DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Parçalı Bulutlu

Turkmenleri Bunlar Mi Koruyacak

YILDIRAY CiCEK
Twitter: Yildiraycicek9 Instagram: yildiraycicek1944
13.12.2012
89
A+
A-

Yıldıray Çiçek

İşgal edilen Irak’ta bir de Türkmenler vardı… Ne el uzatması gereken Türkiye onları gördü, ne de işgali gerçekleştiren güçler onlara zerre kadar bir merhamet gösterdiler…

Şehirleri bomba yağmuruna tutuldu, Liderleri bir bir öldürüldü, topraklarına tapuları ile birlikte el konuldu, bütün insani hakları gasp edildi.

Türkmenler, hem Türkiye’yi yönetenler tarafından, hem de işgal ortakları ve işbirlikçileri tarafından kaderine terk edilmiştir.

Saddam’ın diktatörlüğünü ortadan kaldırmak için kıtaları aşıp gelenlerin, küresel diktatörlük getirdiği Irak’ta, bugün işgalin acıları yetmiyor gibi, provokasyon sonucu başlayan etnik ve mezhep çatışmaları da ülkeyi kan gölüne çevirerek, acılara acı katmaktadır.

İşgalin başaktörü ABD’nin, işgal ettiği Irak’ta, hakların tamamını Kürtlere vermesi, Irak anayasasını onların menfaatlerine göre düzenleyen alt yapıyı oluşturması, adaletsizliği, hukuksuzluğu bu şekilde meşrulaştırması, Irak’ta dengeleri alt-üst etmiştir.

Irak’taki dünkü aşiret reisleri, bugün Irak’ın baş yetkilileri olmuşlardır. ABD, bunların rahat hareket etmesi adına öncelikli olarak Türkmenleri baskı kurarak sindirmiştir. Türkmenler, yaşadıkları yalnızlık yüzünden boyun eğmektedirler.

Türkiye’nin başında, Türklüğe alerji duyan ama bölgedeki peşmergelere (ABD’nin dayatmaları ölçüsünde) sahip çıkan bir iktidar olunca, Türkmenlerin feryatları da kimsenin umurunda olmuyor.

Etnik kökeninin etkisinde kalıp, Türk milletini yönettiğini idrak edemeyen kişinin de Türk milletinin bir parçası olan Türkmenlere sahip çıkmasını, onların haklarını küresel çeteler karşısında savunmasını beklemiyoruz. Bizim beklentimiz, Türk devletinin mekanizmalarının işlemesi adınadır. İncirlik üssünden kalkan ABD uçaklarının, Türkmen şehri Telafer’in bombalanmasında kullanıldığını düşününce, mekanizmanın ne halde olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz.

Bir gün olsun Türkmenlerin adını ağzına almayanların elindeki mekanizmadan, ancak bu kadar bir sonuç çıkar. O sonuç ise Türkmenlerin tükenişidir.

Dün Türkiye’nin doğusunda bir muhtarın, bir askerin ya da herhangi bir Türk’ün karşısında hazırol duruşunda bulunan Talabani ve Barzani çapulcuları bugün ne hale geldi veya getirildi.

Irak’ın kaosu en çok Türkmenleri vurmuşken ve vurmaya devam ederken, Barzani ve Talabani karşısında iki büklüm duran devlet yöneticileri ile Türkmenleri korumak mümkün mü?

AKP iktidar olduğu günden bu yana, Türk devletinin yetkilileri, Barzani ve Talabani ile onun arkasındaki güç karşısında hep el-pençe divan durmuşlardır. Bu duruş, Türkmenlerin ezilmesinin de başlıca sebebidir.

Ah Türkmenim ah… AKP’li günlerde ne acı günlere kaldın…

Türkmenlerin kutsal dağlarına Peşmerge bayrakları çizilirken ,Türkiye’nin dağlarından “Ne mutlu Türküm diyene sözünü silen AKP’den yardım eli bekliyorsun…Ah Türkmenim ah…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.