Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu

ÜÇ HİLAL’İN, EVLAD-I RESULCE, TÜRK MİLLETİ’NE YANSIMASIDIR; SEYYİD AHMET ARVASİ

06.12.2015
A+
A-

Türk, bütün varlığı ve heyecanı ile İslamiyet’e koşarken hasretle beklediği dine kavuşmanın mutluluğunu yaşamıştır. “Allah’tan başka ilah yoktur” diyen, “cihat” emri ile “alplik ruhunu” besleyen, öte yandan “hak yolda” alimlerin akıttığı mürekkebi, şehit kanından daha mübarek bulan İslamiyet, kısa zamanda Türk’ün ruhunu keşfetmekle kalmamış, Türk’ü yeniden Türk’e buldurmuştur.
(SEYYİD AHMET ARVASİ)
İşte büyük mütefekkir Seyyid Ahmet ARVASİ..!
Hz Peygamber’in soyundan gelen Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretlerinin Oğlu olan Seyit Ahmet Arvasi Hazretlerinin manidar sözleriyle giriş yaptım bu yazıma. Çünkü bu muhteşem ve mübarek deha İslam’ı hakkıyla yaşamak ve yaşatmak adına ömrünü ortaya koyarak ecdadın yolundan gitme gayesinde olmuştur hep..
Ondan öğreneceğimiz o kadar çok şey var ki… Cenabı Allah yolunu yolumuz eyler inşallah.
Bizler asla kafatasçı olmayıp, lanet olası bir ırkçılığın peşinde de değiliz.
Bizler Seyyid Ahmet Arvasi hazretlerinin hedef gösterdiği yaşantısı ile kimliğini kaynaştırmış, dünün Osmanlısı, geçmişin Selçuklusu, bugün ise Seyyid Ahmet Arvasi’nin mefkuresini benimseyen Türk milliyetçileriyiz.

Buyuk ustad Aydınlar Ocağı’nda verdiği bir konferansta konferansı yöneten kişinin Türk-İslam Ülküsünden rahatsız olduğunu hissettirmesi üzerine “ben Afrika’nın ortasında dünyaya gelmiş ve bu akla da sahip olsaydım tereddütsüz Türk Milliyetçisi olurdum:
Çünkü ben Türk Milletinin de, İslam Alemin de, mazlum milletlerinin de kurtuluşunun Türk milliyetçilerinde, Türk – İslam Ülkücülerinde olduğuna amentüye iman ettiğim gibi inanıyorum” dediği anlatılır.
”Ülkücülük sadece bir inanç değil, bir kimlik değil, her türlü baskılara, zulümlere karşı sönmeyen, söndürülemeyecek olan bir meşaledir.” diyerek moral ve sabır telkin etmiştir.
Büyük üstad Arvasi Hoca; İslam’ın ve Türk’ün aşığı idi. Türk Milleti’ne düşmanlığın İslam düşmanlığına eş olduğunu, Anadolu’da Türkler güçlü olduğunda bütün Müslümanların rahat olduğunu, Anadolu’dakiler güçsüz olunca İslam dünyasının sömürüldüğünü tespit etmiştir..!
***
Seyyid Ahmet Arvasi, memleketimizi bölmek ve parçalamak için sürekli körüklenen Alevi-Sünni meselesi konusunda ise; gerçek bir müminin vicdanında Sünni ve Alevi kavramları birbiriyle çatışan değerler değildir. Gerçek bir mümin, bu kavramların bir diğeri ile çatışan değerler biçiminde yorumlanmasına tahammül edemez. Kara ve kızıl emperyalizmin bu konudaki oyunlarını bozar. Gerçek Sünniler gerçek Alevilerdir, yahut gerçek sunnilerdir der.

Seyyid Arvasi Hoca’nın Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde sürekli olarak etnik ve kültürel farklılıkların kışkırtılması karşısında ortaya koyduğu tespitle günümüze ışık tutmaktadır Türk İslam Ülküsü adlı eseriyle. . !
Doğu Anadolu’da yaşayan kardeşlerimiz hem Müslüman hem de öz be öz Oğuz çocukları oldukları halde emperyalizmin tahribatı ile buna karşı ilmi ve milli tedbirler alınamadığı için- zorla yabancılaştırılmışlardır, yahut öyle gösterilmişlerdir diyerek söyle devam eder…
Siyasi kürtçülük yapanlar, daha dün vatanımızı işgal eden Moskof sürüleri ile işbirliği yaparak Doğu’da akıl almaz katliamlara girişen, hiç ayrım yapmaksızın bütün doğu’yu kana ve göz yaşına boğan zalim Ermenileri ”kardeş” ilan edinmiş, onlarla ortak örgütler kurmuş, yurt içinde ve yurt dışında olmadık ihanetlere başvurmuş, kandırılmış veya satın alınmış hainlerdir der!”
Cenabı Allah yolunu yolumuz eyler inşallah. . !
Terk-i dünya edişinin yıldönümünde Seyyid Ahmet Arvasi’yi rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum..!
***
İslam, vatan, bayrak sevdasıyla tutuşarak bu büyük aşkı ve heyecanı ilay-ı kelimetullahta yaşayıp yaşatma gayesinde olan bizler; ben Müslüman Türküm demekten utanan, Ezanı Muhammed- iyeden rahatsızlık duyan, vatanı bölmek amacını kendilerine amaç, gaye edinen ve kendilerine aydın süsü veren şahsiyetlerin böylesi mefkure adamlarını örnek alarak; biran önce duruş, yaşayış ve görüş olarak kendilerine çeki düzen vermelerini ve kişiliklerini gözden geçirmelerini tavsiye ederim..!
Selam ve dua ile. .!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.