DOLAR 6,0488
EURO 6,5654
ALTIN 306,6
BIST 120.562
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 11°C
Çok Bulutlu

Türkün Beyi Elçibey Ve Dr Devlet BAHÇELİ

23.02.2019
28.784
A+
A-

Azerbaycan’ın ikinci Cumhurbaşkanı olan Ebulfez Elçibey’e Rahmet olsun.
Asıl adı Ebulfez Kadir Güloğlu Aliyev olan Nahcivan Keleki köyünde dünyaya gelen M. Emin Resulzade’nin ‘’ Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez’’ söznün vücut bulduğu mücadele ve dava adamı Elçibey.
Elçibey Türklük ruh ve şurunu Azerbaycan burçlarında dalgalandıran büyük bir dava adamıdır. Elçibey Sovyetlerin tutumlarını sert bir şekilde eleştirilerde bulunarak Türk’ün azatlık hasretini her alanda dile getiren ve komunist hapishanelerinde davasının mücadelesini veren Oğuz soylu bir Türktür.1989 senesinde aktif siyasetde yer alan Elçibey Azerbaycan Halk cephesi liderliğinde bulunarak en büyük gayesi olan Azerbaycan’ın azatlığı ; Güney ve Kuzey Azerbaycan’ın birleşmesi yönündeydi. Bu şekilde Azerbaycan Halk Cephesi genel başkanlğıı vazifesine hetirilen Elçibey; Azerbaycan Türklerinde muazzam bir ilgi ve alakaya sahipti. Türk’ün kırmızı çizgileri olan hürriyet ateşi Elçibey’in gönlünde her gün harlanarak Azerbaycan Türklerine bu şekilde yön vermiştir. Azerilik hususuna şiddetle karşı çıkarak Azerilik yoktur! ‘’ Azerbaycan Türklüğü’’ vardır biz ‘’Oğuz soylu Türkleriz’’ diyerek Azerbaycan Türklüğünü daima iri ve diri tutar. Tanrıdan kut almış Tanrı’nın elçisi Türk’ün beyi Elçibey. Azerbaycan Türklerinin azatlık ateşini yakan Elçibey’in mücadelesi Turan ülküsünün atılan adımlarıdır.
ELÇİBEY VE BAŞBUĞ TÜRKEŞ
Azerbaycan Halk cephesinde gösterdiği başarı ve topladığı ilgi ile Azerbaycan Türklerinin lideri Elçibey 1990 senesinde SSCB’ nin dağılmasının ardından Ayaz Muttalibov’un kısa süren cumhurbaşkanlığından sonra 7 haziran 1992 senesinde ikinci cumhurbaşkanı olarak vazifesinin başına geçti. En sıkıntılı süreçte cumhurbaşkanlığı yapan Elçibey. Komunist Rusya için büyük tehdit içermekteydi. Çünkü Elçibey direk anayasada Azerbaycanca safsatasını kaldırıp Azerbaycan Türkçesini ekletmiştir. Resmi dil olarak Azerbaycan Türkçesi diye ekleyen Elçibey ardından Rus ordusunu Türk Devletinden kovan tek liderdir. Rus ordusunu Azerbaycan’dan sınır dışı ederek Azerbaycan’ın bayrağını aynı şekilde yasalarda belirtmiştir. Büyük bir Türkçü ve Turan sevdalısı olan Elçibey Ergenekon olan Azerbaycanda gök yeleli Bozkurt olarak Azerbaycan’ın bağımsızlığı için kararlı ve bir o kadar da tehlikeli adımlar atmıştır. Turan’ın beşiği Azerbaycan olmalıdır diyen Elçibey Türkiyedeki en büyük desteği Türk dünyasının Başbuğu merhum Alparslan TÜRKEŞ beyefendi den almıştır. Başbuğla olan bu alakaları devrin liderleri tarafından hoş karşlılanmamasına rağmen Elçibey Başbuğ Türkeş ile olan dostluğundan taviz vermemiştir. Çünkü Azerbaycan bağımsızlık harekatında en büyük deseğini Türkeşden alan Elçibey her sahada Başbuğ Türkeş ile olan ilişkilerinden bahsetmiş ve büyük saygı göstermiştir Başbuğ Türkeşe. (Rahmet olsun)

