Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Parçalı Bulutlu

Türkiye’nin ufku açıldı

20.01.2018
A+
A-

MHP lideri sayın Bahçeli’nin net açıklamaları Türkiye’nin ufkunu açmış ve büyük zaman ve imkan kazandırmıştır. Bu durumun CHP ve avenesini çok rahatsız etmiş olsa da, ülkenin varlığından ve birliğinden yana olanlar büyük ölçüde endişelerinden kurtuldular ve geleceğe daha güvenle bakma imkanı buldular. CHP’nin hazımsızlığı, karıştırma, kışkırtma, çarpıtma ve özellikle dışarıda bekleyenleri üzerimize çekme gayretleri sonuç vermediği gibi, ciddiye de alınmıyor. Türkiye daha etkili ve güçlü bir yürütme imkanına, daha güçlü bir meclis yapısına kavuşmakla kalmamış, önünü görmek ve buna göre plan program yapmak fırsatı da yakalamıştır. Buna bağlı olarak belirsizlikler ortadan kalkmıştır ve şimdi derin ve ağır sorunlara neşter atmak, birlik bütünlüğü esaslı biçimde sağlamak ve ülke millet düşmanları ile kararlı bir mücadele vermenin önünde hiçbir engel kalmamıştır. Bu istikrar ülkenin diğer alanlarına da yansıyacaktır ve herkes daha emin ve güvenli biçimde işine gücüne sarılacaktır.

GÜVEN VE İSTİKRAR

Siyasi istikrarın en büyük olumlu etkisi hiç kuşkusuz ekonomide görülüyor. Bıçak sırtında giden ve tökezleyecek gibi duran ekonomi yeni bir ivme kazanmış durumdadır. Yine de çok dikkatli olmak ve yeni ve ivedi tedbirler almak gerekiyor. Avrupa’daki seçimlerin doğurduğu belirsizlikler ve Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye karşıtı politikaları artık bir tıkanma noktasındadır ve bundan sonra elimiz çok daha güçlü olacaktır. ABD’nin yeni başkanının tutarsızlıkları bütün dünyanın başına büyük belalar açıyor, ama en çok bedeli biz ödüyoruz. Bu dengesiz adamın sözleri dövizde büyük dalgalanmalar oluşturdu. Ancak, Trump’da artık ciddiyetini kaybetti ve dövizdeki hareketlilik sona erdi. Doların küçük iniş çıkışlarına rağmen piyasalarımız da fazla bir rahatsızlık görünmüyor. Dövizdeki belirsizliğin ortadan kalmasının piyasalara ve istihdama olumlu katkısı katlanacak ve enflasyon başta olmak üzere kötüye dönen bütün göstergeler, kısa zamanda toparlanacaktır. Güven ve istikrar ekonominin aradığı en temel özelliklerdir. Önemli olan hükümetin doğruları yapması ve planlı ve kararlı bir programı hayata geçirmesidir.

HUZUR

Terörle mücadelede daha kararlıyız ve kesin sonuç almak için tam bir seferberlik başlatılmış durumdadır. PKK ihanetiyle kahramanca ve kesintisiz bir mücadele veriliyor ve çok büyük bir başarı elde edildi. İçerideki hainler artık kıpırdayamaz haldeler ve tükenmek üzereler. Siyasi uzantılarının yargı önüne çıkarılması ile birlikte, büyük bir çöküntü içine girmişlerdir. Bu kararlılık karşısında tamamen yok olmaları kaçınılmazdır. Devletin bölgede yeniden kendini göstermesi, düzeni sağlaması, huzuru getirmesiyle birlikte vatandaş ülkesine daha çok sahip çıkmış, işine gücüne sarılmıştır. Biz, devletin devlet gibi mücadele etmesi, boşluk bırakmaması ve kararlılık göstermesi durumunda bu ihanetin duracağını, bölgedeki vatandaşlarımızın ülkelerine sahip çıkacaklarını ve terörün kökünün getirileceğini zaten biliyor ve söylüyorduk. Nitekim, bu beklentimizin karşılanmasıyla birlikte nasıl sonuç alındığını büyük bir memnuniyetle görüyoruz.

AFRİN TEHDİT OLUŞTURUYOR

İhanet artık ne yazık ki sadece içeride değildir ve yılların ihmaliyle dışımızda da ciddi tehdit unsurları oluşmuştur. Kuzey Irak’da Barzani peşmergesinin nasıl bir oldu-bitti peşinde olduğunu ibretle izledik. İmkanlarımızın doğru kullanılmasıyla bu tehdit ortadan kaldırılmıştır. Türkiye’nin yanıbaşında İsrail uydusu bir terör devleti kurulmasına göz yummayacağını göstermesi, diğer alanlarda da bize büyük avantaj sağladı. Caydırıcılığımız ve etkinliğimiz arttı. İdlib’de artık çok daha etkiliyiz. Afrin’in temizlenmesi için bütün hazırlıklar tamamlanmış durumdadır. ABD’nin kalleşlikleri, Rusya’nın sinsilikleri bizi artık bağlamaz. Varlığımızı ve birliğimizi korumak için ne gerekiyorsa yapmakta en küçük bir tereddüt gösteremeyiz. Afrin bugünkü haliyle bize büyük tehdit oluşturmaktadır. Kimseye ihtiyacımız yok ve gereğini yapacak güce ve kudrete fazlasıyla sahibiz. Afrin’den sonra Menbiç’in temizlenmesi çok daha kolay olacaktır.Sınırlarımızda hiçbir terörist unsuru barındırmamak anamızın ak sütü gibi helal hakkımızdır ve bu hakkı kullanmak artık şart olmuştur.

CEVAP ARAYAN SORULAR

Diğer taraftan FETÖ’nün şimdiye kadar kendini gizlemiş kalıntıları bulunuyor, ifşa ediliyor ve gereği yapılıyor. Mahrem imamlar, gizli yapılar, devlet içindeki unsurlar çorap söküğü gibi geliyor. Buna rağmen FETÖ’yle mücadelede cevabını aranan sorular vardır ve sayın Devlet Bahçeli bu soruları şöyle sıralamıştır:

1- FETÖ’yle mücadelede devlet aklı topyekûn devrede midir? Yoksa sınırlı sayıda kişinin, kısıtlı sayıda devlet ve siyaset adamının gayret ve çabasıyla mı süreç ilerlemektedir?

2- FETÖ’yle mücadelenin bir stratejisi var mıdır? Bir konsept hazırlanmış mıdır? Siyasi ve hukuki bir eylem planı kurgulanmış mıdır?

3- Fikri temelleri, milli hedefleri, hukuki sınırları berrak bir zihin ve siyasi kavrayışla belirlenmiş midir?

4- Bu terör örgütüyle mücadelenin öncelikleri nedir? Neler olmalıdır? FETÖ’cülüğün standart bir tanım ve tasviri yapılmış mıdır?

5- Biriken sosyal maliyeti, devlete karşı yükselen önyargıları, toplumsal tabana yayılan mağduriyetleri nasıl ve hangi tedbir zinciriyle bertaraf edeceğiz?

Aylardır mahkemeler sürmektedir. Yargı organları arasında karmaşa, çekişme, birbirinin kararlarını tanımama eğilimi hakimdir. Birisinin verdiği kararı diğeri bozmaktadır. Bu tablo yanlıştır, şüphe ve endişeleri artıracaktır.

Bunu süratle gidermek ve adaleti tam manasıyla tesis etmek geleceğimiz için hayati niteliktedir. FETÖ davaları artık süratle karara bağlanmalı, süregelen mahkeme safahatları nihai hükmünü açıklamalıdır.

Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.