim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.