Türkiye bu yapıyı artık taşıyamıyor

16.04.2016
A+
A-

 

 

AKP’ye dördüncü defa tek başına iktidar verilmesinin bir istikrar getirdiği muhakkaktır. Yıkımda, ihanette, yalanda, talanda, çözülmede, çöküşte, teslimiyette ve yalnızlıkta büyük bir istikrar sağlanmıştır. Mumla arasanız iyiye giden, ümit veren, heyecan uyandıran zerre bir şey bulamazsınız. Nitekim, iktidarda bulunanlar da bunun farkındadırlar ve milleti amansız bir ablukaya alarak, bu hazin durumunu saklamaya, bastırmaya ve zaman kazanmaya çalışıyorlar.

HALA MASAL ANLATIYORLAR
Terörün durumu herkesin malumudur. Ülkenin bir bölgesi viraneye döndü. Oluk oluk kan akıyor. Şehit haberinin gelmediği bir tek gün yok. Bölgede mücadele veren kahramanlar, gelen şehitler karşısındaki vurdumduymazlığı, veciz mesajlarla dile getiriyor, haklı sitemlerini canını feda eden arkadaşları üzerinden veriyorlar. Yarın ne olacağını, bu işin sonunun nerede kalacağını kimse bilmiyor. Hala laf üretiyor, hala topladıkları bindirilmiş kıtalara hergün saatlerce masal anlatarak oyalanıyorlar. Terör uzantısı sözde milletvekillerinin çok basit ve kolay olan dokunulmazlıklarını kaldırmayı dahi bir tiyatroya dönüştürdüler. Bir olağanüstü hal ilanının şart olduğunu, aklı başında herkes görüyor ve söylüyor, hükümet hala ipe un seriyor. Çözüm denilerek, milletin birliğini, devletin varlığını çözüp ülkeyi kan gölüne çevirerek bölünmenin eşiğine getirmenin hesabını vermedikleri gibi, bu kanın durması için olmaza olmaz olan kararlılığı da gösteremiyor, laftan başka ortaya net ve elle tutulur bir şey koyamıyorlar.

ÜLKEYİ BU DURUMA KİM DÜŞÜRDÜ?
Dışarıdaki vahamet ayrı bir acıdır. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana hiç bu kadar itibarsız, çaresiz ve yalnız olmadı. Her yerde alay konusuyuz. Üçüncü sınıf bir Ortadoğu ülkesi durumuna düşürüldüğümüzü artık herkes itiraf etmeye başladı. Devleti temsil makamında bulunanların son ABD gezisinde yaşananlar, yüreğimizi sızlatmıştır. Terör karşısında Avrupa ve ABD’nin iki yüzlülüğünden, çifte standardından haklı olarak şikayet ediyoruz. Ancak bu ülkeyi bu hale kimin düşürdüğünün cevabını düşünen ve bulan olmadıkça, yarın bugünden daha iyi olmayacaktır. Yaptıkları yapacaklarının teminatıdır. 14 yıldır tek başına iktidar olanların sicili ağır sonuçlarıyla ortadadır. Bunun değişmesini, ülkenin ve milletin faydasına bir şekil almasını beklemek beyhudedir.

AKP GANİMAT SAYILIYOR
Tespiti doğru yapalım: Türkiye, AKP’yle birlikte yakın coğrafyalardaki tüm iddiasını ve yaptırım gücünü kaybederek pasif bir duruma gerilemiştir. İş olsun kabilinden yapılan çıkışlar, yüksek perdeden atıp tutmalar ve kuru diklenmeler hiçbir fayda sağlamamış, hiçbir sonuç doğurmamıştır. Aksine, en yakınımızda olanlar dahi uzaklaşmış ve sessiz kalmaya başlamışlardır. Türkiye bölgesinde hafife alınan, korkulmayan, çekinilmeyen ve fikri sorulmayan bir ülke haline gelmiştir. Bu şekilde milli güvenliğimizi teminat altına almak, milli çıkarlarımızın devamlılığını sağlamak mümkün olamayacaktır. Ülkemiz dört bir tarafından ihanet çemberine alınmıştır.AKP ganimet sayılmakta, sınırlarımıza bitişiğinde PKK devletleşmekte, Kürdistan’ın çatısı örülmektedir. Bu ülke ve milletle hesabı olan her kim varsa, fırsattan istifade edip payına düşeni alabilmenin telaşına düşmüştür.

EKONOMİNUN DURUMU
Ekonominin durumu da terörden ve dış politikadaki çöküşten farklı değildir. Devletin resmi rakamları, iktidar sahiplerinin anlattıklarını yalanlıyor. Daha geçen hafta Türkiye Bankalar Birliği’nin açıkladığı bir rapor vatandaşın durumunu belgeledi. Son 2 ayda bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe girenlerin sayısının 295 bin kişiye ulaştığı açıklandı. Şimdi de TÜİK tarafından işsizlik rakamları açıklandı. İşsizlik oranı, ocak ayında yüzde 11,1’e yükselerek şubat 2015’ten beri en yüksek düzeye çıktı. İşsiz sayısı 31 bin kişi artarak 3 milyon 290 bin kişiye yükseldi. Diğer alanlarda da durum farklı değildir ve iş dünyası büyük bir tedirginlik içindedir. Başbakanın her gün tekrarladığı, “sözümüzü tuttuk, vaatlerimizi gerçekleştirdik” sözlerin gerçekte hiçbir karşılığı ve geçerliliği yoktur.Nitekim, itirazlar, protestolar, feryatlar gün geçtikçe artmaktadır.

MİLLETİN YAŞADIKLARI
Hiç kimse, bu yazdıklarımızın tek bir harfine itiraz edemez. Tamamı bu milletin bizzat yaşadığı gerçeklerdir. Her değeri yok ederek, her şeyi kendisiyle sınırlı tutarak, hakkı, adaleti, eşitliği, kardeşliği ayaklar altına alarak elde edilmiş bir iktidardan başka türlü bir sonuç çıkması imkansızdır.Nitekim, iktidar partisi ülkenin sırtında ağır ve taşınamaz bir yük olmaya başlamıştır.Türkiye Cumhuriyeti devleti ne yazık ki, artık iddiasını, gücünü, itibarını, saygınlığını kaybedecek bir noktaya gelmiş ve ciddiye alınmayacak bir konuma düşürülmüştür.Bunu anlamak da, kabullenmek de, sindirmek de mümkün değildir. Sebep ve yöntem her ne olursa olsun, bu kadarına hiç kimsenin, hiçbir partinin hakkı yoktur.

SEVİYE !
AKP’nin Türkiye Cumhuriyeti’ne reva gördüğü ve ancak gaflet, delalet ve ihanetle izah edilebilecek bu tablonun yanında, anamuhalefet partisinin vurdumduymaz, iktidarı besleyen ve işini kolaylaştıran tavrı da ayrı bir vahametoluşturuyor. Kurulan düzeni korumak ve milleti afyonlamak uğuruna seviyenin nerelere düşürüldüğü sadece Türk milleti değil, bütün dünya ibretle izliyor. Neresinden bakılırsa bakılsın, aynı sonuca varılmaktadır. Türkiye’nin MHP’den başka ümidi ve şansı kalmamıştır. İçeriden ve dışarıdan el ele vererek ülkeyi bu durumlara düşürenler de bunun farkındadırlar. MHP üzerinde oynanan oyunun altında yatan temel sebep de işte budur.
Orhan Karataş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.