Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

ÜÇÜNCÜ YOL

24.10.2017
A+
A-

Türk Milleti kara ve kızıl emperyalizmin arasında tercih yapmak zorunda bırakıldığı bugünlerde, üçüncü bir yolu ortaya koymak zorundayız.
Bu yol eskimeyen yeniyi, yenilmeyen bileği, Türkistan’ın ruhunu adeta Anadolu’ya üfleyen o eşsiz yüreği ortaya koyanların yolu olmak zorundadır.
Bu yol, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk Milleti’ni ahlakta, ilimde, teknikte ve sanatta en ileri noktaya taşıyacakların yolu olacaktır.
Bunu başarmak için kara veya kızıl emperyalizme sarılmaya, bunlar ile kucaklaşmaya lüzum görmüyorum.
Milletimizin ilk olarak aydın kılıklı şarlatanlardan, menfaatperestlerden, nemelazımcılardan, ihale farelerinden, günü kur-tar-dık-çılardan kurtulması gerektiğine inanıyorum.
Milletimiz imanlı, ahlaklı, şuurlu ve çalışkandır ancak devletimiz on yıllardır kontrolsüzce yönetilmektedir. Milletimizdeki ve bilhassa gençlerimizdeki o muhteşem enerji yanlış yerlere kanalize edilmektedir.
Özellikle eğitimde ve kalkınmadaki sistemsizlik, devletimize zaman kaybettirmektedir. Oysa eğitimde, sanatta, teknikte yani her alanda yapılacak olan sistematik kalkınma planı ile devletimiz on-on beş yıl kadar kısa bir zaman içerisinde milletler liginde ön sıralara yükselmesi kaçınılmaz bir gerçektir.
***
Dünya’da ilk sanayi devrimi (1.0) su ve buhar gücünü kullanarak mekanik üretim sistemleri ile ortaya çıkmıştır.(1712-Buhar Makinesinin İcadı)
İkinci sanayi devrimi (2.0) ile elektrik gücünün yardımıyla seri üretim tanıtılmıştı. (1840-Telgraf ve 1880 Telefon İcatları)
Üçüncü sanayi devriminde (3.0) ise dijital devrim, elektroniklerin kullanımı ve BT (Bilgi Teknolojileri)’nin gelişmesiyle üretim daha da otomatikleştirilmişti.(1971-ilk Mikro Bilgisayarın İcadı)
Şimdi kapıda dördüncü sanayi devrimi (4.0) var. Dünya dördüncü sanayi devrimi ile internetin bulunması ile tanıştı. Bu süreç şuanda “Yapay Zeka” çalışmaları ile zirve noktaya taşınmaya çalışılıyor.
***
Dünya bilimsel ve teknik anlamda çok farklı bir noktaya ilerlerken biz beton sanayi ile meşgul olmamalıyız. Şehir şehir stadyumlar yapacağımıza, şehirlerin bağrına hançer gibi gökdelenler saplayacağımıza, milli üretimin yapıldığı fabrikalar, mega Ar-Ge alanları oluşturmalıyız.
Bugün petrolü elinde bulunduran veya elinde bulunduran devletleri sömüren devletler güçlü ise yarın elektriğini kendi üreten devletler bağımsız ve güçlü olacaktır.
Dünya’da kırk yıllık petrol rezervinin kaldığının farkında olan batı, yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüşüm sağlarken ve içten yanmalı motorlu araçları elektrikli motorlara dönüştürürken, biz gündelik mevzular ile meşgul olup, birbirimizle kavga edemeyiz, etmemeliyiz.
Maalesef, bağımsız olmak sadece bayrağımızın göklerde dalgalanması ile olmuyor. Enerji’de bağımlı olan her devletin siyasi manevralar yapması ve dünyada sözünü dinlettirmesi güçtür. Bunun farkında olacak ve devletimizi eğitimde, teknikte, ilimde ve sanatta dünyanın süper gücü olarak adlandırılan devletler ile at başı yarıştıracak kadrolara ihtiyaç vardır.
Üçüncü yol budur. Yani, Türk’ün cevher-i aslisidir.
Bu yolun anahtarı iman ve azimdir. Dedemiz Fatih’in İstanbul’u hayal ettiği gibi büyük Türkiye’yi hayal etmek bu yola revan olacaklar için yeterli olacaktır.
Selam ve Dua İle…

Erhan ÖZÇAKIR

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.