DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Türkiye’nin Güncellenen ilişkileri ve Enerji stratejisi

07.04.2018
3.069
A+
A-

Dünya’da stratejik güç dengeleri değişirken, ülkelerin bu değişim karşısında her alanda pozisyon almaları önemli hale geldi.

Dünyamızda; Küresel taşların yerinden oynaması ile iki kutuplu sistemin değişim sürecine girip, yeni bir güç arayışına girilen bu konjonktürde; siyasi, ekonomik, askeri parametrelerin güçlendirilmesi çalışmaları hız kazanmaktadır.

***

Bölgemizde gelişen olayları sonuçları itibarı ile değerlendirdiğimizde; ülkeler arası ilişkilerimizde müttefiklik ve stratejik işbirliği konusunda, kartların yeniden karıldığı bir oyun sürecinin yaşandığı görülüyor.

***

NATO meselesi, AB süreci ve ABD ile ilişkilerimizin yeniden güncellenmesi sürecinin başladığını söylemek aceleci bir tavır olmadığı gibi geç kalınması halinde güç kaybının yaşanması muhtemel bir dönem yaşıyoruz.

***

NATO ve ABD ile askeri işbirliği ve stratejik çözüm ortaklığı konusunda yaşanan sıkıntılı süreç, Suriye meselesi ile farklı bir mecraya girerken, Türkiye’nin yeni işbirliği stratejileri kapsamında Rusya ile iyileşen ilişkiler ve savunma işbirliği konusunda alınan yol ciddi bir hamledir.

Türkiye için gerekli olan hava savunma sistemlerinin S400 ler ile takviye edilmesi, bir anlamda NATO konseptinin dışında tutulan bir savunma gücünün güncellenmesi anlamı taşımaktadır…

***

Bölgemizde yaşanan ciddi gerilim ve Türkiye’nin çevrelenmesi şüphesi stratejik kararların hızla alınması ve uygulanması sürecini hızlandırdı.

Suriye vakası ile ortaya çıkan yerli silahların önemi ve Türk savunma sanayinin geliştirilmesi gerçeği kanaatimce en öncelikli meselelerimizdendir.

Fırat kalkanı ve Zeytin dalı operasyonlarında müttefikim ABD’nin teröristlere verdiği silahları görünce yerli ve milli silahlarımızın önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır.

***

Dünya’da başlayan güç değişimi sadece silah sanayinde görülmüyor.

Ekonomik ve siyasal stratejilerin değişim sürecinde ortaya çıkan başka bir gerçekte dışa bağımlı olduğumuz enerji politikalarıdır.

***

Savunma sistemleri, Askeri işbirliği stratejilerinin ardından oldukça stratejik bir mesele olan enerji konusu önceliklidir.

Türk ekonomisinin kanını emen gaz, petrol, elektrik sarfiyat bedellerinin döviz cinsinden ödenmesi global ekonomimiz için endişe veren düzeydedir.

Enerjide dışa bağımlılığın her alandaki gelişmemizin önündeki engel olduğunu söyleyebiliriz.

***

Türkiye’nin savunma giderleri ile Enerji giderlerinin alt alta konulması halinde ortaya çıkan faturanın milli ekonomi üzerinde yarattığı yükün azaltılması ekonomiye can suyu olacaktır.

Ayrıca, silah sanayinin geliştirilmesi, enerji kaynaklarımızın milli potansiyelden karşılanması, “güçlü Türkiye” vizyonunun gerçekleşmesi için önemlidir.

***

Bu kapsamda; gelecek 50 yılda 20 yılda dünya genel enerji talebinde yüzde 50 artma beklenirken, Türkiye’nin bu alanda alacağı tedbirler daha da önem kazanıyor.

İster istemez bütün ülkelerin, enerji giderleri artarken büyük ekonomilerin “güçlülük” anlamında enerji stratejilerini de güncellenmesi önem kazanıyor.

***

Dünya’da meydana gelen savaşların ve akan kanın güç kazanma adına enerji havzalarının kontrolü çerçevesinde meydana geldiğini düşünürsek, enerji birinci öncelikli haldedir…

***

Bu sebeple; dünya’da enerji sorunu ve Akkuyu nükleer santralinin önemi iyi anlatılmalı ve iyi anlaşılmalıdır…

bu konuda yapılan yapıcı eleştiriler yol gösterici olabilir. ancak tümden karşı bir tutum Türkiye’nin enerji alanında gelişmesine engel olur.

***

Ülkemiz gerek savunma sanayi, gerekse, enerji bağımlılığı alanında hızlı hareket etmek durumundadır.

Birinci hedef bağımlılıktan kurtulmak, Gaz ve petrolle üretilen pahalı enerjiden uzaklaşarak, temiz enerji ve kirli gaz salınımı düşük metotlara yönelmekte fayda vardır.

***

Türkiye ilk nükleer enerji deneyimini Rus teknolojisi ile yaşayacaktır.

60 yıllık bir yatırım düşünülürken Rusya’ya olan bağımlılık parametresinin olabileceği kaçınılmaz.

Ancak nükleer tecrübenin ve yetişmiş insan kaynağının sağlanması, bu teknolojinin gelecek nesillere taşınması açısından doğru bir karardır.

***

Mesele bağımlılığın her geçen gün azaltılması meselesidir.

ABD ve NATO’nun tutumu, Suriye vakası ve AB ile ilişkiler sürecinde yaşanan gerçekler yerli ve milli bir strateji ile bağımlılığın her alanda azaltılmasını gerektirmektedir…

***

Bu kapsamda atılacak adımlar, teknolojik, stratejik, üretim ve stratejik kalemler üzerinde dikkatle değerlendirilmeli ki; “Güçlü Devlet” vizyonu vücut bulabilsin…

***

Gelecek 50 yıldaki, teknolojik ve stratejik yatırımların bugünden planlanması önemlidir…

Ülkemizin ARGE politikaları her geçen gün güncel tutulmaz ise, dünyada hızla süren değişim sürecinde geride kalma ihtimalimiz vardır.

Değişimi her alanda yakalamanın yolu makro ölçekli stratejik planlama ile mümkündür…

Dünya’ya entegre fakat kendine yeten bir Türkiye modeli planlaması gereklidir…

Mustafa ERTEKİN

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.