Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Hafif Sağanak

TÜRKLÜĞÜN ‘ATEŞ’İ: ÜLKÜ OCAKLARI

TÜRKLÜĞÜN ‘ATEŞ’İ: ÜLKÜ OCAKLARI
25.06.2019
A+
A-

 

İlk köşe yazımın konusu ne olmalı diye düşünürken, bizi biz yapan, kimliğimizi keşfettiren, dünya görüşümüzü oluşturan, yabancı dayatmacı parazit fikirlerin, Türk gençliğinin aklını bulandırma operasyonlarının karşısında barikat olma görevini üstlenen, çocuk yaşlarımızda kapısından içerisine girdiğimiz, Türk Cihan Hakimiyeti Ülküsünün savunulduğu kutsal mekan Ülkü Ocakları olmalı diye karar verdim.

 

Kürşad atamızın düşmana başkaldırısıyla başlayan ruhun bulunduğumuz yüzyıldaki temsilci olan Ülkü Ocakları kurulduğu günden beri bagımsızlık ve hürriyet merkezli fikirleri sebebiyle Türk Milletini yıkmak, parçalamak isteyen emperyalist, kominist şebekelerin korktuğu ve gayri milli yapılanmaların hedefi haline geldiği ve bunun sonucunda saldırıların, operasyonların müsebbibi olmuş, binlerce şehidiyle, taşmedreselileriyle mücadelesinden zerre geri adım atmayarak dünyanın en büyük gençlik hareketi olarak tarihe geçmiş, milyonlarca genç neferiyle mücadelesini devam ettiren ilim ve irfanı merkezine koyan onurlu ve şerefli bir harekettir. Bizlerde böyle bir hareketin mensubu olmaktan şeref ve onur duyuyoruz.

 

 

Bilindiği üzere Ülkü Ocaklarının kuruluşunun 50. yılı yani 9 Ocak 2019 da Bilge Liderimiz Dr. Devlet Bahçelinin emir ve talimatları doğrultusunda Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı makamınına bugüne kadar Ülkü Ocaklarının yıllarca her kademesinde yılmadan mücadele veren Dr. Sinan Ateş beyefendi atandı.

 

Yarım asırdır mücadelesini sürdüren Ülkü Ocakları yaşadığımız dünyanın gelişimine paralel entegre olmuş, eğitim ve öğretim programını, yaşanılan siyasi, tarihi ve teknolojik gelişmelerin akabinde modernize ederek Ülkü Ocakları gençliğini eğitmiş ve donatmıştır. Bunu yaparken Türk İslam Ülküsünden, Türk Milletinin binlerce yıllık tarihi yolculuğunda edindiği ve miras bıraktığı dini, kültürel, ahlaki gelenek ve göreneklerinden taviz vermeden yapmıştır. Gelenekçi ve aynı zamanda ilerlemeci kodlarını birleştiren tek milli hareket olarakta hafızalarımızda yer almıştır.

 

Günümüz dünyasının konuştuğu yapay zeka, dijital devrim, kodlama, endüstri 4.0 yani 4.sanayi devrimi gibi ütopik olmayan gelişmelerin yaşandığı dünyada, milyonlarca mensubu olan Ülkü Ocakları nasıl bir yaklaşım içinde olacağı merak konusuydu. Ülkü Ocakları Genel Başkanımız Dr. Sinan Ateş Beyefendinin “Okumayan, araştırmayan, tefekkür etmeyen bu cephenin gerisinde su bile taşıyamayacaktır” diyerek bu gelişmelere Ülkü Ocaklarının kayıtsız kalmayacağının mesajlarını vermiş, akademisyen kimliğinin ve teşkilat tecrübesinin verdiği birikiminin tesirleriyle ortaya koymuş olduğu vizyonla göz doldurarak Milliyetçi Ülkücü Hareketi umutlandırmıştır.

 

Ve gel gelelim son aylarda Ülkü Ocaklarının faaliyetlerine;

 

Ülkü Ocakları Samsunda Milli Mücadelenin 100. yılı münasebeti ile düzenlediği 1.Uluslararası Gençlik kurultayını görkemli bir şekilde düzenleyerek Türk Gençliğinin 100 yıl önceki varlığının aynı ruh ve azimle devam ettiğini, dosta düşmana göstermiştir.

 

Çevrecilik Milliyetçiliktir faaliyetlerini Ülke genelinde yaparak, Miliyetçi Ülkücü Hareketin savunuculugunu üstlendiği Türk Milliyetçiliği ideologyasının, dar bir kalıba sığdırılamayacağını, doğa ve çevre kirliğini dikkat çekmek amacıyla bu faaliyetleri gerçekleştirerek doğasına ve çevresine kayıtsız kalmadığını göstermiştir.

 

İyi bir Atlı Binicilik sporcusu olan Genel Başkanımızın binlerce yıllık Türk Tarihinde çok geniş yer kaplayan At biniciliğinin teşvik edilmesi noktasında faaliyetleri, piknikler düzenlenerek Türk Gençliğinin bir arada olması faaliyetleri, orta öğretim gençliğinin fikri ve ideolojik beslenmesini sağlayacak Bilge Türk dergisinin yayın hayatına başlaması gibi bir çok faaliyetleri gerçekleştirmiştir.

 

Türk Gençliğine ışık tutan Ülkü Ocakları Genel Başkanımız Dr. Sinan Ateş Beyefendi ve Ülkü Ocaklarının değerli yöneticilerine teşekkür eder ve başarıların devamını dileriz.

 

Ömer Faruk Acar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.