Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Az Bulutlu

Türkiye nereye koşuyor?

04.06.2013
A+
A-

Orhan Karataş

Günlerdir aklımı bir soru kurcalıyor. Yıllardır ülkenin sonunu getirecek bu kadar gelişme yaşandı. Federasyonun alt yapısını oluşturacak ve Türkiye’yi yıkıma götürecek düzenlemeler yapıldı. Yüzlerce, binlerce şehit cenazesi geldi. “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” diyenler her türlü hakarete uğradı. Şehit yakınları sokaklarda tartaklandı. İmralı bir parti genel merkezine dönüştü ve oradaki bebek katili gündem belirleyecek bir konuma ulaştı. Habur rezilliklerine, Oslo pazarlıklarına, İmralı müzakerelerine şahit olduk. Eli silahlı katiller dağlardan keyiflerine göre iniyor ve ellerindeki kanla birlikte istediklerini yapıyor. 30 yıldır silahla alınamayan, masa başında teslim edildi. Ülkenin bir bölümü fiili olarak PKK’nın kontrolüne girdi. İhanetin en ağırıyla karşılaştık ve bir bölünmenin eşiğindeyiz. Bütün bunları seyredenler, sessiz kalındığı için AKP’nin daha da ileri gitmesine yol verenler, bugün ne oldu da sokaklara dökülüyorlar?

AKP MEMNUN

Çok daha önemlisi, sokaklara dökülme sebebi ülkenin hazin durumu ve bölünme tehlikesi değil. Taksim’de gezi parkı düzenlemesi dolayısı ile kesilecek birkaç ağaç. “Ağaç kesilmesi ve AKP’nin dayatmaları normaldir” anlamında bunu söylemiyorum. Ancak, bir yerlerden düğmeye basıldığı da gün gibi ortadadır. Ve şu işe bakın ki, AKP bütün bu olanlardan son derece memnundur. Hatta sayın başbakan, “gündemi boş bırakmamak lazım” diyerek, Türkiye’nin bu duruma gelmesini kendilerinin istediğini bile itiraf etmiştir. Kaldı ki, AKP sözcülerinin bütün konuşmaları tahrik edicidir ve sokaktakileri daha da kışkırtmaktadır. İşin içinde AKP varsa hiçbir şey tesadüf olamayacağına ve bir değil bin defa düşünmek gerektiğine göre, belli ki yine bir oyun oynanıyor. Buna BDP’nin rolünü, CHP’nin artık bilinen tahterevalli oyununda yerini almasını da ekleyince, ortaya bambaşka bir durum çıkıyor.

İHTİMALLER

Neler olabileceğini, aklımıza gelen ihtimallerle sıralayalım: Türkiye bir ihanet sürecinin tam ortasında bulunuyor. PKK yıllardır kan dökerek alamadığı her ne varsa, tamamını AKP’den masa başında aldı. BOP yolunda gitmenin sonunda başımıza büyük belalar açıldı. Suriye bataklığına saplanmanın ağır bedellerini ödüyoruz. Bunun sonucu olarak Reyhanlı’da 52 can kaybettik. Türk milleti bütün bunları ibretle izledi. Yapılan kamuoyu yoklamaları AKP’nin tepe aşağı indiğini, bu gidişle iktidarda kalmasının mümkün olamayacağını, buna karşılık MHP’nin çığ gibi büyüdüğünü gösteriyor. Bu durumda AKP’nin yeni bir oyun oynadığını söylemek haksızlık mıdır?

KIRMIZI ODA

Başbakan yakın geçmişte bir ABD gezisi yaptı. Bu ziyaret öncesinde sanki ABD yeniden keşfedilecekmiş gibi bir hava estirildi. Obama ile yapılan açık görüşmeler kelimenin tam anlamıyla hayal kırıklığı doğurdu. Sonrasında bir “kırmızı oda” görüşmesi yapıldı. Burada ne konuşulduğu, hangi kararlar alındığı açıklanmadı, ama bir çok soru işareti ortaya çıktı. Kesin olan o odada bir takım kararlar alındığıydı. Nitekim, büyük gürültülerle başlayan gezi fiyaskoyla sonuçlandı. Besleme ve yanaşmalar marifetiyle bu fiyaskonun üzeri örtüldü ve geziden geriye, 3 seçim tartışmaları kaldı. Bütün bu yaşanların son ABD ziyaretiyle, kırmızı oda görüşmesiyle bir ilgisinin bulunmadığını kim söyleyebilir?

