Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Parçalı Bulutlu

Türkiye-Kazakistan ilişkileri..

23.04.2013
A+
A-

Geçenlerde Rize’de çok önemli bir etkinlik gerçekleşti. İki dost ve kardeş ülke Türkiye-Kazakistan ilişkileri bu ilimizde masaya yatırılıp değerlendirildi. “Ata yurttan, Anayurda Merhaba Rize” adı verilen bu etkinliğe her zaman olduğu gibi yine Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği imza attı. KEİPA, Kazakistan Ankara Büyükelçiliği, Rize Valiliği, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin de katkıları ile gerçekleşen bu etkinlik öyle sanıyoruz ki uzun süre hafızalardan silinmeyecek ve ses getirecektir.

Biz, bu tür etkinliklerin çok önemli olduğunu, özellikle Türk dünyasının birleştirilip bütünleşmesinde altyapıyı oluşturduğunu düşünüyoruz. Türk dünyasını oluşturan kardeş ülkelerle yakınlaşmaların sağlanmasında çok etkili çalışmalar yapan Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği’nin çalışmalarını da bu açıdan önemsiyoruz. Hikmet Eren’in Başkanlığındaki EkoAvrasya, öyle anıyoruz ki, ileride çok daha kapsamlı uluslar arası etkinliklerin gerçekleşmesinde de önemli projelere imza atacaktır.

KAZAKİSTAN İLE DAHA İYİ İLİŞKİLERE

Ülkelerarası ilişkilerde üniversitelerin önemini burada vurgulamaya gerek var mı bilmiyoruz. İşte Rize’deki bu etkinlikte Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz konuşmasında “Anayurttan gelen kardeşlerimizi üniversitemizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. Üniversitemiz ile Kazakistan üniversiteleri arasında eğitim alanında işbirliğinin temelinin atılması da dileğimizdir” diyerek bu önemli konuyu gündeme getirmiştir.

Bir önemli konu da Kardeş ülkelerle ticaret ilişkilerimizin daha da artırılmasıdır. Bu etkinliğe katılan Bakan Hayati Yazıcı, hedefin belli bir dilimde Kazakistan ile olan ticaret hacminin 15 milyar dolara çıkarılması olduğunu söylemiştir. Biz, bunu da önemsiyoruz.

KEİPA’nın çalışmalarını, Türk Dünyasına olan katkılarını küçümseyemeyiz. Kazakistan-Türkiye Dostluk Grubu Başkan Vekili ve KEİPA Başkanı Dr. İsmail Safi, KEİPA Türk grubu olarak bölgede önemli bir misyonu yüklendiklerini, bu etkinliklerin genişleyerek devam edeceğini söylemiştir. Safi, konuşmasında şu önemli noktalara da değindi:

“KÜLTÜREL DEĞERLER KORUNMALI”

“Kazakistan ile aramızdaki bu dostluk uzun yıllara dayanıyor. Özellikle değerli dostum Kazakistan Ankara Büyükelçisi Janseyit Tüymebayev’in gayretleri ile bundan sonra bu alanda çalışmalarımızın artarak devam edeceğine inanıyorum” dedi. Türkiye’nin Kazakistan’a duyduğu derin sevgiden bahseden Safi, “Özellikle kültürel ve ekonomik alanda somut adım ve işbirliklerinin gerçekleşmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız. Kültürel değerlerin korunması ve yaşatılması Türk dünyasını birbirine bağlayan en önemli bağdır. Bu alanda önemli başarılara imza atan TÜRKSOY gibi büyük bir teşkilatın Genel Sekreteri olan dostum Düsen Kaseinov’a bu organizasyonda yanımızda oluşu sebebiyle en derin şükranlarımı sunuyorum”

Rize çayını her yerde duyduğunu ancak ilk kez Rize’de içtiğini söyleyen Kazakistan Ankara Büyükelçisi Janseyit Tüymebayev, Rize’yi çok beğendiğini ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın memleketi olması nedeniyle merak ettiğini dile getirdi. Büyükelçi Tüymebayev, “Bir yanınız deniz, bir yanınız dağ, cennet gibi bir ilde yaşıyorsunuz” dedi.

 

Kazakistan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin 4 milyar doları geçtiğini vurgulayan Büyükelçi Tüymebayev, “Özellikle nakliye ve ulaşım konusunda Rize’nin katkı sağlayacağına eminiz. Çünkü bu sene provası yapılacak seneye faaliyete geçecek olan Kars-Tiflis- Bakü demiryolu projesi sayesinde Türkiye ile ekonomik ilişkilerimiz daha da gelişecek” dedi.

TÜRKSOY DA RİZE’DEYDİ

 

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri ve Kazakistan eski Kültür Bakanı Düsen Kaseinov da yaptığı konuşmada beş yıldır Ankara’da yaşadığını ifade ederek “kendimi vatanımda gibi hissediyorum” dedi. Karadeniz Bölgesine olan ilgisini de paylaşan Kaseinov, “Artvin ve Trabzon’un fahri hemşerisiyim” dedi. Kuruluşunun bu yıl 20. yılını kutlayan TÜRKSOY’un faaliyetlerinden de söz eden Kaseinov, TÜRKSOY’un Azerbaycan, Kazakistan, Türkiye, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’dan oluşan Türk Cumhuriyetleri tarafından kurulan özel bir teşkilat olduğunu kaydetti.

 

Özetle şunu söyleyelim:

 

Bugün, sivil toplum kuruluşları, çok önemli işlere imza atıyor. Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği, bu kuruluşlara örnek olabilecek bir çalışma içinde. Türk Dünyasına olan katkıları ve destekleri aralıksız sürüyor. Yüreklerin ortaya koyan, hiçbir engel tanımayan EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren ve ekibini bir kez daha kutlamak istiyoruz.

Necdet SİVASLI

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.