Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Parçalı Bulutlu

Türklük Ayağınızın Altındaysa Orhun Abideleri’nde Ne İşiniz Var?

15.04.2013
A+
A-

İsmail ÖZDEMİR

PKK ile müzakere yürüten, söylem ve eylemleriyle de Türklüğe karşı adeta savaş açmış gibi davranan AKP iktidarı, kamuoyundan duyduğu tepkiyi nasıl engelleyebileceği konusunda belli ki derin arayışlar içerisinde. Türk Milleti’nin teröre karşı sergilenen tavizi görmesi, şüphesiz ki AKP’yi ve özellikle de yandaş diye tabir edilen medyasını böyle bir tavır takınmaya mecbur etmiş gibi görünüyor.

Milli kimliğin Türk tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar tartışmaya açıldığı, buna bağlı değerlerin bizzat Türk Milleti’ni idare etmek için yetkilendirilenler tarafından yozlaştırıldığı bir zaman diliminde kendi sabıkasını gizleyebilmek uğruna soluğu Moğolistan’dan da alanların haline bir bakın lütfen. Sanki Türklüğe savaş açanlar bunlar değilmiş gibi Başbakan Erdoğan’ın Orhun Abideleri’ni ziyaret etmesini köşelerinde, yazılarında, haberlerinde öyle bir sunmuşlar ki sormayın…

Düşünün lütfen, bir tarafta “Ey Türk; Üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe, senin ilini ve töreni kim bozabilir?” diyen Türk’ün Büyük Atalarından, yol göstericilerinden, tarihten geleceğe uzanan rehberlerinden olan Bilge Kağan, diğer tarafta ise “Türk Milliyetçiliğini ayaklarımızın altına aldık” diyen ve Türklüğü anayasan çıkarmak için adeta pusuda bekler tarzda olan Recep Tayyip Erdoğan…

Bir tarafta “…adı sanı yok olmasın diye, Türk Milleti için gece uyumadım, gündüz oturmadım, Türk Milleti’ni bir kıldım” diyen ve Orhun Abideleri’ni diken Bilge Kağan, diğer tarafta “Türkiye 36 etnik yapıdan oluşan bir mozaiktir” sözü ile Türk Milleti’ni paramparça etmek isteyen Recep Tayyip Erdoğan…

Bir tarafta Türk’ün atası olan ve binlerce yıl öncesinden Türklüğün önemini vurgulayan Bilge Kağan, diğer tarafta Gürcü olduğunu her fırsatta dile getiren, Türkiyeli olan ama bir türlü Türk’üm diyemeyen Recep Tayyip Erdoğan…

Ne kadar anlamlı ve ne kadar hoş öyle değil mi?

Bu iki ismin yan yana gelmesi, aynı ölçüde anılması yukarıda da izah etmeye çalıştığımız şekliyle mümkün değilken, gel gelelim bazı yalaka AKP medyası konuyu Recep Tayyip Erdoğan’ın Moğolistan’a yaptığı ziyareti ve Orhun Anıtları’na gitmesini ön plana sürerek, PKK ile müzakerelerin sürdürüldüğü ve Türk’ün paramparça edilmek istendiği dönemi gizleyebilmek için araç olarak seçmiş durumdalar.

Böylesi bir komediye imzalarını attıkları için konunun muhatabı olan herkesi tebrik etmek lazım. Bu mizah anlayışı inanın dünyada başka yerde kolay kolay bulunabilecek birşey değildir.

PKK ve terörist başı ile kol kola girip “aynı yoldan gelmişiz biz, aynı sudan içmişiz biz…” türküleri çığırarak yol yürüyen AKP ile Bilge Kağan’ı ve Orhun Abideleri’nin maneviyatını yan yana getirebilmek de zaten sadece AKP aklının mahsulü olabilecek türden bir girişimdir.

Herhalde; Irak’ı işgal eden ve milyonlarca Müslüman’ın katledilmesinden, on binlerce Müslüman kadınının tecavüze uğramasından sorumlu olan ABD askerlerine dua eden, İslam coğrafyasının savaşa, fakirliğe, bölünmeye muhatap kalmasına sebep olan BOP’da eşbaşkanlık vazifesinde bulunan, İslamı yok etmek ve yayıldığı coğrafyadan Müslümanları silip atmak için tarihte düzenlenen Haçlı Seferlerini açık açık öven Başbakan Erdoğan’ın bu geçmişinin üzerini örtmek amacıyla “Davos tiyatrosu” ile toplumu aldatmayı başardığını düşünen kesim, şimdi de Orhun Abideleri’nin ziyaret edilmesi ile yaratmak istedikleri havayı bu kez Türklüğe karşı açılan savaşın üzerini kapatmak için kullanmayı hedeflemiştir.

Evet, kim olursa olsun bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın orayı ziyaret etmesi ve atalarımızdan yadigar kalan, dünya üzerindeki en önemli miraslarımızdan olan Orhun Abideleri’ne sahip çıkması önemlidir ve elzemdir. Ama Türklüğü ayaklar altına almayı ifade eden, Türklüğe karşı savaş açmış odaklarla beraber yol yürümeyi tercih eden bir zihniyetin Orhun Abideleri ile beraber anılması abesle iştigal etmek olur.

Doğrusunu isterseniz Başbakan Erdoğan, Orhun Kitabeleri’nde nelerin yazdığını, nelerin söylendiğini ve hangi uyarıların Türk Milleti’ne yaklaşık bin beşyüz yıl öncesinden yapıldığını bilse eminim bu ziyareti gerçekleştirmezdi. Zira Başbakan Erdoğan’ın “ayaklar altına aldık” dediği her ne varsa hepsi Orhun Abideleri’nin üzerine Bilge Kağan tarafından Türk Milleti aradan yıllar geçse bile unutmasın diyerek kazınmıştır!

Bu gelişmelerden sonra meraklanıp, ta Moğolistan’a kadar gidip Türk Milleti’nin bin yıllık mirası olan Orhun Abideleri’ni ziyaret edecek imkanı olmayanlar buyursun, MHP Genel Merkezi’ne gitsin. Türklüğün son ve yıkılmaz kalesi olan MHP Genel Merkezi’nin hemen girişinde bu tarihi mirasımızın bire bir kopyasını ve üzerinde bulunan yazılı metinlerin günümüz Türkçesine çevrilmiş halini bulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.