AKP-BDP-CHP PASLAŞMASI

Taksim’de başlayan ve bütün ülkeye yayılan olayların fitilini BDP’li Sırrı Süreyya Önder ateşledi. CHP’de arkalarına takıldı. Bugün BDP fiilen kenara çekilmiş görünse de, olaylara desteğini sürdürüyor. CHP ise bütün imkanlarını seferber etmiş durumda. Bir tarafta açıklamalarıyla ve uygulamalarıyla olayların büyümesine ve genişlemesine yol veren AKP, bir tarafta tahrik ve eylemleriyle olaylara ivme kazandıran BDP, diğer tarafta bir fiil işin içinde olan CHP. Paslaşmanın, yardımlaşmanın güzelliğine bakar mısınız? Sadece bu kadarı nasıl bir oyun oynandığını, ne yapılmaya çalışıldığını anlamaya da, anlatmaya da fazlasıyla yetmez mi?

POLİSİ ALET EDİYORLAR

Yapılan bellidir. Ülkeyi PKK ile işbirliği halinde bölünmeye götüren süreç ifşa olmuş ve ellerinde patlamıştır. Türk milleti bu ihanete itiraz etmiş ve sandığın önüne konulması durumunda bunun hesabını soracağını açık şekilde göstermiştir. Bu durumda cepheleştirmeyi, çatıştırmayı ve bölmeyi bir başka versiyonu ile piyasaya sürmüşlerdir. AKP-BDP ve CHP birlikte bu oyunu götürüyorlar. Emniyet güçleri bu oyuna alet ediliyor. Bir taraftan emir verip gaz bombası attırıyor, su sıktırıyor, cop vurduruyorlar, diğer taraftan kınıyor ve soruşturma açıyorlar.

BÖLÜCÜLERİN İŞİ KOLAYLAŞIYOR

Meydanlarda olan herkesin bilerek ve isteyerek bu oyuna alet olduğunu asla söylemiyorum. Çok iyi niyetle, çok temiz gayelerle, gerçekten de bu hükümetten kurtulmanın bir yolu olduğunu zannederek bu eyleme katılan çok kimsenin olduğunu biliyorum. Ancak, bu durum AKP’nin ayrıştırma ve çatıştırma siyasetine hizmet etmekten, asıl ihaneti gizlemesine yardımcı olmaktan başka bir sonuç doğurmuyor. Günlerdir PKK ihanetinin ne durumda olduğunu konuşabiliyor muyuz? Suriye bataklığında neleri kaybettiğimizin, hangi bedelleri ödediğimizin farkında mıyız? Ayrışmanın, kavganın, çatışmanın sadece bölücülerin işini kolaylaştırdığını görebiliyor muyuz?

MHP’NİN FARKI

Bu gidiş sadece ihanet yolunda gidenlerin işini kolaylaştırıyor. AKP’ye nefes alma, yeni fırsatlar yakalama, yalan, talan ve ihanet siyasetini gizleme ve milleti biraz daha kandırıp oyalama imkanı doğruyor. Tam tersine AKP’yi yalanlarıyla, talanlarıyla, ihanetleriyle baş başa bırakıp bu millete ifşa etmek lazımdır. Sayın başbakanın açık ve net şekilde ifade ettiği gündem değiştirme planlarına yardımcı olunmaktadır. Çok şükür ki, bu ülkenin bütün bu oyunlara gelmeyen, bütün bu ihaneti gören ve millete anlatan bir lideri ve partisi var. MHP farkını ve kalitesini bir defa daha ortaya koymuştur. Bu kirli oyunu ifşa etmiş, Türk milletinin sahipsiz olmadığını bir defa göstermiştir. Türk milleti ne BOP yolunda giden, Obama’nın sopasıyla ayar verdiği, kırmızı oda talimatlarıyla yön verdiği AKP’ye, ne de onun işbirlikçisi CHP’ye muhtaçtır. Bu ikisi arasında sıkışıp kalmayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.