Elçibey Azerbaycan burçlarında dalgalanan özgürlük sancağıydı adeta. Azerbaycan Türklerinin milli ve manevi hususları ile yetişmesi gerektiğini söylerken Ziya GÖKALP’inTtürkleşmek İslamlaşmak ve Muasırlaşmak kitabını okuyup bu düsturda hareket ettğinin beyan etmiştir. Elçibey sadece Azerbaycan için değil bütün Türk illeri için aynı ateşte ve heyecandaydı. Bütün Türki illerle irtibatta kalınmasını ve Turan için birikte hareket edilmesi gerektiğini beyan etmiştir.
Elçibey’in Türkiye için düşüncelerini şöyle sıralayabilirim ;
1. Türkiye ile Azerbaycan konfederasyon ilan etmeli konfederasyon ne demektir ona da açıklık getireyim. İki bağımsız Devletin ilişkilerinde birleşmesi ve birlikte hareket etmesidir. 2. Elçibey Türkiye ile sınırların kaldırılmasını ve iş adamları başta olmak üzere Azerbaycan ve Türkiye’nin ilişkilerinin sıkı olmasını dile getirmiştir
3. Elçibey petrol hususundan %35 civarında Türkiye ile petrolün paylaşılmasını gerektiğini söylemiştir. 4. Türkiye den askeri açıdan,siyasi açıdan, iktisadi açıdan Azerbaycan Devlet erkini yetiştirmesi için ilişkilerinin daha sıkı olmasını Türkiye tarafından yetiştirilmeyi siyasi arenada bu şekilde olmayı arzu etmiştir.
Gördüğünüz gibi Türklük ve Türkiye sevdalısı olan Elçibey’in bu tutumları gerek Türkiye de gerek dünyadaki Türklüğün akıbetinden rahatsız olanları feci şekilde sancıya mahkum etmiştir. Çünkü Elçibey siyasetin adamı değil Devletin adamıydı Davasının adamıydı.
Hazar denizi kabardığı vakit Türk’ün talihinin iyi olcağına inanan Elçibey ömrünü Azerbaycan’ın bağımsızlığı için gözünü kırpmadan feda etmiştir. Nitekim bu şekilde devam eden azatlık harekatına Elçibey’in bizzat ‘Mili kahraman’ ödülünü verdiği Suret Huseyinov ayaklanma çıkararak askeri bir darbe neticesinde 1993 senesinde Elçibey yönetimine darbe yapmıştır. En can alıcı nokta ise bir iç isyan çıkmasın ve kardeş kanı dökülmesin diyerek doğduğu yer olan Nahcivan Keleki’ye çekilen Elçibey dört yıl kaddar bir süre zarfında köyü Kelekide kalmıştır. O dönemin en muazzam hareketini sergileyen Elçibey Azerbaycan da bir iç isyan çıkmasına engel olmuş ve kardeş kanı döktürkmem demiştir. Oysa mücadele etseydi kim durdurabilirdi Türk’ün elçisi Elçibeyi. Çünkü o bir Türk beyi Oğuz soylu Liderdi. 1997 senesinde Keleki iden dönen Elçibey o dönemki seçimlere adil olmadığını düşünerek dahil olmamıştır.

ELÇİBEY VE ATATÜRK

Atatürk sevdalısı olan Elçibey Atatürk’ün askeri oduğunu ve daima ceketinde takılı olan Atatürk rozeti ile hareket etmiştir. Atatürk’e sevdalı olan Elçibey Atatürk’ün düşünce ve ilkelerine Azerbeycan da hayat vererek Atatürk’ün ilke ve prensipleri ile hareket emiştir.
En büyük gayesi Türkiyeden gerekli desteği alarak Azerbaycan’ın kaderini değiştirmekti. Lakin dönemin lideri Demirel tarafından gerekli desteği göremedi. Hiçbir şey yapmıyorsanız bari helikopter verin Karabağdaki yaralı ve şühedalarımızı taşıyalım demişti. Ama hiçbir zaman göremediği desteği haykırmadı Elçibey. Kendisi Türkiye sevdalısı bir Türk beyi di. Türk’ün töresini Türk Devletini yönetenlerden iyi bilirdi çünkü.
Haydar Aliyev iktidarını eleştiren Elçibey evinde; Resulzade ile beraber Aliyev’in de resminin olduğunu beyan ederken şu hususa dikkat çekmiştir. Tük töresi inin saygınlığı ve etkisinden. Zaten rahatsızlığ zamanında en büyük desteği dönemin MHP Sivas Milletveili Mehmet Ceylan dan almıştır. Dr Devlet BAHÇELİ beyin direktifleri ile Mehmet CEYLAN beyefendi bizzat Türkiye’ye getirerek tedavisi için Dr Devlet BAHÇELİ beyefendinin destekleri ile gerekenleri yapmıştır. Vücudunu saran hastalığa rağmen dimdik duran Elçibey’in Lider Devlet BAHÇELİ beyefendi ile aralarındaki diyalog şöyledir. Ankarada tedavi gören Elçibey’i ziyarete gelen Devlet BAHÇELİ ile ilk önce uzun uzun göz temasında kalırlar. Elçibey sevdiği kişilerle en çok bunu yapar ve dakilarca olan o göz teması bir ömür lezzetindedir. Gönüller konuşur o esnada. Devlet BAHÇELİ beyefendiyle hasretlik gideren Elçibey sigarasını uzatır. Türkmen beyi Dr Devlet BAHÇELİ ise ‘’Olmaz efendim biz büyüklerimizin yanında sigara içmeyiz’’ diyerek nazikçe teklifi reddeder. Azerbaycan’ın bağımsızlk hareketinden şu an ki vaziyetinden konuşan Elçibey ve Devlet BAHÇELİ bu samimi sohbetin aşkıyla evam ederler. Akabinde sayın Bahçeli’ye yeniden sigara teklifi eden Elçibeyi ; Devlet BAHÇELİ kırmaz ve beraber sohbetlerine devam ederler.

Elçibeyi ziyaret eden herkesin söylediği husus şuydu. Hasta halinde dahi tek düşüncesi Azerbaycan’ın bağımsızlığıydı. Çünkü en büyük özlemi hür Azerbaycan ve Güney ve Kuzey Azerbaycan’ın birleşmesi arzusuydu. Türlük ve Türkçülük ruhunu yaşayan ve yaşatan Elçibey Azerbaycan’ın kutlu önderi bağımsızlık harekatının önderiydi.
Dünya kamuoyundan gerekli desteği göremedi lakin hiçbir zaman mücadelesinden vazgeçmedi. Yurt dışında Kırım lideri Abdulcemil Kırımoğlu ile yapılan yürüyüşe katılan Elçibey’e o zaman ki elçiliğimiz gerekli hassasiyeti göstermemiş ve hatta kaçmışlardır kendisinden. Hiç birine kırılmayan Elçibey inandığı davada kararlı adımlar atmaya devam etmiştir.
Türkiye sevdalsı olan Elçibey Ankara da gördüğü tedavi neticesinde ömrünü Turana ve Türklüğe adayan o Türk sevdalısı Türkün beyi; aşığı olduğu Türkiye de ruhunu teslim etmiştir. Hakkın rahmetine TÜRKİYE DE kavuşmuştur. Atatürk’ün askeri olan Elçibey atasının yanı başında Ankara da hayatını kaybetmiştir. Türk Dünyasını büyük bir yasa boğan bu husus Türklük ve Turan harekatını için acı bir kayıp olmuştır. Hayatı boyunca her alanda destek veren Milliyetçi Ülkücü camia ve lideri Dr.Devlet BAHÇELİ her daim yanlarında olmuştur.
Apar topar cenazenin Azerbaycan’a gönderilmesini idrak edemeyen Türk Milliyetçileri bu hususta sert eleştiriler yapmışlardır. Beylerine cenaze töreni düzenlemden direk Azerbaycan’a gönderilmesi. Elçibeyin cenazesinden bile rahatsızlık duyduklarının göstergesidir.! Gitti Tanrı’nın elçisi; elçiliğini yaptığı hareket uğruna ömrünü feda etmişti.
Azerbaycan da karşılama yapılan cenaze töreni zamanında Azatlık meydanındaki o ruhu yeniden canlandırmıştır. ‘’ Elçibey ölmez’’ Bozkurt Elçibey’’ naraları ile karşıladıkları cenaze Aliyev’in iştiraki ile halkı daha çok ayaklandırmış ve sloganlarını daha gür sesle haykırmışlarıdır.
O şimdi uğurlanıyor ebediyyete. En büyük gayesi tabutunda iki kardeş devletin bayrağı olmasını talep eden Elçibey Türkiye ve Azerbaycan bayraklarına sarılı tabutla Hakka yürüyordu. Çünkü hep derdi Türkiye ile dost değiliz; dostluk sonradan kazanılır biz Türkiye ile kardeşiz. İki bedende bir can; Türkiye Azerbaycan

İndi melek gibi göklerden yere
Dünyadan namusla geçti Elçibey
O kabre göçmedi sığmazdı kabre
Milletin ömrüe göçti Elçibey
Bahtiyar Vahabzade Kutlu tini şad olsun..

ERTUĞRUL SUBAŞI

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.